Kdy se vyplatí nebankovní půjčka a na co si dát pozor?


Na českém trhu existují desítky nebankovních společností, které poskytují úvěry různého druhu a kvality. Některé nabídky jsou skutečně výhodné, jiné byste měli minimálně dobře zvážit. V čem jsou výhody nebankovních půjček? A čeho byste se měli určitě vyvarovat? Máme pro vás několik dobrých rad nad zlato.

Na trhu existuje celá řada různých úvěrů a půjček, v základě je ale lze rozdělit na dvě velké skupiny: Půjčky od společností, které mají bankovní licenci, a nebankovní půjčky. Ačkoliv jde v obou případech o spotřebitelský úvěr, není půjčka jako půjčka.

Získat bankovní licenci není jednoduché, proto lze banky pokládat za větší garanty finanční jistoty. Ačkoliv nebankovní společnosti nemusejí splnit tak přísné podmínky, nejsou bez dozoru. Kdo chce v Česku poskytovat finanční půjčky, musí být držitelem patřičné licence ČNB. Seznam subjektů, které oprávnění dostaly, je veřejně dostupný.

Výhody nebankovních půjček

Hlavní předností nebankovních půjček je jejich dostupnost. Banky hřeší na to, že jejich úvěry patří mezi ty prestižnější, a proto si své klienty pečlivě vybírají. Pokud nemáte skvělou bonitu, půjčka v bance vám nehrozí. Bohužel.

Nebankovní společnosti naopak nabízejí mnohem větší šanci na schválení. Většina z nich vám dá půjčku, i když má vaše platební minulost nějaký vroubek. Co se samotného sjednání úvěru týče, nebankovní půjčka je mnohdy rychlejší a lze ji vyřídit kompletně online.

Někdy získáte peníze do pár minut. Se schvalovacím procesem v bance se to nedá srovnat. Jestliže potřebujete peníze okamžitě, je nebankovní půjčka trefou do černého. Nebo můžete poprosit rodinu či přátele, ti totiž půjčují bez úroků.

Nebankovní půjčky mají i své nevýhody

Důvodem, proč preferovat půjčku v bance, je cena. Drtivá většina úvěrů od nebankovních společností je dražší. Úroková sazba se skoro vždy pohybuje nad tou bankovní a setkáte se i s poplatky za sjednání nebo předčasné splacení. Nutno ovšem dodat, že je to cena za to, že půjčku skoro určitě dostanete.

Pozor si dejte na pokuty a penále. I u nás jsou bohužel některé společnosti, které si účtují nemalé sankce. Nedostatečná splátka, platba po termínu… drobné prohřešky mohou stát tisíce korun. Dopředu si proto nastudujte všechny, opakujeme VŠECHNY dokumenty spojené s uzavřením daného úvěru.

Pro některé lidi je také nepříjemné jednání s nebankovními společnostmi. Často si totiž nemůžete sjednat osobní schůzku a veškerá komunikace probíhá pouze elektronicky, poštou (úřední dopisy) nebo telefonicky.

Zonky – zářná výjimka

Na trhu figuruje jedna velká výjimka. Je jí půjčka od Zonky, která nabízí úroky nižší než v bance. Úroková sazba na půjčky od Zonky totiž začíná na 2,99 %. Jedním z cílů společnosti je vychovat ostatní nebankovní poskytovatele úvěrů a pozitivním příkladem měnit finanční trh.

Zonky je ale tak trochu jako banka – dost záleží na vaší bonitě. Pokud se nebudete společnosti úplně líbit, sice vám půjčí, ale s vyšším úrokem. Ten je ovšem pořád menší než u některé konkurence.

Půjčky do výplaty – jsou opravdu řešením?

Pod pojmem „půjčka do výplaty“ nebo „půjčka před výplatou“ rozumíme extrémně krátkodobé a malé úvěry. Nemáte-li před výplatou už žádné finance, ale z něčeho žít musíte, vezmete si půjčku jen s několikadenní dobou splatnosti. Jakmile dostanete výplatu, půjčku splatíte.

Zní to jako snadné řešení, ale z jednoho úvěru se může vyklubat velký problém. Hlavní riziko je v tom, že musíte splatit více, než jste si půjčili (což je konečně princip půjček). Pokud jste ale nedokázali vyjít s výplatou, hrozí, že půjčku navýšenou o úrok nebudete schopni splatit.

Kdy si tedy vzít půjčku do výplaty? Pokud nemáte vůbec žádnou jinou možnost, nebo pokud víte, že budete mít peníze na její splacení (např. když nastupujete v nové dobře placené práci, ze které vám přijde výplata). Půjčka před výplatou není dlouhodobé řešení tíživé finanční situace.


Kdy se vyplatí nebankovní půjčka a na co si dát pozor?
5 (100%) 1

Podobné recenze