Nezabavitelné minimum se má výrazně zvýšit, může to pomoci mnoha dlužníkům


Dobrá zpráva pro mnoho lidí, kteří musejí vystačit jen s minimem finančních prostředků – plánuje se poměrně významné zvýšení nezabavitelného minima, tedy částky, kterou lidem nebudou smět exekutoři vzít. Novinka může ulehčit zejména lidem postiženým exekucí nebo insolvencí, kterým tak zůstane více peněz na důstojný život. Jak přesně má změna vypadat?

Poslanci chystají výrazné navýšení nezabavitelného minima 

Zvýšení má být poměrně značné, zatímco v tuto chvíli činí nezabavitelné minimum pouhých 6 429 Kč, nově by tato částka měla vzrůst na cca 7700 nebo 8800 Kč, tedy má jít o velmi výraznou změnu. Pozitivní je, že se zvýšením tohoto minima souhlasí poslanci napříč politickým spektrem, tedy jak ze stran vládní koalice, tak i z opozičních uskupení – šance, že dojde k navýšení, je tak velmi vysoká.

Ve hře jsou dvě varianty, jak by se částka mohla počítat 

Podle posledních informací jsou ve hře dvě možnosti, jakým způsobem by se k výpočtu nezabavitelného minima přistupovalo. Ten první spočívá v tom, že by se sice zachovala dnešní metodika, nicméně místo dvou třetin součtu životního minima + normativních nákladů na bydlení by se jednalo např. o 80 % – v takovém případě by pak nezabavitelné minimum mohlo činit 7 723 Kč. Druhá varianta je pak pro dlužníky ještě příznivější – částka by se počítala vždy z minimální mzdy a činila by přesně dvě třetiny aktuální minimální mzdy – nyní by to tedy bylo 8 891 Kč a to už je oproti současné situaci obrovský rozdíl. K čemu se nakonec poslanci přikloní a zda vůbec k většímu zvýšení nezabavitelného minima dojde, se brzy uvidí, podle dosavadních reakcí se ale dá předpokládat, že k nárůstu nakonec skutečně dojde.

Zatímco mzdy i důchody stoupaly, minimum se prakticky neměnilo 

V souvislosti s těmito plány je třeba říct, že jiné částky v posledních letech výrazně rostly – ať už jde o průměrnou mzdu, která už se dostala až ke 35 000 Kč měsíčně nebo o průměrný důchod, který v posledních letech roste rekordním tempem a za dva roky by měl činit minimálně 15 000 Kč. Oproti tomu nezabavitelné minimum se už léta prakticky neměnilo a zvýšení bylo spíše zanedbatelné. I vzhledem k rostoucím cenám a dalším okolnostem by tak navýšení této částky bylo určitě rozumným krokem, který pomůže velkému množství lidí v obtížné životní situaci.

Změna může výrazně pomoci mnoha lidem v těžké situaci 

Pokud dojde ke schválení, pomůže to zejména lidem, jenž se nacházejí v procesu oddlužení, dále pak lidem v exekuci, důchodcům, kteří mají exekuci na důchod a mnoha dalším, jenž se potýkají s finančními problémy a sráží se jim pravidelně peníze z platu nebo důchodu. V České republice je oproti jiným zemím velmi vysoký počet lidí v exekuci a právě tato změna by jim měla výrazně pomoci, aby mohli žít důstojnější život – dosavadní částka nezabavitelného minima (6429 Kč) je totiž skutečně příliš nízká a jen těžko se z ní dá vyžít.

Otázkou je, zda se bude částka zvyšovat automaticky nebo jednorázově

Docela zásadní otázkou je, zda – pokud tedy k většímu zvýšení minima dojde – se bude každý rok navyšovat automaticky podle předem daného vzorce (např. podle výše minimální mzdy), nebo zda se bude jednat pouze o jednorázové rozhodnutí, o kterém by se každý rok hlasovalo znovu. Jak vše dopadne, se dozvíme v nadcházejících měsících, kdy by se návrhem měla zabývat Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR.

Co je nezabavitelné minimum? 

Závěrem si ještě upřesníme, co je nezabavitelné minimum. Jedná se o částku, kterou nesmí exekutor dlužníkovi zabavit, bez ohledu na výši jeho dluhů. Doposud se tato částka počítala jako dvojnásobek životního minima, nově by se tak výpočet měl provádět zcela jinak, aby dlužníkům zůstalo více peněz.


Podobné recenze