Krátkodobé půjčky dostávají do kolem více jak čtvrt milionu Čechů


Rychlé půjčky stěžují život více než čtvrt milionu Čechů. Meziročně se situace domácností zlepšila, ovšem počet předlužených lidí se stále zvyšuje. Jedná se o skupinu obyvatel, kteří právě pomocí krátkodobých půjček splácí jiné úvěry, hlavně hypotéky.

V roce 2014 nesplácelo krátkodobé půjčky více jak 276 000 lidí, v roce 2015 se tato skupina rozrostla na 286 000 lidí. Tyto údaje pocházejí z analýzy společnosti CRIF, která se stará o největší registr bankovních a nebankovních úvěrů v ČR (CNCB). Pokud klient nezaplatil tři po sobě následující splátky, pak se jedná o úvěry ohrožené tzv. selháním. Podle slov výkonného ředitele Nebankovního registru klientských informací CNCB Jiřího Rajla u úvěrů na bydlení počet selhání klesá, ovšem u krátkodobých půjček i v době příznivé ekonomické situace počet selhání vzrostl a to o 10 000 selhání. U dlouhodobých úvěrů se počet selhání snížil z 34 123 klientů v roce 2014 na necelých 31 000. Podle CRIF se problémy předlužených lidí ovšem stále prohlubují.

Jedním z příkladů je 35letý Petr z Prahy, který dělá skladníka v samoobsluze. Jakmile skončí sérii dvanáctihodinových směn, musí místo odpočinku zamířit do dalšího řetězce. Dle jeho slov mu bohužel ani tak peníze nevycházejí. Splácíme hypotéku více jak 10 000 Kč a jeho přítelkyně odešla. Prodej bytu není řešením, jelikož poté by stejně platil nájem. Zadřela ho nebankovní “profi-kreditní” půjčka 70 000 Kč. Petr neměl na splátky, přestože již čtyři roky pracuje ve dvou zaměstnáních. Pod tlakem neuváženě během tří dní získal onu půjčku, ovšem to aniž by se podíval kolik stojí. Rázem musí vracet 250 000 Kč a navíc jakmile něco umoří, o to větší penále naskočí. V obchodní centru, kde samoobsluha je, narazil na právničku a řešil s ní tento problém. Bude muset včas požádat o osobní bankrot, aby o byt nepřišel v exekuci.

Loni Češi zároveň více využívali kontokorenty, čímž dávali ekonomice důvěru. Podle slov ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové je kontokorent přijatelnou alternativou k půjčce. Kontokorenty loni dosáhly 12,3 miliard Kč, což znamená meziroční nárůst o 7,6%. Růst úvěrů byl rychlejší než růst vkladů, ovšem i tak si lidé loni více peněz uložili než půjčili.

 Banky měly loni rozpůjčováno u klientů 1,2 biliónu korun, což je 8% nárůst. Největší položkou byly úvěry na bydlení v celkové výši 971,8 miliard korun. V průběhu roku nově klienti načerpali úvěry ve výši 418,7 miliard korun a ve srovnání s předešlým obdobím se jednalo o 19,3% nárůst a 70% nových úvěrů bylo spojeno s bydlením. Ve výše zmíněných údajích nejsou započteny nebankovní půjčky a půjčky “z kandelábrů”. O nich totiž není přehled. Těchto půjček lidé využívají například v okamžiku ztráty práce na zaplacení jedné dvou splátek hypotéky. Ovšem jelikož příjem se jim za tuto dobu nezvýší, tak je vzniklý dluh začne dostávat do kolen.

Zdroj: www.novinky.cz


 Krátkodobé půjčky dostávají do kolem více jak čtvrt milionu Čechů
5 (100%) 1

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

2 zkušeností s  Krátkodobé půjčky dostávají do kolem více jak čtvrt milionu Čechů

  1. Stanislav napsal:

    To je přesně ta chyba. Podle mě si ty půjčky berou lidé, kteří by si vůbec půjčovat neměli – kvůli jejich tíživé finanční situaci a další půjčka jim jenom ještě více uškodí. Takže je potřeba to všechno brát s určitým odstupem. Každý si může koupit sirky, ale to, že si někdo podpálí dům přece nebudeme vyčítat sirkám. Základním preventivním opatřením, je získat co největší množství informací, které při výběru budeme moci použít. To znamená googlit, hledat, klidně si i dělat poznámky. Udělat si v excelu přehled do jedno sloupečku si dát jednu půjčku, do druhého jinou. Stanovit si základní kritéria (řádky tabulky) a potom už jen dělat křížek, nebo fajfku. Dostanete přehledný výstup, který se vám vyhodnotí lépe, než záplava informací a dojmů načerpaných na internetu. Další efektivní metodou, je použití srovnávače kde okamžitě získáte základní informace. Uděláte si představu, co vlastně od dané typu půjček čekat, co je standardem, co je nadstandardem – navíc i po zadání dalších kritérií, vám portál doporučí půjčku, které by vyhovovala vaším požadavkům. Vše rozhodovat v klidu a s použitím rozumu, pak je hned vše lepší.

  2. merediththth napsal:

    mmm já si říkal kam jsem se to tou nebankovní krátkodobou půjčkou dostal, prý do kolem, tak děkuju za info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.