Od 1. června platí nová pravidla pro osobní bankroty


K 1.červnu tohoto roku vstoupila v platnost jedna velmi důležitá novela zákona, která může pomoci mnoha lidem – jedná se o insolvenční zákon a nově si díky tomu mohou o osobní bankrot požádat i ti, jenž dříve neměli šanci. Institut oddlužení byl v České republice zaveden v roce 2008 a tato změna je za celou dobu jeho fungování zatím největší a dotkne se skutečně velkého množství dlužníků.

Nově je oddlužení dostupné pro mnohem širší okruh lidí

Zásadní zprávou je, že zatímco doposud byl pro mnoho lidí osobní bankrot zcela nedostupný, protože jejich příjmy nestačily na to, aby jim soud schválil žádost o oddlužení, nově si o něj může požádat – téměř –  každý. Byla totiž zrušena podmínka prokázání toho, že dlužník bude schopen během následujících pěti let splatit alespoň 30 % ze svých dluhů.

 Základní podmínkou je být schopen splácet cca 2 200 Kč měsíčně

V předchozím odstavci jsme uvedli, že nyní už bude moci do oddlužení vstoupit téměř každý. Slovo téměř píšeme proto, protože stále zůstane určitá část lidí, kteří ani po novele na osobní bankrot nedosáhnou. Základní podmínkou je totiž splácet pravidelně každý měsíc odměnu insolvenčnímu správci (cca 1100 Kč) + minimálně stejně vysokou částku věřitelům. Pokud tedy někdo není schopen pravidelně měsíčně splácet alespoň 2 200 Kč, nemá stále možnost oddlužení získat. 

Oddlužit se dá už za 3 roky – ještě snadnější to nově mají důchodci

Pozitivní bezesporu je, že kompletně oddlužit se dá už za pouhé tři roky – pokud dlužník za tuto dobu stihne splatit alespoň 60 % svých závazků, bude to mít za sebou už po třech letech a nemusí tak tento nepříjemný proces podstupovat ještě další dva roky. Velmi důležitou změnou jsou také nová pravidla pro starobní důchodce a důchodce s invaliditou 2. nebo 3.stupně – ti všichni se mohou oddlužit již za 3 roky a navíc u nich ani není podmínka splatit alespoň 60 % dluhů. Tuto možnost ale mohou využít pouze jednou za život, podruhé už takovou šanci nedostanou. 

Změnila se i pravidla pro exekuční srážky ze mzdy

Poměrně radikálně se upravují také pravidla pro výpočet exekučních srážek z výplaty. Doposud totiž byla situace dost nešťastná – pokud někdo vydělával více než 16 000 Kč, v podstatě se mu nevyplatilo snažit se vydělat si více peněz, protože cokoli si vydělal navíc, šlo na exekuci. Nově se velmi radikálně zvýšila částka, nad kterou se (po odečtení nezabavitelné částky, která se nemění a činí stále 6 428 Kč) strhávají peníze bez omezení – zatímco doteď to bylo pouhých 9 643 Kč, nově se tato částka skokově zvedla na dvojnásobek, tedy na 19 286 Kč. 

Nová pravidla pro oddlužení příliš nepomohou těm nejchudším

Z výše uvedených informací na jednu stranu vyplývá, že zadlužení lidé si výrazně polepší, neplatí to ale zdaleka pro všechny. Pokud jde o vstup do osobního bankrotu, tak jak už bylo řečeno, nejchudší lidé, jenž nemohou měsíčně splácet alespoň 2 200 Kč, na něj nedosáhnou. Co se týká těch, jejichž mzdy jsou postiženy exekučními srážkami, tam se změna vůbec nedotkne lidí, kteří berou velmi nízkou výplatu. Změna má spíše motivovat, aby si lidé vydělávali více peněz než doposud, kdy se lidem v exekuci vůbec nevyplatilo snažit se o vyšší příjem, když z něho stejně nic neměli.

Uvidíme, jak bude novela insolvenčního zákona v praxi fungovat a jak se projeví v počtu oddlužených lidí. Je jasné, že určitě výrazně stoupne počet těch, kteří si o osobní bankrot zažádají, je ale otázkou kolik z nich celý proces dokončí až do šťastného závěru, tedy úplného oddlužení. Dá se předpokládat, že mnohem víc práce budou mít i příslušné soudy a samozřejmě i insolvenční správci, jenž budou mít na starosti daleko více případů.


Podobné recenze