Mezibankovní úvěrový registr


Mezibankovní úvěrový registr provozovaný společností Czech Banking Credit Bureau (CBCB) je v provozu od června 2002 a vytváří poměrně spolehlivou databázi klientů, kteří si někdy v minulosti od tuzemské finanční instituce zapůjčili peníze. Jednat se přitom mohlo o kontokorentní úvěr, spotřebitelský úvěr, hypotéku či třeba jen užívání kreditní karty.

Vlastníky registru je pět zakládajících bank: Česká spořitelna a. s., ČSOB, GE Capital Bank, HVB Bank Czech Republic a Komerční banka, a. s..

A jaký je hlavní smysl tohoto úvěrového registru? Především usnadnění práce bankám, které se rozhodují, zda klientovi půjčku udělit či nikoliv. Na základě mezibankovního úvěrového registru totiž může pověřený úředník vidět, zda klient v minulosti své závazky splácel včas či zda dokonce nějaké nemá do současné doby.
Funkce mezibankovního úvěrového registru
Funkce mezibankovního úvěrového registru je ve své podstatě jasná – dává bankám vědět o každé fyzické osobě s jakoukoli úvěrovou minulostí. Osobám, které poctivě a bez potíží zvládly splácet svůj dluh úvěrový registr výrazně zjednoduší žádost o úvěr nový, těm s negativním záznamem ovšem zase velmi tyto snahy znepříjemní.

Klientské centrum CBCB samozřejmě také poskytuje možnost získání výpisu – a to ať už pro osobní klid, tak jako doklad pro zaměstnavatele nebo finanční instituci. Výpis z mezibankovního úvěrového registru lze získat na základě žádosti, kterou podáváme osobně v klientském centru CBCB, elektronicky na e-mailovou adresu či poštou. Vyhotovený výpis lze obdržet na dobírku (cena je 100 Kč + náklady na poštovné) či jej znovu vyzvednout osobně (cena 100 Kč). Výpisy jsou zasílány pouze na území České republiky a lze si za poplatek 100 Kč zařídit i výpis expresní – tedy na počkání.

Krom poskytování výpisů samozřejmě mezibankovní úvěrový registr nabízí i možnost zvážení opravy nepřesných či zavádějících údajů. S vyplněnou žádostí o opravu (k nalezení na www.cbcb.cz) se lze na klientské centrum obrátit osobně, elektronicky či klasickou poštou. Ve spolupráci s odpovědnou bankou je následně sjednávána přípravná náprava.


Podobné recenze