Co se stalo s cenami měsíc po intervenci ČNB?


Necelý měsíc po intervenci České národní banky (ČNB) jsou již patrny důsledky tohoto zásahu. Zdražení se dotklo především některých druhů elektroniky. Nejvíce, o 9%, se zvýsily ceny fotoaparátů a LCD televizí. Největší internetový prodejce Alza.cz již přecenil 40% zboží. Naopak ceny potravin zůstaly stejné. Pohonné hmoty zdražili v průměru o 50 haléřů za litr (vyplívá to z údajů Heureka.cz, Kupi.cz a společnosti CCS).

Podle informací od ředitele srovnávače Heureka.cz Tomáše Brayermana se zdražení projevilo nejvíce na digitálních fotoaparátech, pevných discích a LCD televizorech (zhruba 9%).  O 5% procent se zvýšily ceny notebooků a DVD a Blue-Ray přehrávačů. Reálné změny cen se projeví až po novém roce.

Potraviny zatím zůstávají zhruba na stejné úrovni. Podle údajů Kupi.cz, který sleduje 19 000 potravinových položek, se zdražení neprojevilo ani u rizikových kategorií (podle ČNB). Mezi tyto potraviny patří vepřové maso, sýry nebo jižní ovoce. Projevení intervence ČNB do cen se dle slov Martina Kadlčíka z Kupi.cz očekává až v následujících měsících. Analytik Michal Kozuba ze společnosti Home Credit se vyjádřil, že se změny v cenách potravin se teprve projeví. Podle jeho slov intervence koruny dopadla primárně na potraviny dovozové, které ovšem pro spotřebitele zůstaly zhruba na stejné úrovni, díky velkým odběrům obchodních řetězců.

Nejrychleji se intervence projevila ne cenách pohonných hmot. Bylo ukončeno dva měsíce trvající zlevňování a po rozhodnutí ČNB Natural 95 podražil skokově zhruba o 60 haléřů a Nafta podražila o více než 50 haléřů. Aktuální cena Naturalu 95 je 36,09 Kč/l a cena Nafty je 36,16 Kč/l.

 

Zdroj: E15.cz


Co se stalo s cenami měsíc po intervenci ČNB?
5 (100%) 2

Podobné recenze