Nové banky se starají o více než dva miliony klientů a jejich zisky jdou do stovek milionů


Nové banky, které při vstupu na český trh představovaly sázku na velkou nejistotu, sklízejí sladké ovoce. Všechny nové banky, až na Zuno, jsou aktuálně v zisku. Nejvíce vydělaly za loňský rok mBank a Air Bank.

Vyrovnat se největším bankám bude asi ještě dlouhá cesta, jelikož zisky klasických bank jsou přes deset miliard korun, kdežto nové banky inkasují zisky v řádech desítek až stovek milionů korun. Jedinou výjimkou je Zuno, která je stále ve ztrátě. Její další osud je spojen se změnou vlastnictví a následném směřování banky. Například Air Bank vykázala čistý zisk 268 milionů korun, který meziročně sice klesl o 14 procent, ovšem to díky růstu klientů o třetinu. Banka totiž vyplatila na úrocích více jak 600 milionů. Nové banky, jmenovitě Air Bank, Equa bank, Fio banka, mBank a Zuno, mají již přes dva miliony klientů a stále více lidí jednu z těchto bank považuje za svou hlavní.

Společnost STEM/MARK v průzkumu zjistila, že 43% Čechů uvažuje o změně hlavní banky. Mezi hlavní důvody patří pro 64% lidí vysoké poplatky za používání účtu, pro 31% lidí nízké úroky u spoření a pro 17% lidí vysoké úroky u půjček. Další důvody pro změnu je například neochota vyhovět požadavku nebo špatný servis a to jak na pobočkách tak po telefonu. Pokud by dotázaní Češi zakládali účet dnes, pak 55% z nich by s vybralo nějakou z nových bank a pouze 25% by zvolilo jednu ze tří velkých bank.

Aktualita Nové banky

Nové banky a jejich výsledky

Nové banky klienty lákají na jednoduchost a velmi nízké nebo žádné poplatky. Velké banky byly v posledních letech také nuceny změnit sazebníky. V poslední době se opět s bizardními poplatky předvedla Česká spořitelna, která zavádí dvacetikorunový poplatek za platby na rizikových webech (stránky s porno obsahem, sázkami či hazardem). Množí se ale názory, že by banky neměly klienty vychovávat pávě pomocí poplatku.

Aktualita Nové banky 2

Nové banky a délka jejich fungování

Nové banky se chtějí v tomto roce nadále soustředit na zvýšení své atraktivity prostřednictvím spoření a půjček pro drobné klienty. Některé svou nabídku rozšiřují i o nabídku pro podnikatele. Equa bank plánuje kontokorent a platební terminály pro firemní klienty a nedávno představila hypotéku na výstavbu. Fio vylepšila své hypotéky a připravuje nové kreditní karty, funkci 3D Secure a pojištění proti phishingu.

Zdroj: www.ekonomika.idnes.cz


Nové banky se starají o více než dva miliony klientů a jejich zisky jdou do stovek milionů
5 (100%) 1

Podobné recenze