Když nejsou peníze. U koho a za jakých podmínek si vzít úvěr? - recenze, zkušenosti a diskuze


V životě mohou nastat situace, kdy budete potřebovat více peněz, než máte k dispozici. Může jít například o pár desítek tisíc korun na zařízení nového bytu i stovky tisíc na rekonstrukci bytu zděděném po prarodičích. Pomoci může výhodná půjčka. Abyste se vyhnuli rizikům, které souvisí se splácením půjčky, vybírejte úvěr opravdu opatrně.

Než si úvěr sjednáte, zamyslete se pořádně nad důvodem, z jakého si půjčku chcete nebo potřebujete brát. Přinese vám dlouhodobý prospěch nebo jen krátkodobý požitek?

Není doporučeno brát si půjčku na exotickou dovolenou či vánoční dárky. Pár dní radosti vám nevynahradí dlouhé týdny a měsíce splácení půjčky. Dobře zvolená půjčka ale může usnadnit cestu k vlastnímu bydlení, moderně vybavené domácnosti nebo potřebnému automobilu. Pozor si dávejte na půjčky, které vám mají pomoci vyřešit vážné finanční potíže. Seriózní poskytovatel vám nepůjčí a půjčka od lichváře vás akorát posune hlouběji do dluhové pasti.

Půjčka pouze od prověřeného poskytovatele

Je dobré mít jasnou představu o půjčce, která nenaruší váš rozpočet. Důležité je ale i to, od koho si tu půjčku vezmete. Na jedné straně tu máme férové poskytovatele nebankovních půjček, na straně druhé podvodníky, lichváře a úvěrové predátory. Stejnou půjčku tak můžete dostanete za velmi rozdílných podmínek.

Vždy se ujistěte, že vybraný poskytovatel půjčku je na seznamu ČNB licencovaných nebankovních poskytovatelů. Bude-li vám nabízet půjčku firma, která na tom seznamu není uvedena, rychle pryč. Seriózní poskytovatel nebankovních půjček se pozná podle jednání a smlouvy o půjčce, která by měla být maximálně jednoduchá a srozumitelná.

S výběrem správné půjčky pomohou srovnávače online

Po čistce trhu s půjčkami zákonné podmínky splnila necelá stovka zodpovědných poskytovatelů nebankovních půjček. Zdá se to jako malé číslo, zorientovat se a vybrat si výhodnou půjčku i z pouhé desítky nabídek ale nemusí být snadné. Velkým pomocníkem jsou proto online srovnávače.

Na internetu jich jsou desítky a jejich použití je velmi jednoduché. Stačí vyplnit zpravidla velmi stručný online formulář (požadavky na půjčku a údaje o vás) a obratem obdržíte přehled půjček, které odpovídají vašim požadavkům. Pokud vás některá z nabídek zaujme, můžete ji ihned využít.

Než tak ale učiníte, ujistěte se, že o vybraném úvěru víte vše. Pozor si dávejte zejména na vysoké poplatky za vedení, správu, zaslané upomínky a pozdně uhrazené splátky. Zpoplatněný může být dokonce i převod peněz na váš účet. Hledejte údaj skrytý pod zkratkou RPSN, což je roční procentuální sazba nákladů. Čím je tato sazba nižší, tím je úvěr levnější.

Záchranná vesta před rizikem nesplácení půjčky

Půjčku si promyslete. Zvažte všechna její pro a proti od výše půjčky až po dobu splácení. Splacení půjčky by nemělo ovlivnit váš rozpočet. Zároveň není ale zrovna výhodné splácet půjčku dlouhé roky a přeplatit ji klidně o 100 % i více.

Nezapomínejte také na nečekané výdaje, které vás mohou v průběhu splácení překvapit. Připraveni byste také měli být na situace, jako je nečekaná ztráta zaměstnání či dlouhá nemoc. Nedostatek peněz na splátky už přivedlo spoustu lidí do náruče úvěrových predátorů. Za půjčku si bez ostychu naúčtují přemrštěné úroky i pokuty za pozdní splátky.

Nechcete-li do takové situace vůbec dostat, je dobré si půjčku pojistit. Například Zonky ke svým nebankovním půjčkám nabízí Záchrannou vestu. V těžkých životních situací si zákazníci Zonky mohou odložit měsíční splátky. Žádné dvouměsíční čekání, než pojišťovna začne případ řešit. Zonky potřebuje pouze neschopenku od lékaře nebo potvrzení o registraci na Úřadu práce.

Záchranná vesta od Zonky má minimum výluk z pojištění a navíc nabízí dokonce příjemný benefit. Za každých 12 měsíců, kdy Záchrannou vestu nevyužijí, obdrží zpět jeden měsíční poplatek.


Podobné recenze