Na co si dát pozor před sjednáním půjčky? - recenze, zkušenosti a diskuze


Půjčky nabízí v České republice obrovské množství poskytovatelů. Nejedná se zdaleka jen o bankovní úvěry, ale především o ty nebankovní, kde je nesmírně silná konkurence a pořád vznikají nové společnosti, které se snaží přinést výhodnější nabídku. V souvislosti s půjčkami se ale bohužel velmi často mluví i o podvodech – týká se to zejména málo informovaných lidí, kteří nemohou získat půjčku od velkých společností a tak často sednou na lep podvodníkům. Nejde ale pouze o jasné podvody, ale i o půjčky s velmi nevýhodnými podmínkami, přehnaně vysokými úroky nebo zrádnými rozhodčími doložkami, které mohou mnoha lidem značně zkomplikovat jejich situaci. Na které konkrétní věci byste si před sjednáním půjčky měli dát největší pozor?

Na podvodníky, kteří vás jen chtějí obrat o peníze

Mnoho úvěrových nabídek, se kterými se můžeme setkat na internetu, v novinové inzerci nebo na různých letácích, plakátech apod., pochází od podvodníků a reagovat na ně je velkou chybou. Může jít jak o jednotlivce, nabízející půjčky, tak o celé společnosti. Typickým znakem je především vybírání poplatku předem (žádná seriózní společnost jej po vás nikdy chtít nebude), ale třeba i předražených telefonických linek, kde za jediný hovor utratíte stovky až tisíce korun. Pokud se tomuto nebezpečí chcete vyhnout, vždycky si danou nabídku nejdříve prověřte na internetu.

Na úrokovou sazbu, RPSN a celkový poplatek za půjčku

U dlouhodobých bankovních půjček je dobré porovnat si úrokovou sazbu a RPSN u více bank mezi sebou – můžete tak spoustu peněz ušetřit. U nebankovních úvěrů se v poslední době často vyskytují nabídky na první půjčku zdarma – pokud vám daná částka stačí, neváhejte a půjčte si bez poplatku. Je zbytečné platit za půjčku, když jinde ji dostanete zadarmo. Zatímco u bankovních úvěrů hraje větší roli roční procentní sazba nákladů, u nebankovních se spíše zaměřte na poplatky. Roli může hrát také to, zda jde o půjčku hotovostní nebo bezhotovostní – typickým příkladem je Provident, kde se bezhotovostní půjčka vyplatí mnohem více.

provident logo

Roli může hrát také to, zda jde o půjčku hotovostní nebo bezhotovostní – typickým příkladem je Provident, kde se bezhotovostní půjčka vyplatí mnohem více.

Na možnost prodloužení splatnosti a jeho cenu

Tento bod se týká zejména krátkodobých nebankovních úvěrů, které jsou obvykle maximálně na měsíc. Pokud si již předem nejste jistí, zda půjčku stihnete splatit včas, raději se podívejte, kolik by vás případné prodloužení splatnosti stálo a jaké jsou přesné podmínky. V cenách za prodloužení půjčky jsou mezi jednotlivými poskytovateli velké rozdíly, navíc někteří umožňují odložení splátky i opakovaně, jiní jen jednou. V každém případě ale platí, že čím víckrát si splatnost prodloužíte, tím méně výhodná pro vás taková půjčka bude.

Na sankce, které hrozí při pozdním splacení

S předchozím bodem částečně souvisejí i sankce za pozdní splacení. Zatímco u bank obvykle sankce nejsou tak hrozné, u některých nebankovních společností jsou pokuty často velmi vysoké a původní dluh vám tak může pořádně nabobtnat. I na toto si raději dávejte pozor, zvláště pokud víte, že je u vás vyšší riziko pozdního splacení.

peníze

Zatímco u bank obvykle sankce nejsou tak hrozné, u některých nebankovních společností jsou pokuty často velmi vysoké

Na rozhodčí doložky a jiné nástrahy

Velmi nepříjemnou věci, která už způsobila problémy mnoha lidem, je tzv. rozhodčí doložka. Tu používají některé nebankovní společnosti a ve zkratce jde o to, že v případě nesplácení nebude o vašem dluhu rozhodovat nezávislý soud, ale místo něj případ vyřeší rozhodce nebo rozhodčí soud. Tito lidé ale nejsou nestranní a rozhodují téměř vždy v zájmu úvěrové společnosti a nikoli ve prospěch dlužníka. Výsledkem pak může být to, že z malého nedoplatku vám vznikne obří dluh, který budete jen velmi těžko splácet a může vás v krajním případě přivést až do exekuce.


Podobné recenze