Kreditní karty zdarma: Jak využít peníze z kreditky tak, aby vás nic nestála


O kreditních kartách se dobře ví, že nejsou levné, a naopak se jejich používání může značně prodražit. Zjistěte, jak si vybrat správnou kreditku, u které v ideálním případě za její využití nezaplatíte ani korunu.

Kdo se nedostal do situace, kdy měl “hluboko do kapsy”, jakoby nežil. V takový moment se hodí mít po ruce finanční rezervu nejlépe takovou, kterou využijete zadarmo. Nejlepší jsou samozřejmě vlastní úspory vytvořené právě pro takové případy.

Jenomže ne vždy se zadaří.Rychlou pomoc ve finanční nouzi nabízí kreditní karty. Peníze tak můžete mít k dispozici hned, a pokud navíc budete chytří, nebude vás jejich použití stát téměř nic. Jak na to?

Kreditní karty bez poplatku za vedení

Prvním krokem k výhodnému a hlavně bezplatnému používání vaší kreditní karty je správný výběr. Pamatujte, že kreditní kartu nemusíte mít od banky, u níž máte vedený osobní účet.

Výhodu mají studenti a také prémioví bankovní klienti, kterým banky nabízí kreditní karty bez poplatku většinou automaticky a navrch se spoustou dalších bonusů.

Při výběru se nejprve zaměřte na bankovní i nebankovní společnosti, které si neúčtují žádný nebo pouze minimální poplatek za vedení. Tento poplatek si jinak účtují každý měsíc bez ohledu na to, zda kreditku využíváte nebo ne. Nízký poplatek si účtují například banky Hello bank, Fio banka, ČSOB, Komerční banka, mBank, Raiffeisenbank či MONETA Money Bank.

Pozornost věnujte podmínkám, za kterých je poplatek účtován. Některé společnosti jej účtují pouze za měsíce, kdy zákazník kreditku skutečně využije (Hello bank!), jiné si naopak tento poplatek účtují, když kreditku využíváte (mBank). ČSOB si neúčtuje poplatek při útratě 3 000 Kč a více za měsíc a novým zákazníkům prvních šest měsíců odpustí i úroky.

Kreditní karty nejsou vhodné k výběru hotovosti

Výběr hotovosti z vlastního bankovního účtu bývá zdarma nebo za mírný poplatek. To se ale netýká kreditních karet, kde jsou jakékoli hotovostní operace znevýhodněné a za výběry z bankomatu se platí desítky až stovky korun dle výše vybrané částky.

U kreditních karet se držte pravidla “nikdy nevybírat hotovost”, a pokud už musíte, převeďte peníze z kreditní karty na svůj běžný bankovní účet. Některé banky umožňují výhodný výběr z vlastní sítě bankomatů. Například ČSOB si účtuje 50 Kč u vlastních bankomatů a 100 Kč u cizích bankomatů. Jiné banky zase nabízí dva až tři výběry měsíčně zdarma (Fio bank).

mBank svým klientům umožňuje vybírat zdarma doma i v zahraničí, ale jen v případě částek nad 1 000 Kč (od nového sazebníku to bude nad 1 500 Kč). Jinak jeden výběr vychází na 49 Kč. Draze vychází výběr například u Raiffeisenbank, kde zákazník zaplatí 3,5 % z vybrané částky, minimálně 89 Kč.

Vyčerpané prostředky vracejte v bezúročném období

Další pravidlo se týká splácení vyčerpaných prostředků. Nejedná se o běžnou půjčku. Úrok je zde o dost vyšší, většinou okolo 20 %. Platí, že čím déle a čím vyšší částku splácíte, tím více ve výsledku zaplatíte.

Vyplatí se využívat bezúročné období. Je dlouhé 45 až 60 dní a pokud peníze vrátíte v této lhůtě, úrok činí 0 %. To znamená, že po tuto dobu peníze využíváte zdarma.

Přehled nejvýhodnějších kreditních karet v ČR:

Kreditní kartaDélka bezúročného obdobíPoplatek za výběr z bankomatuÚroková sazba
ČSOB (Standard)až 55 dní na vše50 Kč vlastní bankomaty, cizí 100 Kč19,90 % p.a.
Fio bankaaž 45 dní s výjimkou výběru hotovosti a cashback0 Kč vlastní bankomat a 2 z cizího, jinak cizí 25 Kč19,90 % p.a.
 Hello bank!až 55 dní s výjimkou výběru hotovosti a cashback a převodu na účet0 Kč z vlastní bankomaty, cizí 80 Kč22,68 % p.a.
Komerční banky (4U)až 45 dní na vše1 výběr po Evropě 0 Kč, další 59 Kč13,9 % p.a.
mBankaž 54 dní0 Kč při výběru 1000 Kč a více, jinak 49 Kč23,80 % p.a.
Moneta Money Bank (Smart)až 50 dnů s výjimkou výběru hotovosti49 Kč bez výjimky22,99 % p.a.
Raiffeisenbank (Easy)až 55 dní s výjimkou výběru hotovosti a cashback a převodu na účet3,5 % z vybrané částky, min. 89 Kčod 23,99 % p.a.

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *