Kdo bude mít nárok na kompenzaci za nouzový stav?


Aktuální situace, kdy je v ČR vyhlášen nouzový stav a karanténa, je něčím naprosto mimořádným. Vzhledem k nutnosti zajistit v první řadě maximální bezpečí lidí a snížit riziko nákazy na minimum, musela přijít tvrdá omezení. Ta se dotkla v podstatě všech lidí, od školáků, přes zaměstnance až po podnikatele, pro něž je často tato situace nejkritičtější. Co se stane až krize skončí a jakou pomoc vláda pro občany postižené tímto stavem plánuje? 

Vláda chystá zásadní opatření

Vzhledem k tomu, že nouzový stav bude pravděpodobně ještě minimálně několik týdnů trvat, je jasné, že dopady budou obrovské. Jednotliví ministři už proto přišli s konkrétními návrhy na opatření, jimiž pomohou lidem, kteří jsou touto situací postižení. Aktuálně už byla představena následující opatření: 

  • vláda přispěje firmám na mzdy – uhradí jim 80 %, zaměstnanci dostanou plných 100 % 
  • dojde k doplacení ošetřovného za celou dobu, co jsou zavřené školy – týká se to rodičů dětí do 13 let 
  • odpuštění odvodů na zdravotní a sociální pojištění pro všechny OSVČ
  • další kompenzace pro malé, střední i velké podniky 

Jednotlivými návrhy se bude na svém nejbližším zasedání zabývat Poslanecká sněmovna, následně pak Senát a pokud je podepíše prezident, vejdou okamžitě v platnost.

Situace se každým dnem mění, nicméně je jasné, že bude třeba podniknout další kroky pro záchranu ekonomiky a pomoc mnoha podnikům, které se dostaly do existenčních potíží. Krize je nesmírně těžká např. pro restaurační zařízení, ale i různé obchody a mnoho dalších. 

Na stole jsou různé návrhy, včetně těch opozičních

Kromě vládních stran ale svoje návrhy připravila také opozice a jiné pravicové strany:

ODS navrhla zmrazení všech půjček až do konce tohoto roku, jednorázovou podporu (cca 15 000 Kč pro všechny daňové poplatníky a 30 000 Kč pro všechny OSVČ), odložení EET o 12 měsíců nebo proplácení prvních 14 dní nemocenské státem po celou dobu trvání nouzového stavu. Svobodní přišli mimo jiné s návrhem na výplatu dávky v hmotné nouzi pro podnikatele, kteří museli přerušit činnost až do doby než skončí nouzový stav, dále pak navrhují aby stát omezil zbytné výdaje a zbytné plánované projekty. 

TOP 09 připravila balíček 10 návrhů, např. odložení odvodu DPH za prokazatelně nezaplacené faktury, odklad splátek úvěrů a hypoték pro OSVČ nebo odpuštění nájmu podnikatelům po dobu tří měsíců (v prostorách měst, obcí nebo jiných státních institucí). 

Rozpočet se propadne do rekordního deficitu

V tuto chvíli je již jasné, že státní rozpočet česká obrovský deficit. Zatím samozřejmě neznáme přesné číslo, nicméně z posledních vyjádření předních politických činitelů vyplývá, že by mohlo jít o nejvyšší schodek rozpočtu v historii ČR (jen pro připomenutí – dosud nejvyšší deficit byl v roce 2009, tehdy šlo o 192 miliard Kč). Hodně záležet bude na tom, jak dlouho bude nouzový stav trvat – čím déle, tím bude schodek rozpočtu větší. Už v tuto chvíli se ale mluví o deficitu ve výši 200 až 300 miliard korun a je jasné, že vláda bude muset v mnoha kapitolách razantně škrtat. 

Jak se vyrovnat s nařízeními, která vyhlásila vláda?

Vyrovnat se s aktuální situací je asi nejtěžší pro podnikatele, kteří denně přicházejí o obrovské zisky, naopak u řady školáků mohou být nečekané prázdniny do jisté míry i příjemné. V každém případě lidé se musejí vyrovnat s karanténou, což znamená, že vyjma práce nebo nutného nákupu musejí veškerý čas trávit doma. Dnes už naštěstí žijeme v době internetu, chytrých televizí, videoték apod., takže se doma nikdo nemusí nudit. V této souvislosti je třeba ocenit některé mobilní, kabelové a IPTV operátory, kteří zdarma nabídli buď volná data, nebo volání, případně zpřístupnili placené kanály i těm, kteří je nemají předplaceny (zejména ty dětské).

Obrovskou pochvalu si pak zaslouží Česká televize, která prokázala svoji špičkovou kvalitu – jednak kontinuálním zpravodajstvím na ČT24, dále pak rychlou reakcí na zavření škol a spuštěním projektu UčíTelka a v neposlední řadě také spuštěním zbrusu nové stanice ČT3, která je zaměřena zejména na seniory a nabízí program plný atraktivních pořadů a seriálů z jejího bohatého archivu.

Je půjčka vhodné řešení, jak překlenout chvilkovou krizi?

Záleží na mnoha aspektech – půjčku by si měl především brát pouze ten, kdo ví, že ji bude schopen řádně splácet. Pokud ano, tak vzít si úvěr s rozumným úrokem není žádná ostuda, zvláště pokud jde o takovouto situaci. Doporučujeme ale půjčku vybírat mimořádně pečlivě, ať se nedostanete do ještě horší situace – s výběrem vám mohou pomoci třeba nezávislé srovnávače úvěrů, jako jsou např. CoolPůjčky.cz

Když už půjčku, tak od prověřené a spolehlivé společnosti

Pokud si budete chtít vzít půjčku a nebudete mít možnost sjednat si ji u banky, je důležité vybrat si skutečně seriózní a prověřenou společnost, kde vám nehrozí žádné nebezpečí. Jednou z takových jsou Zonky – hlavní český poskytovatel P2P půjček. Zonky přišly na český trh s tímto konceptem jako jedni z prvních a dnes jsou v oblasti P2P půjček (kdy si lidé půjčují vzájemně mezi sebou) jasným lídrem – navíc svoji činnost postupně rozšiřují i na zahraniční trhy.

Půjčka od Zonky může být rozumným řešením krizové situace – pokud pro vás pandemie koronaviru bude znamenat těžkou finanční krizi, jsou rozhodně lepším řešením naprosto bezpečné a ověřené P2P půjčky, než si brát úvěr od některých nebankovních společností s šílenými úroky.  

Hledáte financování svého podnikání v rámci programů COVID? Připravili jsme pro vás informační web zachranpodnikani.cz , kde zjistíte aktuální podmínky konkrétních programů, bankovních i nebankovních úvěrů a další užitečné informace.


Podobné recenze