Na co si dát největší pozor, když máte zájem o oddlužení?


Vysoké dluhy nejsou nic příjemného, v posledních letech se ale bohužel tento problém týká čím dál většího lidí. V krajních případech pak takovéto situace mohou skončit až návštěvou exekutora, zabavením majetku nebo zablokováním bankovního účtu. Jedním z možných řešení pro ty, kteří mají dluhů více a nejsou schopni je řádně splácet, je tzv. osobní bankrot, neboli oddlužení.

K čemu slouží oddlužení a pro koho je určené?

Oddlužení je procesem, který pomůže jak samotnému dlužníkovi, který se díky němu může během 5 let zbavit všech svých závazků, tak i věřitelům, kteří takto dostanou alespoň část svých peněz zpět. Využít této možnosti ale nemůže každý – týká se to pouze těch, kteří prokáží, že během následujících pěti let zvládnout splatit alespoň 30 % všech svých dluhů. 

Oddlužení není snadný a krátký proces

Celý proces trvá pět let a po tuto dobu zůstane dlužníkovi pouze nezabavitelné minimum. Jeho výše závisí na více faktorech, v každém případě veškeré zbylé příjmy dlužníka se pak rozdělí mezi jednotlivé věřitele. Vzhledem k tomu, že povolit oddlužení může pouze soud a dlužník si nejdříve musí podat návrh, který musí být precizně zpracovaný, máme pro Vás rady a tipy, na co si v souvislosti s osobním bankrotem dát největší pozor.

Je tedy třeba dát si pozor zejména na tyto věci:

Firmy, které se z Vás snaží pouze vytáhnout peníze

Oddlužení dnes na internetu nabízí spousta různých společností, mnohdy jde ale spíše o podvodníky, jejichž cílem není Vám pomoci, ale pouze z Vám vytáhnout vysoký poplatek. Daná společnost Vám pak prakticky nijak nepomůže a Vaše dluhy budou dále narůstat. Samozřejmě existují i solidní společnosti, nabízející oddlužení, ale těch je jen několik – proto si danou firmu nejdříve důkladně prověřte na internetu. 

Firmy, které si za oddlužení účtují příliš vysoké poplatky

Lidé mnohdy zbytečně platí více, než by museli. Zvláště u zadlužených lidí je to obzvláště nerozumné, přitom existují i řešení, jež jsou levná nebo dokonce bezplatná. Pomoci s žádostí o oddlužení Vám mohou i některé neziskové občanské poradny, jež se na tuto problematiku specializují a svoje služby poskytují lidem zcela zdarma. Můžete tak mít dobře zpracovaný návrh a neplatit za něj zbytečně velké peníze.

Samotný návrh na oddlužení musí být dobře zpracovaný

Tímto se dostáváme k tématu, o kterém jsme se už zmínili výše. Návrh na oddlužení opravdu není nic jednoduchého a musí splňovat spoustu podmínek. Pokud nejste v tomto oboru dostatečně erudovaní, doporučujeme se na někoho obrátit, aby Vám pomohl. Pokud máte např. nějakého kamaráda, který pracuje jako právník, zkuste poprosit jeho, zda by Vám s žádostí nepomohl. Další možností jsou již zmíněné občanské poradny a z placených alternativ pak některé solidní společnosti, které se na oddlužení zaměřují – u nich ale nejsou služby zdarma, takže si opravdu dávejte velký pozor.

Předem je třeba si uvědomit, zda vůbec na oddlužení máte nárok

Ještě předtím, než podniknete první kroky, související s žádostí o osobní bankrot, zkuste si alespoň orientačně zjistit, zda na něj vůbec můžete dosáhnout. Základními podmínkami je mít dluhy minimálně u dvou věřitelů a mít je v takové výši, že už je nejste schopni splácet. Dále musíte prokázat, že v následujících pěti letech dokážete splatit alespoň 30 procent ze všech svých dluhů. Pokud máte dluhů hodně, měli byste se nejdříve pokusit zjistit, komu všemu vlastně dlužíte a jaká je celková částka Vašich závazků.

Seznamte se se všemi výhodami, ale i negativy, které tento proces přináší

Kromě nesporných výhod má oddlužení také jisté nevýhody, které byste si měli předem uvědomit. Tou hlavní je fakt, že následujících 5 let budete muset vystačit pouze s minimální nezabavitelnou částkou a veškeré zbylé peníze si rozdělí Vaši věřitelé. Zároveň musíte počítat s tím, že soud Vám návrh na oddlužení může zamítnout, nebo může místo splátkového kalendáře rozhodnout o zpeněžení majetkové podstaty.


Podobné recenze