Koronavirus a výpadky příjmů – jak ušetřit a vyřešit finanční krizi


Koronavirus je v těchto dnech tématem číslo jedna a jedním z jeho neblahých důsledků je i finanční krize. Ta se projevuje jednak výpadkem příjmů u zaměstnanců a podnikatelů, ještě hůře jsou pak na tom ti, kteří o svoji práci nebo dokonce celé podnikání přijdou. Které obory postihne současná krize nejvíce, co dělat, když ztratíte práci, jak žít s malým příjmem a jak řešit akutní finanční krizi?

O práci už přišla řada zaměstnanců, mnoha dalším to hrozí

V souvislosti s pandemií koronaviru už spousta lidí u nás i ve světě přišla o svou práci. Hned několik desítek zaměstnanců už propustil lídr na trhu s ojetými auty AAA Auto. K zajímavé situaci došlo i ve sportu, kdy některé hokejové kluby (např. Hradec Králové nebo Vsetín) propustily několik hráčů na základě toho, že ve smlouvě je dodatek o vyšší moci. Ztráta práce ale hrozí lidem i ve spoustě dalších odvětví – hodně záležet bude na tom, jak dlouho ještě bude současný stav trvat.  

Nejvíce ohrožené obory jsou stravovací, spojené s cestováním, maloobchod atd.

Oborů, které jsou postiženy aktuální krizí, je obrovské množství. K těm nejvíce ohroženým patří např. stravování – restaurace, fast foody, kavárny, cukrárny a další podniky zažívají mimořádně těžké období. Řada z nich to řeší tak, že provizorně prodávají jídlo z okénka nebo tzv. přes ulici, mnoho pak využívá rozvozových služeb typu Dáme jídlo. Dá se ale očekávat, že po skončení nouzového stavu a karantény řada podniků zkrachuje a bude muset svoje pobočky uzavřít.

Další oblastí, která přijde o obrovské peníze, je cestovní průmysl. U něj je to zcela jednoznačné – jednak budou mít lidé méně peněz, jednak budou daleko opatrnější, do řady zemí se ani nebudou moci dostat. I zde se dá očekávat, že řada cestovek zkrachuje a přežijí jen ty silnější. 

Velké problémy činí nynější stav také veškerým prodejnám, které musejí být z nařízení vlády uzavřeny – každým dalším dnem tak přicházejí o obrovské tržby a pokud jde např. o provozovny ve velkých nákupních centrech, kde se platí vysoké nájmy, může je situace zcela položit. I zde platí, že nejhorší problémy budou mít zejména malé podniky, naopak velké mezinárodní řetězce by měly krizi – i když s velkými ztrátami –  ustát.

Co dělat, když přijdete o práci?

Pokud se stane, že přijdete o zaměstnání, je to samozřejmě nepříjemné, ale rozhodně nepropadejte panice. V klidu si vše rozmyslete, podejte si inzeráty a začněte si hledat nové místo – třeba se vám nakonec podaří získat i lepší a výnosnější práci, než jste měli doposud. Důležité je zachovat klid a zbytečně nic neodkládat – čím delší výpadek příjmů, tím horší finanční krize u vás může nastat.

Jak vysoké by měl mít člověk úspory?

Často se mluví o tom, kolik by člověk měl mít našetřeno pro případy, kdy přijde o práci nebo nastane jiná nečekaná a nepříjemná situace. Odborníci se shodují na tom, že finanční rezerva by měla dělat zhruba šestinásobek měsíčních výdajů. Bohužel většina lidí u nás ani zdaleka tolik našetřeno nemá – u 20 % by jejich finanční rezerva vystačila maximálně na měsíc, u třetiny lidí asi na tři měsíce. A to je opravdu málo.

Tipy jak hospodařit s minimem peněz – na čem lze ušetřit? 

Ušetřit se dá na spoustě věcí, samozřejmě je ale třeba pochopit, že každý má trochu jiné priority a tak tyto rady nejsou zcela univerzální. Velké peníze se dají ušetřit např. na cigaretách, alkoholu apod., dost můžete ušetřit také na jídle (např. omezením restaurací apod.), dále pak třeba na oblečení, dovolené a mnoha dalších věcech. Dobré je dělat si pravidelný rozpočet a sepisovat si veškeré příjmy a výdaje – s tím se pak dá pracovat a vymyslet optimální plán, jak uspořit a nemuset se přitom nijak extrémně omezovat. Třeba v letošním roce se dá určitě ušetřit na letní dovolené – dá se předpokládat, že mnohem více lidí ji bude trávit doma v Česku.

Pokud si musíte vzít půjčku, vybírejte jen z těch skutečně výhodných

Někdy ale nepomůže ani šetření a člověk se dostane do tak kritické situace, že si nutně potřebuje vzít půjčku. Je to sice krajní řešení, ale půjčka není rozhodně žádná ostuda. Důležité ale je, brát si ji opravdu pouze tehdy, když je to nutné a nesjednávat si nesmyslné úvěry na dovolenou, vánoční dárky apod. 

Při výběru půjčky je klíčové vybrat si takovou, která je opravdu výhodná. To není zas tak těžké, pokud si můžete vypůjčit od banky – hůře jsou na tom ale ti, kterým žádná banka nepůjčí. Pro ně jsou pak řešením nebankovní společnosti, jichž je obrovské množství a rozdíly mezi nimi jsou obrovské. Hlavní je vybrat si prověřenou a seriózní společnost a zvolit si takovou, kde nejsou přemrštěné úroky a poplatky. Pokud nejste zrovna odborníkem na úvěry, určitě se vám vyplatí použít nezávislý srovnávač půjček – jedním z těch nejlepších jsou CoolPůjčky.cz s největším počtem kvalitních recenzí na bankovní i nebankovní půjčky. Dalším skvělým srovnávačem, který stojí za doporučení, jsou PůjčkyHned.cz – ten je zajímavý hlavně v tom, že u každé půjčky je podrobný návod, jak si ji sjednat, včetně obrázků a dalších podrobností.

Letošní rok nepochybně vstoupí do dějin jako rok velké krize. Jako rok, jenž byl ovlivněný především pandemií koronaviru, která zasáhla téměř celý svět a významně bohužel ovlivnila i život prakticky všech lidí u nás v České republice. Doufejme, že tato krize brzy skončí s co nejmenšími následky na životech a na zdraví, a že zároveň i ekonomické škody budou co nejmenší.


Podobné recenze