Které běžné účty jsou nejvýhodnější? Srovnání nejlevnějších účtů u bank


Při zakládání nového běžného účtu u banky mají lidé různé představy a požadavky. Velké množství z nich ale preferuje takový běžný účet, jenž bude zcela zdarma a to nejen pokud jde o měsíční poplatek za jeho vedení, ale i pokud jde o běžné transakce (např. výběry z bankomatů, odchozí a příchozí platby a další základní služby). Podívali jsme se proto na nabídku tuzemských bankovních ústavů a na to, jaké jsou jejich základní běžné účty. Přinášíme vám jejich stručné srovnání, které by vám mohlo pomoci, pokud se budete rozhodovat o tom, kde si nový účet založit.

Česká spořitelna konečně zavedla účet zdarma bez dalších podmínek

Česká spořitelna je sice dlouhodobě největší českou bankou s nejvyšším počtem klientů, její služby ale často nejsou zdaleka tak výhodné jako u – zejména té mladší – konkurence. Spořitelna si ale tuto situaci zjevně uvědomuje a tak nedávno přišla na trh s běžným účtem, který je konečně zcela zdarma bez dalších podmínek. Jmenuje se Standard účet, neplatí se za něj žádný měsíční poplatek a bezplatné jsou veškeré příchozí i odchozí platby (včetně europlateb) i výběry z bankomatů České spořitelny. Ze základních služeb jsou zpoplatněny pouze výběry z bankomatů cizích bank nebo v zahraničí (v Česku 40 Kč,v zahraničí buď 40 nebo 125 Kč).

Za vedení účtu nemusíte nic platit ani u Komerční banky 

Třetí největší banka na českém trhu sice nepatří zrovna k těm nejlevnějším, nicméně i u ní si lze sjednat běžný účet bez nutnosti platit za něj měsíční poplatek. Jedná se o MůjÚčet, u nějž máte kromě vedení zdarma i výběry z bankomatů Komerční banky nebo příchozí úhrady. Naopak připlatíte si za výběry z cizích bankomatů u nás i v Evropě (39 Kč), mimo Evropu je pak poplatek za výběr 99 Kč. Zpoplatněny zde ale jsou i některé další služby, které jsou jinde zdarma – např. provedení trvalého příkazu stojí 6 Kč, stejnou částku si banka účtuje i za SEPA úhrady a tuzemské elektronické odchozí úhrady v Kč nebo za odepsaná inkasa. Z  tohoto pohledu tak základní běžný účet u Komerční banky nepatří zrovna k těm nejvýhodnějším.

Také MONETA Money Bank má zbrusu nový účet zdarma 

Nedávno zavedla zbrusu nový bankovní účet také MONETA Money Bank. Jmenuje se Tom plus

i v jeho případě se jedná o zcela bezplatný účet bez dalších podmínek. Co je velkou výhodou a nadstandardem oproti  mnoha konkurentům, jsou výběry hotovosti – ty jsou totiž zdarma nejen u bankomatů Monety, ale i u bankomatů ostatních bank a dokonce i v bankomatech v zahraničí. Za zmínku ještě stojí i atraktivní odměny za platby kartou v partnerské síti bene+, kde můžete získat zajímavé slevy u mnoha předních obchodníků. 

Skvělé podmínky nabízí i základní běžný účet od Raiffeisenbank

I Raiffeisenbank se snaží nezůstat pozadu za svými konkurenty a také ona nabízí běžný účet zdarma bez dalších podmínek. Jeho název je Chytrý účet a i zde musíme zmínit jedno velké plus, týkající se výběru z bankomatů. V zahraničí už jsou sice výběry zpoplatněny (100 Kč + 0,5 % z vybírané částky), v Česku si ale můžete vybírat peníze zdarma nejen z bankomatů Raiffeisenbank, ale i ze všech ostatních. Z ostatních benefitů zmiňme ještě např. slevu ve výši 1 % z úrokové sazby při sjednání nové hypotéky a zároveň při aktivním využívání účtu. 

Air bank má běžné účty dva, i u toho bezplatného je téměř vše zdarma 

Ke klientsky nejpřívětivějším a nejoblíbenějším bankám v Česku patří jednoznačně Air bank. Ta má celkem jednoduchou a přehlednou nabídku a v případě běžných účtů si lze vybrat ze dvou variant. Tou levnější je Běžný účet s Malým tarifem. Kromě toho, že je u něj bezplatné vedení samotného účtu, zdarma máte i veškeré domácí příchozí a odchozí platby, platební příkazy a inkaso nebo výběry peněz z bankomatů Air Bank. Naopak pokud byste si vybrali peníze z bankomatu jiné banky, nebo kdekoli v EU, poplatek je 25 Kč. Zpoplatněn je také výběr hotovosti na terminálech Sazky (10 Kč) a symbolickou 1 Kč stojí okamžitá platba. Pokud si ale sjednáte Velký tarif, který stojí 100 Kč měsíčně, máte vše výše zmíněné zcela zdarma. 

Účet od Fio banky přináší vynikající podmínky a to s nulovým poplatkem

Česká Fio banka má dlouhodobě pověst jedné z nejlevnějších bank a v minulosti byla jednou z mála, která nabízela účet zcela zdarma. Dnes už je to celkem standardní záležitostí, i tak ale zůstává

Fio osobní účet velmi výhodnou alternativou oproti konkurenci. Zdarma máte kromě samotného vedení i veškeré příchozí i odchozí okamžité platby, trvalé příkazy, inkasa, SIPO, hned dvě platební karty, výběry z bankomatů Fio banky nebo výběr peněz v hotovosti na pobočce Fio banky (nad 1 000 Kč). Při aktivním placení kartou lze získat navíc až 5 výběrů měsíčně z cizích bankomatů doma i v zahraničí zdarma. Zajímavá je také možnost vybrat si číslo svého platebního účtu.

I mBank má základní účet zdarma, u výběrů z bankomatů už jsou ale podmínky

mKonto od mBank sice má spoustu věcí zdarma – ať už se jedná o vedení účtu, všechny platby, inkasa apod. nebo vklady hotovosti ve vkladomatech, ale u výběrů z bankomatů už je to trochu komplikovanější. Výběry ze všech bankomatů doma i v cizině jsou zdarma jen pokud vybíráte alespoň 1 500 Kč, dle aktuálního ceníku je pak zdarma pouze první až třetí výběr, od čtvrtého je poplatek 29 Kč. Zajímavým benefitem k mKontu je možnost mSpoření s bonusy pro nové klienty.

U Hello banky máte u běžného účtu vše úplně zdarma  

Za doporučení rozhodně stojí také běžný účet od jedné z nejmladších českých bank – Hello bank! Její Hello účet je kompletně zdarma – neplatíte nic za jeho vedení, za platby ani inkasa, poskytnutí karty i platební nálepky a zdarma máte i veškeré výběry z bankomatů Hello bank! Zdarma jsou dokonce i výběry z cizích bankomatů a bankomatů v zahraničí, ale pozor – tuto možnost lze využít maximálně 3x do měsíce, pak už je poplatek 30 Kč.  

Pokud nechcete žádné poplatky, založit si běžný účet se vyplatí u i Equa bank

Další bankou, jež vám umožní sjednat si běžný účet zadarmo a bez zbytečných poplatků, je Equa bank. Její Běžný účet má zdarma prakticky vše, na co si vzpomenete – nejen samotné vedené, veškeré odchozí i příchozí platby (i okamžité), trvalé příkazy, inkasa, SIPO, ale také výběry z bankomatů. A zde se na okamžik zastavíme – Equa bank má totiž zcela zdarma výběry z úplně všech bankomatů v Česku i zahraničí – nemusíte tak vůbec řešit, kde je nejbližší bankomat vaší banky, ale ať už si vybíráte kdekoliv, vždy je to bez poplatků. 

Také Banka CREDITAS má základní účet zdarma a bez poplatků

Jednou z menších bank na českém trhu je Banka CREDITAS. I ona láká potenciální klienty na základní účet bez poplatků. Běžný účet od této banky má opět velkou výhodu v tom, že výběry z bankomatů máte zadarmo naprosto všude v ČR i ve světě, nemusíte se vůbec ohlížet na to, které bance daný bankomat patří. Zdarma jsou zde kromě vedení účtu i veškeré platby, platební karta, virtuální karta a platební nálepka a mimo jiné i hotovostní vklad na pobočce Banky CREDITAS do 375 000 Kč.

Za zmínku stojí i běžný účet od Expobank

Poslední bankou, kterou jsme zařadili do našeho srovnání bank s běžnými účty bez zbytečných poplatků, je méně známá Expobank. Ta má poměrně štíhlou nabídku produktů, ale nás teď zajímá její základní běžný účet. A ten vůbec není špatný – NEO účet má totiž spoustu výhod, mezi něž patří nejen to, že je zdarma a bezplatné jsou i výběry z bankomatů doma i v cizině, ale jsou zde i jiné originální benefity. Patří mezi ně např. zpřístupnění fintech služeb, spořicí účet zdarma nebo výběry i vklady hotovosti na pobočkách Expobank opět zcela zdarma. 

ČSOB zatím účet zcela zdarma nemá

Možná vás trochu překvapí, že v článku jsme nezmínili dvojku na českém bankovním trhu, Československou obchodní banku. Ta ale zatím žádný běžný účet, který by byl bez pravidelných měsíčních poplatků a bez dalších podmínek nemá. Pokud se na její nabídku podíváme podrobněji, její základní účet Plus Konto je zdarma pouze pro mladé lidi do 26 let. U lidí od 26 do 58 let už je podmínkou minimální příjem 10 000 měsíčně, u lidí nad 58 let a zdravotně postižení pak alespoň 5 000 Kč. 

Podobná pravidla pak platí i pro sesterskou Poštovní spořitelnu. I u ní je běžný účet (Poštovní účet) bez poplatků pouze pro osoby do 26 let věku, jinak je účet zdarma pouze tehdy, pokud vám na něj chodí pravidelný příjem – podmínky jsou zde naprosto shodné s výše uvedenými podmínkami platnými pro ČSOB.

Tabulka se srovnáním běžných účtů bez poplatků

Jméno banky Název bankovního účtu Měsíční poplatek za vedení účtu Výběr z vlastního bankomatu Výběr z cizího bankomatu v ČR
Česká spořitelna Standard účet 0,00 Kč 0,00 Kč 40,00 Kč
Komerční banka MůjÚčet 0,00 Kč 0,00 Kč 39,00 Kč
MONETA Money Bank Tom plus 0,00 Kč 0,00 Kč 0,00 Kč
Raiffeisenbank Chytrý účet 0,00 Kč 0,00 Kč 0,00 Kč
Air bank Malý tarif 0,00 Kč 0,00 Kč 25,00 Kč
Fio banka Osobní účet 0,00 Kč 0,00 Kč 25,00 Kč
mBank mKonto 0,00 Kč 0 – 29 Kč 0 – 29 Kč
Hello bank! Hello účet 0,00 Kč 0,00 Kč 0,00 Kč (první 3 výběry)
Equa bank Běžný účet 0,00 Kč 0,00 Kč 0,00 Kč
Banka CREDITAS Běžný účet 0,00 Kč 0,00 Kč 0,00 Kč
Expobank NEO účet 0,00 Kč 0,00 Kč 0,00 Kč

Podobné recenze