Negativní dopady koronaviru: Každý třetí Čech má finanční problémy


Šest měsíců „soužití“ s koronavirem ukazuje, že negativní dopady na život českých občanů lze očekávat. Největší problém přitom nepředstavuje omezení společenského a kulturního života či cestování, ale především finanční situace. Téměř třetina Čechů udává, že přišla o část příjmů či se ocitli bez práce.

Pětina Čechů by ráda šetřila, nemají však z čeho

Tyto informace vyplývají z průzkumu, který na začátku letošního července uspořádala bankovní společnost ING. Podle výsledků má bokem našetřeno dostatek peněz na překonání horších časů jedna třetina Čechů. Necelých 20 procent Čechů by si šetřilo více než rádo, ale nízké příjmy jim nedovolí dávat si stranou téměř nic.

Třetina Čechů se obává budoucnosti, jelikož je přísná a opakující se omezení spojená s epidemií koronaviru připravila o část jejich příjmů (snížení platů ze strany zaměstnavatele, nižší tržby a ztráta klientů u OSVČ apod.), někteří kvůli koronaviru dokonce přišli o zaměstnání. Zatím jen 7 procent Čechů uvádí, že se museli zadlužit, aby pokryli nenadále výdaje, které jim koronavirus způsobil.

Krize Čechům ukázala, jak jsou úspory důležité

Většina Čechů neočekávala, že krize vyvolaná epidemií koronaviru bude mít tak dlouhého trvání. Bohužel blížící se podzim hlásí druhou vlnu epidemie. Počty nakažených stoupají a omezující opatření se opět zpřísňují.

Po předchozích zkušenostech 40 procent dotázaných uvedlo, že mají v plánu omezit zbytné výdaje (např. za dovolenou, návštěvy restaurací, oblečení a další), lépe plánovat nákupy a celkové více šetřit, aby byli schopni podobné krize zvládat po finanční stránce mnohem lépe. Dle jiného výzkumu provedeného Equa bank každý sedmý Čech plánuje letos na Vánoce utrácet mnohem méně peněz za dárky.

„Optimální je mít finanční rezervu odpovídající alespoň výdajům na tři měsíce. V řadě domácností však během pandemie ocenili jakékoli úspory, po kterých mohli sáhnout. Dá se spořit i po malých částkách, k čemu lze využít například spořicí účet. Za jeho zřízení ani užívání se zpravidla nic neplatí, peníze se úročí a jsou kdykoliv k dispozici,“ uvedl Radek Sedlář z ING ČR.

Do úspor během probíhající koronavirové krize musely sáhnout celé dvě třetiny dotázaných a třetina z nich své úspory dokonce vyčerpala. Mnozí však přiznávají, že z “nudy” utráceli mnohem více, než bylo nezbytně nutné.

Téměř 20 % Čechů utrácelo více než předtím, naopak desetina ušetřila

Polovina Čechů uvádí, že jejich standardní výdaje se během koronaviru nijak nezměnily. Naopak 18 procent utrácelo mnohem více s tím, že hodně peněz utratili za zásoby potraviny a dezinfekční prostředky. Až 30 procent Čechů hlásí, že utráceli mnohem méně. Na druhou stranu je nutné vzít v potaz, že některé výdaje Češi pouze odložili na “lepší časy” (např. splátky za hypotéku).

Desetina dotázaných dokonce uvedla, že ušetřili poměrně hodně peněz jednoduše proto, že nejezdili na výlety a také mnohem méně utráceli za zábavu a koníčky. Ušetřené peníze si jedna část spořivých jedinců chce uložit stranou, druhá se chystá užít si je ale teprve tehdy, až skončí krize, a třetí si plánuje radost udělat co nejdříve tak, že si koupí vysněnou věc nebo si dopřejí nějaký netradiční zážitek.

Podobný průzkum uspořádala také Česká bankovní asociace

Podobné informace jako ING ukázal další průzkum od České bankovní asociace, který byl zveřejněn zhruba o dva týdny dříve. Také ČBA uvedla, že většina Čechů (cca 60 %) zatím krizi vyvolanou novým typem viru zvládá relativně dobře.

O peníze přišlo kvůli ztrátě části příjmů přibližně 25 procent, 9 procent rodin muselo neplánovaně oželet příjem jednoho z živitelů a jen 4 procenta se kvůli koronaviru ocitly zcela bez příjmů.


Negativní dopady koronaviru: Každý třetí Čech má finanční problémy
3 (60%) 2

Podobné recenze