Máte kreditní kartu nebo kontokorent a žádáte hypotéku? Pozorně čtete následující řádky!


Spousta lidí si neuvědomuje, že kontokorent nebo kreditní karta jsou ve své podstatě úvěry, které mohou zhoršit podstatným způsobem bonitu klienta při žádosti o hypotéku. Posuzování bonity může být relativně odlišné, ale určitým způsobem se dá kvantifikovat.

Klient, který má příjem 20 000 Kč měsíčně, má možnost dosáhnout na hypoteční úvěr s maximální měsíční splátkou ve výši 50% tohoto příjmu (měsíční splátka 10 000 Kč). Pokud bude hypotéka poskytnuta na 30 let s úrokovou mírou 2,7% ročně, pak jde zhruba o 2 470 000 Kč. Ovšem v případě  existence splátky kontokorentu či kreditní karty 500 Kč měsíčně způsobí snížení maximální možné splátky na 9 500 Kč. Výsledkem je hypotéka ve výši 2 340 000 Kč, což tedy znamená snížení o 130 000 Kč při stejných podmínkách.

U kreditní karty či kontokorentu klientovi přitíží, že kartu či kontokorent pouze vlastní respektive ho má povolen. Banky totiž předcházejí situaci, kdy klient při současném nečerpání čerpat začne. U nejtvrdších bankovních  nastává situace, že banka připočte 5% výše limitu karty (8,3% limitu kontokorentu). Pro klienta s kreditní kartou s limitem 150 000 Kč je pak odpočtena částka 7 500 Kč měsíčně. Právě tento příklad přináší jasné světlo do momentu posuzování bonity klienta. Přibližně polovina bank, které poskytují hypotéky, kreditní karty a kontokorenty neřeší. Samozřejmě v případě řádného splácení a jsou v rozumné výši. Právě na splácení ale naopak hledí všechny bankovní domy.

Na závěr je poskytnuto několik rad, jak si nezhoršit bonitu. Předem si nutnost zřízení produktu promyslete a neberte si kreditní kartu či kontokorent zbytečně, pokud nenaleznete opodstatněný důvod. Pokud si produkt zřídíte, nenastavujte si zbytečně vysoké limity „pro jistotu“. A hlavně dodržujte úhrady vzniklých závazků.

Pokud se rozhodnete o hypotéku žádat, je doporučeno využít nezávislých renomovaných hypotečních makléřů, kteří vaši situaci posoudí z pohledu všech bank. Klienti získají také přehled o úrokových sazbách všech bank a o všech nákladech spojených s hypotékou.

 Zdroj:http://finance.idnes.cz


Podobné recenze