MONETA Money Bank roste. Získá Air Bank, Home Credit a Zonky


Bankovní společnost MONETA Money Bank se pustila do rozsáhlé akviziční činnosti. Loni v létě akvírovala Wüstenrot stavební spořitelnu a Wüstenrot hypoteční banku. Nyní oznámila další zajímavé spojení s Air Bank, Home Credit a Zonky (Benxy), které získala od skupiny PPF.

Bankovní obchod století proběhne mezi MONETA Money Bank a skupinou PPF

Působení MONETA Money Bank v ČR bylo zahájeno na počátku 90. letech založením české Agrobanky Praha. V roce 1998 Agrobanku koupila americká společnost General Electric a vznikla GE Capital Bank. Odchod amerických vlastníků před pěti lety a vstup na pražskou burzu vedl k další změně názvu na MONETA Money Bank a rozsáhlému rebrandingu. Dnes MMB představuje úspěšnou banku, které se každým rokem rozšiřuje.

Skupina PPF, jejíž vlastník Petr Kellner v březnu letošního roku zahynul po tragickém pádu vrtulníku, investuje do různých odvětví od finančnictví až po biotechnologie. Ke konci prvnímu pololetí skupina PPF vlastnila aktiva v celkové hodnotě 1,15 bilionů korun a zaměstnává více než 98 tisíc lidí.

„Spojení vytvoří veřejně obchodovanou retailovou banku – vyzyvatele (tzv. challenger bank) s významnou velikostí, která bude schopna těžit ze své široké klientské základny a tím zajistit budoucí růst. Nově vzniklé uskupení bude zároveň schopno úspěšně konkurovat předním, na trhu již zavedeným společnostem,“ píše se v dokumentu pro investory MMB.

Akvizice MONETA Money bank čeká na souhlas akcionářů

Akviziční činnosti MMB si nelze nevšimnout. V dubnu loňského roku koupila dvě společnosti Wüstenrot stavební spořitelnu a Wüstenrot hypoteční banku. K přejmenování stavební spořitelny došlou v červenci téhož roku, fúze hypoteční banky proběhla k 1. lednu 2021.

Nedávno vedení banky oznámilo podpis rámcové smlouvy s nadnárodní finanční skupinou PPF ohledně akvizice hned tří velkých společností – Air bank, poskytovatele nebankovních úvěrů Home Credit a platformy Zonky nabízející tzv. půjčky mezi lidmi. Jenom Air Bank se prodala za 25,90 miliardy korun. 

Uvedené rámcové smlouvy se účastní celkem šest firem. Kromě MONETA Money Bank se jedná o Home Credit N.V, Home Credit International a.s., Tanemo a společnosti přidružené k PPF Financial Holding B.V. Samotnou akvizici nyní musí potvrdit akcionáři banky, k němuž by mělo dojít v rámci červnové valné hromady.

Počet akcií vzroste z 511 milionů na více než 802 milionů

Rozsáhlá akvizice povede k naředění stávající pozice akcionářů o 36,31 %. Skupina PPF se tak stane vlastníkem přibližně 55,38 % akcií. To znamená, že bude muset učinit nabídku na převzetí banky. 

Při odkupu 100 % akcií za cenu 80 Kč za jednu akcii, pokud ČNB nestanoví jinou částku, se hodnota MONETA Money Bank vyšplhá zhruba na 40,9 miliardy korun, což činí 1,5 násobek hodnoty kapitálu MMB na konci roku 2020 a 15,7 násobek čistého zisku za stejný rok.

Kdy dojde k „velkému“ sloučení?

Sloučení všech tří subjektů MONETA Money Bank včetně finančního vypořádání je, pokud půjde vše dobře, naplánováno k 1. říjnu 2021. Tímto spojením se stane třetí největší bankou po první České spořitelně a druhé ČSOB.

Kromě souhlasu akcionářů MMB je nezbytný také souhlas České národní banky a Národní banky Slovenska, jelikož MMB přebírá nejen českou, ale současně i slovenskou část Home Credit. Potřeba je rovněž souhlas antimonopolního úřadu Evropské komise.


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *