Není půjčka jako (mikro)půjčka - recenze, zkušenosti a diskuze


Z každé strany se na nás hrnou různé finanční pojmy. Čert aby se v nich vyznal. Abyste se nemuseli upisovat samotnému peklu, radši vám vše vysvětlíme.

Mít půjčku je v dnešní společnosti zcela běžné. Přesto však spousta lidí stále nerozumí, co se za pojmy, které v bankách slyší, skrývá. Abyste nenaletěli na „výhodnou“ nabídku, je dobré vědět, co která nabídka znamená. „Na trhu existuje spoustu možností, jak si půjčit peníze. Některé jsou dokonce nelegální, některé se pohybují na hraně, ale je i spousta společností, které poskytují úvěry. Není tak někdy jednoduché vybrat tu nejlepší možnost,“ říká Katka Karochová, šéfka zákaznického oddělení na Zonky.

Mikropůjčka: úplně malinkatá půjčka

Poskytují se na malou částku, zhruba do 5 000 Kč, a je potřeba je splatit brzo, obvykle do 30 dnů. Nabídka bývá pevně stanovená, neovlivňuje ji bonita klienta. Bude se vám hodit, například když se vám rozbije lednička nebo jiná nezbytně nutná věc a váš rodinný rozpočet je krátkodobě na nule.

Nenechte se ale zlákat její hříšně svůdnou dostupností. Často ji totiž využívají lidé, kteří mají problém dosáhnout na klasický úvěr (nezaměstnaní, chroničtí opozdilci nebo ti, kteří už záznam v registru dlužníků mají). U nich je také výrazně vyšší riziko, že se jim nepodaří řádně splácet ani tuto půjčku, což je velmi tvrdě trestáno. Ať už vysokými poplatky za nový splátkový kalendář, nebo vysokými úroky z prodlení. Původní částka se tak může snadno vyšplhat do astronomických výšin.

Některé společnosti se špatnou platební morálkou už předem počítají a využívají toho, proto si dávejte pozor, u koho si půjčujete.

Vybírejte jen mezi důvěryhodnými a prověřenými poskytovateli. Než si nějakou půjčku vyberete, je fajn mít srovnání podle úrokové sazby, případně i RPSN (oproti klasickým půjčkám je RPSN klidně i několik stovek procent). Před podpisem si pečlivě pročtěte všechny podmínky, seznamte se s úroky z prodlení a pokutami a dávejte pozor na rozhodčí doložky. Pokud čemukoliv nerozumíte, ptejte se. Není-li vám vše dostatečně vysvětleno, raději nic nepodepisujte.

Kontokorent: když je potřeba jít do mínusu

Jedna z přidružených služeb, kterou dokáže celá řada běžných účtů. Díky ní totiž můžete čerpat peníze do mínusu. Takže když vám dojdou finance pár dnů před výplatou a zákeřné pravidelné měsíční výdaje (například na elektřinu) se blíží i se svým datem splatnosti, začnete si marně lámat hlavu, kde na to vzít a nekrást. Pak oceníte tuto vychytávku. Přece jen dobrovolně přestat svítit chce jen málokdo. Úrok se počítá z toho, co vyčerpáte, a také podle počtu dní, kdy peníze na účtu chybějí, než znovu doputuje injekce v podobě výplaty. Setkat se můžete se sazbou okolo 18–20 %. Není to úplně málo, ale bývá to levnější než mikropůjčka.

Kreditní karta: kousek plastu za všechny prachy

Taková „kreditka“ je také vlastně půjčka. Platíte teď (penězi banky), splácíte později (ze svého). Výhodou je bezúročné období až 55 dní – když do této doby částku uhradíte, neplatíte nic navíc. Pokud to nestihnete, očekávejte úrok okolo 20 %. Dluh se pak splácí podle splátkového kalendáře. Využívejte ji spíš k placení zboží nebo služeb, případně pro platby na internetu. Je super třeba i na cesty do zahraničí.

Pro výběry z bankomatu se ale moc nehodí, protože ten bývá obvykle za poplatek a je úročen rovnou.

Ke kreditní kartě se vážou i leckteré další poplatky, například za vydání karty, za její vedení a různé další, což se může prodražit. Na druhou stranu bývá spojena se slevami a výhodami. Hodí se pro klienty, kteří mají v pořádku platební morálku, ideálně navíc i nějakou tu finanční rezervu.


Podobné recenze