O kolik by se příští rok mohly navýšit důchody?


Stejně jako každý rok, tak i na začátku toho příštího čeká důchodce pravidelná valorizace jejich důchodů (týká se všech druhů důchodů, tedy nejen těch starobních, ale i invalidních, vdovských, vdoveckých nebo sirotčích). Ta byla v posledních letech skutečně štědrá a senioři si tak polepšili výrazně více než v minulosti. Blíží se polovina roku a tak jsme se podívali na to, jak to vypadá s navýšením důchodů na příští rok – mohou se důchodci těšit na další velké navýšení?

Původně se plánovala vyšší valorizace 

Ještě začátkem tohoto roku vše vypadalo velmi nadějně a panovala shoda, že – stejně jako v předchozích dvou letech – by valorizace měla jít nad rámec zákona. Abychom byli konkrétní – zákonná valorizace by činila cca 800 Kč, s navýšením by pak průměrný důchod vzrostl o rovnou tisícovku. To bylo ale ještě předtím, než celý svět postihla velká a nečeká krize…

Koronavirus plány zásadně změnil 

Pandemie koronaviru zasáhla celá svět a velmi výrazně jsme ji bohužel pocítili i u nás – vyhlášení nouzového stavu, povinné nošení roušek, zavření obchodů a restaurací, uzavřené školy apod. To vše znamená obrovský zásah do státního rozpočtu, který kvůli tomu letos skončí v rekordním schodku – plánuje se deficit až 300 miliard korun. Tato situace tak mění i plány ohledně důchodů a původní optimistické prognózy z pochopitelných důvodů vzaly za své.

Aktuálně se spíše počítá pouze s valorizací podle zákona

Momentální situace je taková, že nejpravděpodobnější je valorizace pouze podle zákona. To by znamenalo, že průměrný důchod vzroste přibližně o 800 Kč a bude tak činit něco málo přes 15 000 Kč. Vláda by tak ale splnila svůj slib, který dala voličům a sice, že v roce 2021 bude průměrná penze činit minimálně 15 000 Kč. To už je v tuto chvíli jisté, nicméně řada důchodců (zvláště těch s nejnižšími penzemi) by jistě přivítala výraznější navýšení.

Varianta dalšího bonusu je ale stále ve hře

I když už to vypadalo, že je rozhodnuto o tom, že nic navíc se přidávat nebude a nad rámec zákonné valorizace se tentokrát nepůjde, poslední zprávy naznačují, že definitivně jasné to ještě není. Názor totiž změnila jak ministryně Maláčová (s odkazem na to, že výrazně rostou ceny a je třeba to důchodcům kompenzovat) a navýšení nevyloučil ani premiér Babiš, který řekl, že se pokusí, aby valorizace důchodů byla opět co nejvyšší. Naopak proti byla zatím ministryně Schillerová, nicméně jak se situace vyvine, zatím můžeme jen spekulovat.

Orientačně už si výši důchodu lze spočítat na důchodové kalkulačce

Pokud si chcete jen tak orientačně spočítat, kolik by mohl činit váš důchod od ledna 2021, už nyní máte možnost si částku zjistit na speciální důchodové kalkulačce na webu https://www.naseduchody.cz/valorizace-duchodu.html. Stačí pouze zadat výši vašeho současného důchodu a ihned vám se vám zobrazí předpokládaný důchod od příštího roku + částka, o kterou se zvýší. Je ale třeba si uvědomit, že kalkulačka je čistě orientační – jednak počítá pouze se zákonnou valorizací, navíc ještě neznáme přesná čísla (kolik bude základní výměra, kolik procentní apod.).

Finální rozhodnutí padne pravděpodobně na podzim 

Definitivní rozhodnutí o tom, zda zůstane pouze u zákonné valorizace (tedy cca 800 Kč v průměru navíc), nebo vláda přidá nějaký bonus, se zřejmě dozvíme až na podzim. Letos bude sestavení státního rozpočtu obzvláště těžkým oříškem a všechny ministry tak čeká nesmírně obtížné rozhodování. O dalším vývoji vás určitě budeme informovat a jakmile budou známy přesné parametry valorizace důchodů pro rok 2021, přineseme vám o nich aktuální článek.


Podobné recenze