Krátkodobé půjčky dostávají do kolem více jak čtvrt milionu Čechů


Rychlé půjčky stěžují život více než čtvrt milionu Čechů. Meziročně se situace domácností zlepšila, ovšem počet předlužených lidí se stále zvyšuje. Jedná se o skupinu obyvatel, kteří právě pomocí krátkodobých půjček splácí jiné úvěry, hlavně hypotéky.

V roce 2014 nesplácelo krátkodobé půjčky více jak 276 000 lidí, v roce 2015 se tato skupina rozrostla na 286 000 lidí. Tyto údaje pocházejí z analýzy společnosti CRIF, která se stará o největší registr bankovních a nebankovních úvěrů v ČR (CNCB). Pokud klient nezaplatil tři po sobě následující splátky, pak se jedná o úvěry ohrožené tzv. selháním. Podle slov výkonného ředitele Nebankovního registru klientských informací CNCB Jiřího Rajla u úvěrů na bydlení počet selhání klesá, ovšem u krátkodobých půjček i v době příznivé ekonomické situace počet selhání vzrostl a to o 10 000 selhání. U dlouhodobých úvěrů se počet selhání snížil z 34 123 klientů v roce 2014 na necelých 31 000. Podle CRIF se problémy předlužených lidí ovšem stále prohlubují.

Jedním z příkladů je 35letý Petr z Prahy, který dělá skladníka v samoobsluze. Jakmile skončí sérii dvanáctihodinových směn, musí místo odpočinku zamířit do dalšího řetězce. Dle jeho slov mu bohužel ani tak peníze nevycházejí. Splácíme hypotéku více jak 10 000 Kč a jeho přítelkyně odešla. Prodej bytu není řešením, jelikož poté by stejně platil nájem. Zadřela ho nebankovní „profi-kreditní“ půjčka 70 000 Kč. Petr neměl na splátky, přestože již čtyři roky pracuje ve dvou zaměstnáních. Pod tlakem neuváženě během tří dní získal onu půjčku, ovšem to aniž by se podíval kolik stojí. Rázem musí vracet 250 000 Kč a navíc jakmile něco umoří, o to větší penále naskočí. V obchodní centru, kde samoobsluha je, narazil na právničku a řešil s ní tento problém. Bude muset včas požádat o osobní bankrot, aby o byt nepřišel v exekuci.

Loni Češi zároveň více využívali kontokorenty, čímž dávali ekonomice důvěru. Podle slov ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové je kontokorent přijatelnou alternativou k půjčce. Kontokorenty loni dosáhly 12,3 miliard Kč, což znamená meziroční nárůst o 7,6%. Růst úvěrů byl rychlejší než růst vkladů, ovšem i tak si lidé loni více peněz uložili než půjčili.

 Banky měly loni rozpůjčováno u klientů 1,2 biliónu korun, což je 8% nárůst. Největší položkou byly úvěry na bydlení v celkové výši 971,8 miliard korun. V průběhu roku nově klienti načerpali úvěry ve výši 418,7 miliard korun a ve srovnání s předešlým obdobím se jednalo o 19,3% nárůst a 70% nových úvěrů bylo spojeno s bydlením. Ve výše zmíněných údajích nejsou započteny nebankovní půjčky a půjčky „z kandelábrů“. O nich totiž není přehled. Těchto půjček lidé využívají například v okamžiku ztráty práce na zaplacení jedné dvou splátek hypotéky. Ovšem jelikož příjem se jim za tuto dobu nezvýší, tak je vzniklý dluh začne dostávat do kolen.

Zdroj: www.novinky.cz


 Krátkodobé půjčky dostávají do kolem více jak čtvrt milionu Čechů
5 (100%) 1

Podobné recenze