Nízké „covidové“ pronájmy se blíží ke konci. Ceny pronajímaných nemovitostí začínají růst


Pandemie koronaviru vyvolala prudký pád cen u pronajímaných nemovitostí, zejména u bytů určených ke krátkodobému bydlení a spolubydlení. Po déle než roce lze říci, že ceny pronájmů začínají růst a krátká éra levných nájmu tak spěje ke svému konci.

Nečekaný pokles cen pronajímaných bytů způsobila přísná covidová omezení v loňském a letošním roce, kvůli kterým majitelé těchto nemovitostí na několik dlouhých měsíců přišli o výnosnou zahraniční klientelu. Pronajímané byty však opustili i studenti škol, kteří z důvodu uzavření škol neměli žádný důvod zůstávat a vraceli se domů.

Téměř ze dne na den se majitelé těchto nemovitostí vrátili k dlouhodobému pronájmu, což mělo za následek prudký nárůst počtu pronajímaných bytů a současně pokles průměrného nájmu až o desítky procent. Největší pokles byl zaznamenán v lukrativních částech Prahy a dalších turisticky atraktivních českých měst a oblastí.

Nájmy ovlivňuje obnovení turismu a vysoké prodejní ceny  bytů

Od května se opatření zmírňují a postupně dochází k uvolňování turistického ruchu, a tedy i obnovení zájmu o krátkodobé bydlení. Po několika měsících se tak situace obrací, nabídka pronájmů klesá a jejich ceny znovu rostou.

Nemalý vliv na ceny nájmů má rovněž vývoj v prodejích nemovitostí, kde vytrvale pokračuje nárůst cen nemovitostí a navíc začaly zdražovat i hypotéky. Vlastní bydlení se pro stále více lidí stává nedostupným.

V příštích měsících realitní kanceláře predikují výrazné zvýšení cen pronájmů až o 20 % v hlavním městě Praha, v menších městech méně cca o 10 % samozřejmě za předpokladu, že se stávající epidemická situace nezmění.

Průměrná cena bytů vzrostla za měsíc téměř o 100 tisíc korun

Ceny nemovitostí letí vzhůru. Například cenový rozdíl v březnu a o pouhý měsíc později činil jen těžko uvěřitelných 90 tisíc korun. Do konce loňského roku narůst cen však alespoň z části kompenzovaly hypotéky s nižší úrokovou sazbou.

To v posledních měsících přestalo platit a úrokové sazby u hypoték začaly růst. To také bude další faktor, který ceny nájmů vyžene nahoru. V červenci letošního roku činil úrok 2,23 % a s největší pravděpodobností poroste dál, ne-li dokonce ještě rychlejším tempem. Odborníci nevylučují, že úrok bude brzy atakovat hranici 3 %.

Základní úrokovou sazbu Česká národní banka v letošním roce zvýšila již dvakrát, v červnu a na začátku srpna. Do konce roku ČNB předpokládá další navýšení a to minimálně dvakrát kvůli rychle rostoucím cenám a vyšší inflaci.

Aktuální úrokové sazby hypoték platné na konci srpna 2021:

Název bankyFixace na 1 rokFixace na 3 rokyFixace na 5 let
Air Bank od 2,29 %
Banka CREDITAS od 2,39 % od 2,59 %
Česká spořitelnaod 3,14 %** od 2,64 %** od 2,54 %**
ČSOBod 2,49 %* od 2,49 %* od 2,59 %*
Equa bank       – od 2,59 % od 2,59 %
Fio bankaod 1,78 %** od 1,98 %** od 2,08 %**
Hypoteční bankod 2,49 %* od 2,49 %* od 2,59 %*
Komerční bankaod 2,79 % od 2,79 %** od 2,79 %**
mBankod 2,74 %** od 2,64 %** od 2,84 %**
MONETA Money Bankod 2,49 % od 2,49 % od 2,69 %
Raiffeisenbankod 2,29 %** od 2,59 %** od 2,79 %**
Sberbankod 2,49 % od 2,29 %** od 2,29 %
UniCredit Bank od 2,69 %** od 2,69 %**

*nižší sazba, **vyšší sazba

Zdroj: Fincentrum Hypoindex


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *