Kdy jsou výhodnější účelové půjčky?


V České republice je na trhu s půjčkami stále více neúčelových půjček, které vytlačují půjčky účelové. Pro klienty je tato situace nevýhodná, protože tyto půjčky právě díky jejich účelu mají množství výhod v porovnání s půjčkami neúčelovými. V tomto článku se dozvíte více informací o účelových půjčkách.

Největší výhodou je nižší úročení účelových půjček, což je způsobeno právě dokládáním účelu. Jedná se ovšem o subjektivní aspekt, který je odlišný podle poskytovatele. Tyto půjčky je možné splácet několik měsíců i let, přesně jak bude klient chtít. Poskytují se na vybavení domácnosti, na koupi vozu nebo i na nemovitosti. Klienti se v praxi setkají s názvem „spotřebitelské úvěry“. Jak již bylo zmíněno, půjčky je možno čerpat až několik let, ale zde je důležité si dát pozor na celkovou částku, kterou poskytovateli přeplatíte (nízký úrok s dlouhou dobou splácení zvyšuje zisk pro poskytovatele).

Tento specifický typ půjček je možno čerpat jednorázově případně postupně. Co se týče splátek, ty bývají většinou měsíční a dají se navýšit fixní nebo také variabilní úrokovou sazbou. Mnohdy je nutné zajistit účelovou půjčku nemovitostí či movitou věcí. Příkladem mohou být hypotéky neboli hypoteční úvěry, kde je nutné doložit účel čerpání, tedy příslušnou kupovanou nemovitost. Ale existují i hypotéky, které jsou poskytovány bez nutnosti dokládat účel. Klient ale musí počítat s vyšším úrokem a kratší dobou splatnosti.

V případě čerpání účelových půjček se klienti musí obrnit trpělivostí, jelikož je čeká složitější vyřizování a komplikovanější čerpání (opakované čerpání). Toto je dáno faktem, že se musí dokládat každá faktura k proplacení.

Zdroj: www.pujcitsi.cz


Podobné recenze