Jak (ne)vybírat oddlužovací společnost?


Současná doba je velmi dynamická a jak lidé rychle bohatnou, tak rychle i chudnou. Právě s pojmem chudoba přímo souvisí pojem finanční tíseň. V tomto článku se budeme zabývat podnikáním v oblasti oddlužování a nikoliv problémem proč vznikají dluhy lidí, zda je to způsobeno současnou dobou či chybou lidí samotných.

Na následujících řádcích se budeme zabývat způsoby, jak se zbavit dluhů a popíšeme si jednotlivé cesty, kterými je nutné se dát.

  1. Refinancování půjček (Konsolidace půjček)

Refinancování půjček česky přefinancování je pro mnohé bankovní i nebankovní finanční společnosti cesta, jak nalákat a zároveň získat nové klienty. Otázkou zůstává, zda snížení měsíční splátky není cestou do pekla s ohledem na prodloužení doby splatnosti. Pokud si půjčky přefinancujete k jednomu bankovnímu či nebankovnímu finančnímu domu, je nutné zvážit výhodnost tohoto kroku.

  1. Očištění nemovitosti od exekucí pro účely prodeje

Tato možnost vám pomůže v případě, že dluhy nejsou vyšší než hodnota nemovitosti. Pokud se dostanete k tomuto bodu, je zřejmé, že se prodeji nemovitosti v blízké době nevyhnete. V okamžiku, kdy situaci dobře zvážíte a nemovitost budete prodávat sami, jedná se o nejlevnější variantu. Ovšem pokud již na nemovitost je uvalena exekuce, počítejte s tím, že kupec na transakci nedostane úvěr. Banka si totiž bere nemovitost do zástavy a ta nemůže být v exekuci. Společnost, která vám pomůže ven z exekuce, vám vytáhne trn z paty. Prodej nemovitosti v dražbě není ani z daleka tak výhodný jako prodej na vlastní pěst.

  1. Pomoc třetí osoby (investora)

Tato možnost je ale spojena s výší dluhů. Nesmějí být vyšší než 50, maximálně 60 procent nemovitosti. Volbou této varianty si zajistíte záchranu nemovitosti. Ovšem je třeba začít včas a kalkulovat dluhy na zmíněnou výši maximálně 60%.

  1. Osobní bankrot

Tento způsob je poslední možností, jak se během několika následujících let dostat z dluhové pasti. Po doplacení poslední splátky určené soudem se lidé dostávají na nulu a dostávají tak druhou šanci. Pro tuto možnost se nejčastěji rozhodují lidé, jež nevlastní nemovitost. Ti, kteří této možnosti využijí musejí počítat s cenou mezi patnácti až třiceti tisíc korun. Ovšem zde je možné na českém trhu narazit na neziskové organizace a sdružení, kteří poskytují tuto službu „zpracování osobního bankrotu“ zdarma.

Money_For_Lunch

Prvním ukazatelem, který vám předurčí a mnohdy potvrdí správnou volbu, je zájem o vás jako člověka a vaši situaci. Pouze v okamžiku, kdy se společnost či jednotlivec, jež chtějí pomoci, zajímají o vaši situaci a zjišťují si od Vás všechny možné informace je předpokladem kladného výsledku. Právě v podnikání týkajícího se oddlužování nejsou sliby na prvním setkání na místě. Dostupnost informací musí být ale i o zmíněné společnosti či jednotlivci. Neměl by nastat problém si o nich sehnat věrohodné informace a reference.

Dalším ukazatelem jsou poplatky. Platby dopředu v mnoha případech nejsou na místě, je totiž vhodné nechat si zaplatit až za zrealizované kroky. Takto si zajistíte motivaci oddlužovací společnosti či jednotlivce. Mělo by být naprosto samozřejmé za jaký úkon zprostředkovateli platíte. Nebojte se požádat o doklad za každou postupnou operaci. V poslední řadě se nedoporučuje komunikovat se zprostředkovatelem prostřednictvím zpoplatněných telefonních linek a orientovat se na osobní setkání, kde nebudete tlačeni časem.


Podobné recenze