Které nebankovní půjčky na českém trhu skončily? - recenze, zkušenosti a diskuze


V souvislosti se změnou české legislativy a s přijetím přísnějších podmínek pro poskytovatele nebankovních úvěrů došlo k mnoha změnám a někteří provozovatelé těchto půjček zcela ukončili svoji činnost. Jiné společnosti ji prozatím pouze pozastavily a dočasně půjčky nenabízejí, řada společností o odchodu z trhu uvažuje. V tomto článku jsme pro vás shrnuli informace o tom, které půjčky už získat nelze, které jsou pozastaveny a u kterých došlo k zásadním změnám. Které nebankovní půjčky ukončily činnost?

Důležité změny v zákoně, kvůli nimž může být těžší půjčku získat

Od 1.prosince 2016 vešel v platnost nový zákon o spotřebitelských úvěrech (257/2016 Sb.). Přinesl zásadní zpřísnění podmínek pro poskytovatele půjček a spolu s tím i vyšší ochranu pro dlužníky. O jaké konkrétní změny se mimo jiné jednalo?

 • regulace se vztahuje i na mikropůjčky do 5 000 Kč (dříve měly tyto půjčky výjimku, nově platí tento zákon i pro nejmenší úvěry)
 • poskytovatelé půjček musejí vždy posuzovat schopnost žadatele splácet úvěr (prověřují se jak příjmy, tak i registry dlužníků)
 • nesmí se vybírat žádné poplatky ještě před uzavřením úvěrové smlouvy
 • při potížích se splácením jsou omezeny maximální výše pokut
 • přísnější nároky na poskytovatele nebankovních půjček (nově musejí mít licenci od České národní banky a vstupní kapitál alespoň 20 000 000 Kč)

Kromě toho je součástí novely zákona i řada dalších novinek, které se týkají např. hypotečních úvěrů, zástavního práva, doplňkových služeb apod.

Od 1. prosince 2016 vešel v platnost nový zákon o spotřebitelských úvěrech (257/2016 Sb.). Přinesl zásadní zpřísnění podmínek pro poskytovatele půjček a spolu s tím i vyšší ochranu pro dlužníky. O jaké konkrétní změny se mimo jiné jednalo a které nebankovní půjčky to zasáhlo?

Od 1. prosince 2016 vešel v platnost nový zákon o spotřebitelských úvěrech (257/2016 Sb.). Přinesl zásadní zpřísnění podmínek pro poskytovatele půjček a spolu s tím i vyšší ochranu pro dlužníky. O jaké konkrétní změny se mimo jiné jednalo a které nebankovní půjčky to zasáhlo?

Nebankovní půjčky, které zcela zmizely z českého trhu

Nebankovních půjček, které úplně skončily je více, vybrali jsme alespoň několik nejznámějších, které už si nyní sjednat nemůžete:

 • eCredit – společnost eCredit s.r.o. skončila s poskytováním úvěrů k 1.12.2016, přesně v den platnosti nového zákona. Do té doby nabízela půjčky až do 70 000 Kč.
 • Fast Cash – i zde došlo k ukončení činnosti 1.prosince. Akciová společnost Fast Cash se zaměřovala na mikropůjčky do 4 000 Kč, po změně zákona už úvěry nenabízí.
 • Kouzelná půjčka – u této poměrně známé půjčky bylo poskytování půjček zastaveno už dříve, konkrétně 31.5.2016. Firma měla sympatickou webovou prezentaci, její úvěry ale byly hodně drahé, s až extrémními úroky.
 • XS půjčka – web už delší dobu odkazuje na stránky Providentu. Provozovatelem původní XS půjčky byl právě Provident Financial, který nakonec provoz samostatné XS půjčky ukončil.

Půjčky, které pozastavily svoji činnost

Některé nebankovní společnosti se zatím rozhodly, že svoji činnost pouze pozastaví. Jedná se např. o:

 • Perfect Money – na webových stránkách půjčky je informace, že úvěry nejsou poskytovány dočasně a že po opětovném spuštění budou klienti informováni. Firma nabízela jen malé půjčky do 4 000 Kč se splatností do 28 dnů.
 • Netcredit – i zde je informace pouze o dočasném přerušení, na webu se píše, že z interních důvodů nejsou přijímány nové registrace.

Půjčky, u nichž došlo k zásadním změnám

Na závěr se ještě podíváme na vybrané půjčky, u kterých proběhly výrazné změny. Asi tou nejdůležitější je přejmenování oblíbené Japonské půjčky, která se nově nabízí pod názvem Kamali. K této změně především v souvislosti s plánovanou expanzí na zahraniční trhy, pro které se tak vybral takový název, který je univerzální a lze jej používat i v zahraničí. Staronová půjčka Kamali ale nijak neztratila na atraktivitě – všechny výhody původní Japonské půjčky byly ponechány, nová půjčka naopak přináší ještě několik dalších novinek, které žadatele o rychlý, výhodný a bezpečný úvěr 100% potěší.

Velkou změnou prošla také půjčka Ovečka – tu už si nyní nemohou vzít zaměstnanci, ale úvěr už je určený pouze podnikatelům a osobám samostatně výdělečně činným.


Podobné recenze