Obrana dlužníka proti blokaci bankovního účtu


Je na Vás nařízena exekuce a exekutor Vám ihned zablokoval přístup k bankovnímu účtu, a tím Vás v podstatě naprosto zlikvidoval, jelikož již nemáte prostředky na hrazení dalších závazků jako nájmu, leasingu a dalších potřeb? Jaké jsou možnosti dlužníka při vydání takového exekučního příkazu? To si povíme v následujících řádcích a budeme se snažit nastínit nějaké možnosti řešení.

Obrana dlužníka proti blokaci

Dle ust. § 58 odstavce 2 exekučního řádu, nepostačuje-li jeden ze způsobů provedení exekuce k uspokojení oprávněného, lze exekuci v jednom exekučním řízení provést více způsoby, popřípadě i všemi zákonem stanovenými způsoby. K provedení exekuce více nebo všemi zákonem stanovenými způsoby lze přistoupit současně nebo postupně. Dle výše uvedeného tak soudní exekutor může zároveň zablokovat Vaši mzdu, bankovní účet, nemovitosti, ale i postihnout movité věci v rámci mobiliární exekuce. V konečném důsledku to pro dlužníka znamená naprosté ochromení běžného životního stavu, jelikož mzda (případě jiný druh mzdy) chodí obyčejným lidem na bankovní účet, který je najednou blokován. Proto jsou najednou zcela bezprizorní a bez peněžních prostředků k žití. Prvotní možností pro odblokaci Vašeho bankovního účtu je samozřejmě úhrada celé pohledávky oprávněného včetně nákladů exekuce, nejlépe ve lhůtě stanovené dle ust. § 46 odst. 6 exekučního řádu, tedy se sníženými náklady exekuce. Po úhradě vydá soudní exekutor usnesení o zrušení exekučního příkazu z důvodu úhrady pohledávky, a Vy budete mít během několika dnů po zpracování bankou opět svůj účet volný v plném rozsahu. Druhou možností alespoň částečnému výběru peněžních prostředků z bankovního účtu je ust. § 304b odstavce 1 občanského soudního řádu, kdy zákazy uvedené  odst. 1 a 3 se nevztahují na peněžní prostředky do výše dvojnásobku životního minima jednotlivce podle zvláštního právního předpisu. Má-li u jednoho peněžního ústavu povinný více účtů, použije se věta první pouze u jednoho z těchto účtů. Toto ustanovení Vám dovolí jednorázově si vybrat částku ve výši 6.832,-kč (rovnající aktuální částce dvojnásobku životního minima) jednorázově z Vašeho bankovního účtu. Samozřejmě tato částka není vysoká, ale v prvotní fázi, kdy jste zcela bez prostředků, jsou i tyto peníze k „nezaplacení.“ Důležitou připomínkou ohledně mzdy, která Vám chodí na účet, je skutečnost, že tuto Vám zaměstnavatel může vyplácet přímo „na ruku,“ jelikož úhrada na bankovní účet je pouze na dohodě obou stran. Tím se vyhnete alespoň tomu, že poměrná část mzdy po srážce od exekutora se dostane přímo do Vašich rukou, a ne na blokovaný účet.

Screenshot 2014-03-21 15.58.44

Poslední, ale snad nejméně efektivní a vysoce zdlouhavou metodou pro odblokování bankovního účtu, je podání tzv. návrhu na částečné zastavení exekuce co do toho účtu. V rámci návrhu by bylo ovšem nutné popsat veškeré skutečnosti, které by skutečně odůvodňovali částečné zastavení exekuce, tedy, že pohledávku lze uspokojit jinými způsoby, popřípadě že na účtu jsou nepostižitelné prostředky z darování atd. Dokazování je velmi složité, návrh je v prvotní fázi postoupen oprávněnému k vyjádření se;  pokud oprávněný nesouhlasí, je návrh povinného včetně exekučního spisu postoupen na okresní soud k rozhodnutí, kde vše může trvat až několik měsíců.

Obecně nejpřijatelnější možností je úhrada pohledávky oprávněného včetně nákladů exekuce, jelikož exekuce je tím ihned vyřešena, a Vy již nemáte další problémy spojené s exekučním řízením.


Obrana dlužníka proti blokaci bankovního účtu
3.8 (75%) 4

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

9 zkušeností s Obrana dlužníka proti blokaci bankovního účtu

 1. Katka napsal:

  Já jsem řešila blokace přes právníka, ovšem tehdy, kdy byla pravda na mojí straně. Jinak doporučují tuto advokátní kancelář https://www.cikr.cz/sluzby/

 2. Pepa napsal:

  Mě už v tomhle státě nic nepřekvapí. RWE dlužím 2500,-. Jelikož jsem byl 2 roky v zahraničí, nějaký zálohy, odečty nedomyslel. Tohle by se dalo ještě pochopit, ale odměna právníka za sepsání žaloby 20000,- To mi vyrazilo dech. Teď čekám, kolik bude odměna exekutora.

 3. Adriana napsal:

  Jde vidět, že je tento stát úplně na ho.no ….Ať nám dají výplaty a my nepotřebujeme jejich blbé půjčky. A ještě ti na to bohatý řekne, že jsi blbec, že jsi si vzal půjčku co nestíháš platit. Tady jsou přesně ty příklady, že i když si to spočítáš a chceš realizovat své plány, oni tě stejně oberou !!!

  Tenhle stát nechce aby se slušní lidé mohli starat sami o sebe. Je to tu jedno velké mafiánské svinstvo. Právníčci mají tituly za těžké peníze od rodičů co po revoluci zbohatli po privatizaci, exekutoři spolupracují se soudci a je to tady jedna velká pakárna. Plivu na tento stát. Snažili jsme se 10 let s manželem o našetření z výplat. A vždy přišla nějaká obsílka. Obyčejný člověk je cíleně zahlcen povinnostmi a starostmi, že ani neví co kde na něj číhá. A z mé zkušenosti – mi poslouchají mobil, čtou maily a vědí co plánuju, jelikož po 2,5 letech mi bez mého vědomí strhli z účtu peníze právě když jsem se chystala je dobře použít. Co čekají, že udělám – vezmu si půjčku, že mě vydeptají a zabaví mi můj vlastní koupený byt, jen tak, za nic, oni si vymyslí důvod! Proč asi ukrajinci cestují ze své země pryč????? je tam něco podobného leč ještě horšího. A to je jedinné řešení. Naposledy jsem měla zvláštní situaci, která trvala snad půl roku a po dnešním dni s vybraným účtem se děsím co si na mě a mou rodinu ty svině najdou. T mobile , faktura spoždění, domluva s tmobile v pohodě, vše zaplaceno. Za měsíc vymahači na tu stejnou fakturu obohacenou o poplatky za vymáhání tím stylem – sebereme vám dům, zablokujeme účet. Šok? Jdu na Tmobile – co to je ? Nevšímejte si toho ….stále se to opakovalo, všude jsme si zjišťovali jestli někde něco nedlužíme, registry – nic. Tak se budu modlit. Jelikož před stržením z účtu jsme měli a máme od registru potvrzené, že jsme bezdlužníci a máme předschválenou hypotéku. Takže hypo ruším a mám jiné plány. Tohle je teror. Ať se vám vše daří!!!

 4. Anonym napsal:

  Ahoj všem,

  cítím potřebu sem vypsat pár postřehů, které jsem osobně zažil 🙂 a třeba objasním některé nejasnosti, které jsem sím zažíval 🙂

  Takže, vše začalo tím, že jsme měl dluh 130tis, který se dostal k exekutorce.. Na to že mám exekuci jsem přišel sám lustrací v databázi ex.(samozřejmě oprávněně) první co jsem udělal byla návštěva exekutora s tím, že chci platit(spl. kalendářem) odpověd byla ANO, ale.. To že platím spl. kalendářem neznamená, že to tím skončí!! Oni vymáhají dál všemi dostupnými možnostmi(účet, mzda, …)
  Aby se to nestalo, půjčil jsem si 100tis a odnesl je přímo na ex.úřad(s tím, že si u nich udělám očko 🙂 ), po zaplacení mi zbývalo zaplatit 30tis – dohodl jsem se, že je splatím spl. kalendářem(ústně jsem byl ujištěn, že už mě to nechají doplatit ) dohoda byla 5tis. měsíčně.. Musím uznat, že jsme si řekl “jim to neuškodí, když jim budu posílat jen 2,5tis )

  Takže platím a platím, do splacení mi zbývá 9tis. a náhle do datové schránky mi přijde v 21hod zpráva 🙂 a to BLOKACE ÚČTU 🙁 měl jsem obrovské štěstí, že než stačila banka zareagovat, vybral jsme si prachy.. a jen pro info – jak jsem psal, do datovky mi to přišlo ve 21hod a ráno následujicí den byl účet kolem 7:30 bloknutý!!
  Takže pozor, jsou opravdu rychlý!!!

  Co je důležité a sám jsem to nevěděl, banka Vám zablokuje tu částku, kterou dlužíte(dá účet do mínusu), pokud máte kontokorent, vyčerpá ho!! Ještě k tomu a co záhada, já měl dluh 9tis a oni mi blokli 21tis a nikdo neví proč..

  Máte nárok vybrat jen 2násobek živ.minima a to jednorázově!!

  Takže jsem sehnal 9tis a odnesl je na exe. úřad.. To probíhá tak, že ještě ten den(mojhe zkušenost) pošlou na podnik a do banky, aby Vám odblokovali účet/mzdu.. Což se taky stalo, Další den kolem 10hodiny ráno účet odblokován..

  Co se týče účtu a záporný stav na něm, V MÉM PŘÍPADĚ TO NEPOVAŽUJÍ JAKO NEPOVOLENÝ DEBET A NIC ZA TO NEPLATÍTE..

  Takže:
  Když platím spl. kalendářem mohou mi jít po účtu/mzdě?? Ano, mohou a pravděpodobně půjdou!
  Když mi vletí na účet a je v záporném stavu, paltím za to? Ne, tedy alespon u KB..
  Jak rychle účet odblokují? Moje zkušenost do jednoho dne..

  Doufám, že jsem alespoň někomu pomohl, zrovna výše uvedené otázky jsem kladl a odpovědi vždy nejasné 🙂

 5. petr napsal:

  Skuzte se obrátit n a kartu freepay.znamimu to pomohlo

  • liberec napsal:

   Petře,Petře:.vůbec jste nedával pozor ve škole při hodinách českého jazyka ,že ?
   Jinak byste nemohl napsat …skuzte …znamimu …bože můj !

 6. Jirina napsal:

  Dobrý den exekutor mi zablokoval bankovni účet tak jsem uplne bez jakýchkoliv financnich prostředků. Bydlim v podnájmu který je drahy sama se dvěma syny a mám tři zaměstnání. Jelikož jsem úplně bez peněz vůbec nevim co mam dělat a s ceko budem žít.

  • petr napsal:

   Dobrý den skuzte se obrátit na kartu freepay.znamimu to pomohlo.

   • Jokerrr83 napsal:

    Aktuálně, jsem si prošel, přesně touto modelovou situaci. Gratuluji Česká země, okořeněno Vánočním časem, kdy k jakékoli v hotovosti, dostal jsem se až tento týden.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.