Nenechejte se nachytat!


Půjčky a hlavně reklamy na ně se na lidi valí ze všech stran. Lákání na čím dál nižší úrok má v sobě ale mnohdy háček. Nízký úrok je spojen se slovem p.a., tedy přesněji s označením p.a. (ročně), které je ovšem často uváděno jako p.q. (čtvrtletně) nebo dokonce p.m. (měsíčně). Úroková sazba nesmí být jediným parametrem, podle kterého se člověk rozhodne. Přičtením všech poplatků se může velice nízká úroková sazba stát vysokou roční procentuální sazbou nákladů (zkráceně RPSN). Důležité je se řídit podle výše RPSN.

Zkratka RPSN v sobě nese úroky i jistinu a navíc ostatní zákonem stanovené náklady. RPSN má navíc pro žadatele obrovskou výhodu, že se na rozdíl od úrokové sazby musí uvádět za rok, tedy p.a. RPSN žadateli ukazuje reálnou dlužnou částku a nikoliv pouze cenu vypůjčených peněz bez dalších nákladů. Pro příkladu uvedeme situaci, kdy u jednoho poskytovatele je psán úrok 8,9% p.a., ale navíc jsou zde poplatky 2 500 Kč. Bude se jednat o částku 50 000 Kč na 84 měsíců. Měsíční splátka je 802 Kč, ale poplatky 2 500 Kč, tudíž zákazník zaplatí 69 861 Kč. Druhý poskytovatel nabízí úrok 9,9% p.a., ale bez poplatků. Zákazník zaplatí 69 508 Kč. RPSN prvního poskytovatele je 11,05% p.a. a druhý poskytovatel i přes vyšší úrok nabízí RPSN 10,36% p.a. Jak již tedy bylo zmíněno, je nezbytné sledovat výši RPSN.

Na závěr je důležité dodat, že pouze výhodné RPSN negarantuje klientovi výhodnou půjčku. Pokud je před uvedenou výší RPSN nebo úrokové sazby slovíčko od, pak se mnohdy jedná o velice složité podmínky, které je nutné splnit, aby tomu tak doopravdy bylo.

Zdroj: www.mbank.cz


Podobné recenze