Jak ušetřit při nákupu online a na co si dát pozor


Nakupovat online přes různé internetové obchody je čím dál populárnější a to z celé řady důvodů – např. díky širšímu výběru zboží, nižším cenám než v kamenných prodejnách nebo díky vyššímu pohodlí, kdy si můžete vše vyřídit z domova. Jaké konkrétní metody vám mohou při nákupu zboží přes internet pomoci ušetřit peníze a naopak – na co je dobré dát si pozor?

Srovnávače cen umožňují velkou úsporu peněz

Spoustu peněz můžete při internetových nákupech ušetřit, pokud při výběru zboží využijete některý ze srovnávačů cen. Jejich úloha spočívá nejen v samotném porovnání ceny u jednotlivých produktů, ale u zboží najdete i jeho podrobný popisek, fotky a především recenze zákazníků, kteří už si jej koupili. V tomto směru tak srovnávače nabízejí mnohem více informací, než kolik vám jich poskytne např. prodavač v obchodě. Vyplatí se tak nejen pro výběr obchodu, ale i pro výběr konkrétního zboží.

Heuréka je sázkou na jistotu a zahrnuje velké množství e-shopů

Asi nejznámějším a největším českým srovnávačem cen je Heuréka, která obsahuje nepřeberné množství produktů z mnoha kategorií – od elektra přes oblečení, hračky, domácí potřeby až po potraviny, drogerii nebo léky. Díky Heuréce si můžete velmi snadno a rychle zjistit, kolik stojí vámi vybraný produkt v různých e-shopech a ušetřit tak třeba i tisíce korun výběrem toho správného internetového obchodu. Navíc se dozvíte zkušenosti uživatelů a budete v obraze, zda jde o zboží, s nímž jsou lidé spokojení nebo naopak o něco, čemu je lepší se vyhnout.

Rizika vybírání e-shopu pouze na základě srovnávače

Jedna věc je, že srovnávače vám mohou snadno pomoci vybrat obchod, který nabízí daný produkt s nejnižší cenou. Vybírat ale pouze na základě ceny se nemusí vyplatit – uvedeme si pár konkrétních příkladů. Prvním příkladem je např. koupě zboží, které není určeno pro český trh – typicky třeba u mobilních telefonů jsou přístroje s českou distribucí, jež mají kompletní českou lokalizaci a pak jsou ty samé modely, které jsou ale určený pro jiný trh – budou tedy sice fungovat, ale např. v nich nebude čeština apod. Dalším – a už podstatně horším problémem – může být nákup v podvodném e-shopu. Proto je důležité se nedívat pouze na cenu, ale i na to, o jaký e-shop se jedná – u každého najdete jeho hodnocení a můžete tak snadno zjistit, za jde o seriózního a spolehlivého prodejce, nebo naopak o pochybnou firmu, kde hrozí riziko, že vše neproběhne tak, jak má.

Ušetřit se dá i správným výběrem dopravy

Jednou z možností, jak při nákupu online ušetřit, je i výběr vhodné dopravy. Jednak spousta e-shopů nabízí dopravu nad určitou částku zdarma, dále jsou pak rozdíly v jednotlivých způsobech dopravy – obecně levnější bývají služby typu Zásilkovna či Uloženka, naopak o něco dražší bývá klasická zásilka přes Českou poštu. Nejlevnější je pak samozřejmě osobní odběr přímo na provozovně, který je zdarma. Existují i weby, které mají poštovné zdarma přímo v názvu, u nich se ale často jedná o prodej zboží z Číny, kde je pak dodací doba několik týdnů. 

Zajímavou novinkou je odložené placení

Jednou z novinek, která se v Česku objevila teprve nedávno, je tzv. odložené placení. Jedná se o nákup zboží, který probíhá tak, že si zboží objednáte, v klidu vyzkoušíte a teprve pak jej uhradíte. Tuto službu u nás nabízí např. společnost Twisto Payments pod obchodním názvem Twisto (www.twisto.cz). Kromě nákupů lze přes tuto službu platit i složenky nebo faktury. Dalším podobným platebním nástrojem je Lymet (www.lymet.cz) od společnosti Home Credit. Ta jinak nadále nabízí i oblíbené nákupy na splátky.


Podobné recenze