Jak bezpečně nakupovat online?


Nakupování online z internetových obchodů je čím dál oblíbenější a u některých druhů zboží už platí, že si je mnohem více lidí kupuje přes e-shopy než v klasických obchodech (typickým příkladem jsou kontaktní čočky, které jsou na internetu výrazně levnější než v očních optikách). Zatímco při platbě v hotovosti tak velké nebezpečí nehrozí, u internetových plateb je často zvýšené riziko, že dojde k podvodu – ať už jde o zneužití osobních údajů, nedodání zboží nebo dodávka zboží ve špatné kvalitě. Jak na internetu nakupovat opravdu bezpečně?

Nakupujte jen u prověřených prodejců

Vždy, když si jakékoliv zboží objednáváte z internetu, si nejdříve zjistěte alespoň základní informace o daném obchodníkovi. U velkých a známých značek typu Alza, Mall.cz, Datart apod. je situace celkem jasná a každý ví, že jde o solidní firmy, prodejců je ale nepřeberné množství a spousta z nich je nepoctivých. Vždycky se tak podívejte, zda má obchod uvedeny kontaktní informace – nejen mail, ale i telefonní číslo, adresu a další údaje, zadejte si název obchodu do Googlu, čímž snadno zjistíte další reference a ujistěte se, že jde skutečně o poctivého prodejce. Trochu obtížnější to může být na některých portálech typu Aukro nebo eBay, ale i na nich mají jednotliví prodejci hodnocení, na které je dobré se předem podívat a udělat si tak lepší obrázek.

alza logo

U velkých a známých znače je situace celkem jasná a každý ví, že jde o solidní firmy, prodejců je ale nepřeberné množství

Podívejte se na zkušenosti s daným obchodníkem na Heuréce

heureka logo

Reálné zkušenosti opravdových zákazníků, které vás mohou ujistit, že není třeba mít z nákupu obavy, nebo naopak varují před podvodnou firmou.

Nesmírně užitečným pomocníkem při nakupování online je srovnávač cen Heuréka. Jeho role spočívá nejen v přehledném porovnání cen (kdy navíc některé e-shopy mají při vstupu přes srovnávač mnohem nižší cenu zboží než při přímém nákupu), ale zároveň jsou u každého obchodu recenze klientů. Každý tak uvidí reálné zkušenosti opravdových zákazníků, které ho mohou ujistit, že není třeba mít z nákupu obavy, nebo naopak varovat před podvodnou firmou.

Možnosti platby na internetu

Při nakupování online je poměrně široký výběr možností, jak platit. Hodně oblíbený je stále nákup na dobírku, který je sice méně pohodlný, zato maximálně bezpečný, snadno a rychle pak můžete zboží zaplatit převodem z účtu nebo platební kartou. V případě zahraničních e-shopů je dobrou alternativou elektronická peněženka PayPal, pro ty, jenž nemohou mít vlastní bankovní účet (např. kvůli exekuci) je pak řešením předplacená platební karta, kterou si lze dobít v hotovosti a pak používat jako klasickou bankovní kartu. Jak bezpečné jsou jednotlivé varianty?

  • platba převodem z bankovního účtu – sice bezpečný, ale velmi pomalý způsob – jednak samotné vyplnění je docela zdlouhavé, navíc platba může v krajním případě přijít až za 3 nebo 4 dny.

  • platba přímo platební kartou – nejrychlejší a nejpohodlnější způsob platby s minimálním rizikem zneužití údajů. Nejvíce bezpečné jsou platby přes systém 3D Secure, kdy vám před potvrzením transakce ještě přijde SMS zpráva s kódem.

  • nákupy na dobírku – spousta e-shopů už umožňuje poslat zboží nejen přes drahou Českou poštu, ale i přes mnohem levnější Zásilkovnu nebo Uloženku. Ve všech případech samozřejmě můžete zaplatit i předem, což vás vyjde levněji.

  • PayPal a jiné elektronické peněženky – bezpečný a rychlý způsob platby, zejména když nakupujete ze zahraničí. Např. u nákupů z aukčního portálu eBay je PayPal velmi dobrou volbou, v případě podvodu vám mohou být peníze vráceny zpět.

  • Blesk peněženka a jiné předplacené karty – platba funguje stejně jako u běžné debetní karty, výhodou je anonymita – u karty nemusíte uvádět vaše osobní údaje, navíc ji mohou používat i lidé s exekucí na účtu. Poplatky za užívání takovéto karty jsou ale vysoké.


Podobné recenze