Kreditní karty a vše o nich


Takzvané kreditky nabízejí spojení platebních karet a revolvingových úvěrů, které lze čerpat a pohodlně zase splácet. Vydávají je obvykle banky a mezi nejznámější typy patří VISA, MasterCard, American Express a DinnersClub. Poslední zmíněná, tedy DinnersClub, byla navíc i první – tehdy platební – univerzální kartou a její historie sahá do roku 1950. Velký rozmach kreditní karty zažívají až nyní, ve 21. století. Českými průkopníky v této oblasti jsou přitom hlavně Home Credit a Česká spořitelna.

Za možnost využití kreditních karet platíme snad vždy poplatky bankovní instituci. Využívat přitom můžeme i různě dlouhého bezúročného období, ve kterém lze čerpat a splatit revolvingový úvěr bez jakýchkoliv dalších příplatků. Úvěr však platíme v okamžiku, kdy toto bezúročné období přesáhneme.

Klady

 • Krátkodobý úvěr zdarma.
 • Pohodlná a bezpečná platba v obchodě i online.
 •  Nabídka slev u různých obchodníků.
 • Často zdarma další produkty (třeba cestovní pojištění).
 • Vhodná volba pro ty, kteří chtějí začít čerpat svůj první úvěr.

Zápory

 • Vysoké úroky v případě nesplacení úvěru v bezúročném období.
 • Bezúročné období se vždy nemusí vztahovat na výběr z bankomatu.
 • Výběry z bankomatu jsou dražší, než v případě debetních karet.
 • Za prémiové kreditní karty platíme vysoké poplatky.
 • Limit závisí na bonitě klienta.

Druhy kreditních karet

Standardní kreditní karta: Slouží nám k placení v obchodech, lze i vybírat z bankomatu (většinou je to ale dost zpoplatněno). K získání kreditní karty není třeba veliký pravidelný příjem. Za vedení a správu platíme měsíční poplatky.

Kreditní karta Charge: Revolvingový úvěr na této kreditní kartě je třeba každý měsíc vyrovnat na nulu, obvykle jedinou splátkou. Poté můžeme sáhnout do mínusu znovu.

Prémiová kreditní karta: Prémiové kreditky nabízejí mnoho výhod a jsou poskytovány obvykle těm klientům, kteří využívají většího množství produktů bankovní instituce. Jejich mínusem jsou větší poplatky za vedení, na oplátku však poskytnou slevy u různých prodejců a zapojení do věrnostních programů. Tyto plusy má však v současné době často i standardní kreditní karta, a to díky vysoké rivalitě na trhu, v rámci které chtějí instituce přilákat nové zákazníky.

VISA credit card

Kdo může získat kreditní kartu?

Pro zisk kreditní karty u banky je třeba splnit několik zásadních podmínek:

 •  Věk nad 18 let.
 • Státní občanství ČR, v případě cizinců povolení k trvalému pobytu.
 • Doložení dvou průkazů totožnosti.
 • Doklad k ověření bydliště.
 • Doklad k ověření čistého příjmu.

Plusem může být i doložení příjmu manžela či manželky, které často vede ke zvýšení úvěrového rámce. Konkrétní podmínky závisí na dané finanční instituci.

Na co si dát pozor?

Až si půjdeme sjednat kreditní kartu do banky, musíme počítat s tím, že bude ona instituce i nějakým způsobem prověřovat naši bonitu. Měli bychom být tedy schopni doložit nějaký pravidelný příjem.

Před podpisem smlouvy je třeba se informovat zejména o výši pravidelných poplatků i délce bezúročného období. Zajímat by nás také měla maximální hodnota revolvingového úvěru, tedy to, jak moc vlastně můžeme sáhnout do mínusu. Bezpodmínečně je také třeba znát úrok, který bychom zaplatili v případě, že se nám nepodaří účet do termínu vyrovnat.  Pokud často nakupujeme v nějakém specifickém odvětví, můžeme také vybírat kartu dle toho, zda nabízí výhody a slevy zrovna v případě této oblasti. Některé banky rovněž vyžadují využití jejich dalších produktů – a to jako podmínku pro samotné získání kreditní karty.

5417026496_a22a500886_o

Kreditní karta bez příjmu

Existuje i varianta kreditní karty bez příjmu, která je vydávána bankovními i nebankovními institucemi. V prvním případě jde většinou o kartu, která je poskytnuta v rámci založení bankovního účtu. Speciální variantou jsou pak kreditní karty pro studenty. V rámci těch je možné čerpat třeba jen 5000 korun revolvingového úvěru, na druhou stranu často za velmi příjemných podmínek. Příkladem je třeba kreditní karta pro studenty od Komerční banky, je však podmíněna vlastnictvím G2 konta.

Nebankovní instituce pak rovněž nabídnou kreditní kartu, pro kterou není nutné dokládat příjmy. Musíme však počítat s vysokými úrokovými sazbami a sankcemi, které nás mohou nepříjemně zaskočit, pokud překročíme termín dorovnání účtu. Je tedy na místě opravdu pořádně pročíst smlouvu s veškerými dodatky.


Podobné recenze