Okamžitý převod z banky do banky se pomalu stává realitou


Převést peníze v rámci jedné banky bylo vždy celkem rychlé. Jiná situace ale nastává, pokud potřebujete uskutečnit bezhotovostní bankovní převod do jiné banky. Pokud na to spěcháte, řešením je samozřejmě vklad hotovosti přímo na pobočce – to ale znamená jednak nutnost uhrazení poplatku (obvykle se jeho cena pohybuje kolem 80 Kč) a navíc musíte zajít na příslušnou pobočku dané banky, což rozhodně není pohodlné a v době přímého bankovnictví to zbytečně zdržuje.

Letošní rok ale v tomto směru přinesl zásadní a pro klienty řady bank velmi příjemnou změnu. Banky postupně začínají svým zákazníkům umožňovat okamžité převody peněz i na účet u jiné banky. Jaká je aktuální situace na trhu, které banky tuto službu zavedly jako první a u kterých se na ni můžeme těšit v nejbližší době?

 Prvními průkopníkem na českém trhu byla Air Bank

Asi příliš nepřekvapí, že historicky první českou bankovní institucí, která u nás umožnila okamžitý převod peněz na účet v jiné bance, byla Air Bank. Ta tuto novinku zavedla již začátkem letošního roku a postupně se k ní začaly přidávat i další banky, které tak nechtěly zůstat pozadu. 

V dalších měsících se přidaly i další bankovní ústavy

V podstatě ve stejném termínu se k Air Bank přidala i největší česká banka – Česká spořitelna. Hned od února mohli klienti Air Bank poslat peníze na účet v České spořitelně a tyto dvě banky se tak staly průkopníky bleskových mezibankovních plateb v ČR. Konkurence ale samozřejmě nechtěla zůstat zbytečně pozadu a tak se postupně začaly přidávat i další – hned v dubnu začala okamžité převody nabízet i banka Creditas. Nejnověji pak bleskové platby začaly podporovat také Raiffeisenbank a Komerční banka.

Do konce roku chytají novinku zavést i další tuzemské banky

Ještě do konce letošního roku by tuto novinku měly zavést i další dva významní hráči na českém finančním trhu – konkrétně se má jednat o MONETA Money Bank a druhou největší českou banku, ČSOB. Celkem by tedy do konce roku měly okamžité platby fungovat už u sedmi bankovních ústavů. U dalších bank se pak dá předpokládat, že službu postupně zavedou v průběhu následujícího kalendářního roku, mělo by se jednat např. o Fio banku, mBank nebo Equa bank. 

Rychlé převody se týkají nejen pracovních dnů, ale fungují nonstop

Co je zásadní a důležité – bleskové, okamžité převody, o nichž v tomto článku mluvíme, nejsou realizovány pouze v pracovních dnech. Fungují 7 dní v týdnu, 365 dní v roce a 24 hodin denně. U výše jmenovaných bank tak můžete uskutečnit převod peněz z účtu na cizí účet ihned a nemusíte si tak dělat starosti s tím, zda platba nedorazí příliš pozdě.

Pozor na případný poplatek

Závěrem je ještě nutné dodat, že tyto okamžité převody jsou zatím nabízeny převážně jako nadstandardní služba – jednak je tedy obvykle nutné zadat, že chcete aby došlo k převodu ihned, navíc některé banky tuto službu zpoplatňují, takže ne každému se pak vyplatí. Bleskové převody pak ještě nefungují u trvalých příkazů, nicméně i tak lze očekávat, že v budoucnu dojde ke změně.

Celkově je ale trend jasný a pozitivní – převody peněz mezi bankami se zrychlují a čím dál více klientů získává možnost okamžité úhrady bez zbytečného prodlení Bude velmi zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet dál, které banky se přidají jako další a kdy se dočkáme toho,že okamžitý převod 24 hodin denně a 7 dní v týdnu se stane samozřejmým standardem. Konkurence na trhu je ale velká, takže lze předpokládat, že ani ostatní společnosti se nedají zahanbit a nabídnou svým klientům stejný komfort jako již zmíněné banky. Na našem webu vás o případných dalších změnách budeme určitě informovat.


Podobné recenze