Jaké jsou rozdíly mezi zápůjčkou v České republice a ve světě?


Ač to nemusí být na první pohled viditelné, Češi jsou v oblasti zápůjček a úvěrů poměrně zodpovědným národem – a to alespoň ve srovnání se spoustou dalších.

Rozmach studentských úvěrů v USA a mikropůjčky na elektroniku v Japonsku

Česká republika se například nepříliš nadšeně staví ke studentským úvěrům. Ty jsou sice ve velkém poskytovány, často však za nepříliš výhodných podmínek. A i když je možné najít na trhu výjimky, samotní mladí Češi se do úvěrů na studium příliš nehrnou. Úplně opačně je tomu v USA, kde dluží v oblasti studentských úvěrů více, než 40 milionů lidí. Problémem je především samotný fakt, že více než polovina vydlužitelů (dlužníků) odkládá splátky až na dobu po studiu, což je ve finále i velkou ránou pro místní banky.

Češi jsou střídmější i oblasti malých spotřebitelských zápůjček, které jsou například v Japonsku a Číně nejvíce čerpány na elektroniku, a to především na chytré telefony.

Britský boj proti krátkodobým zápůjčkám

Česká republika patří mezi státy s nejvíce poskytovateli krátkodobých půjček, které mohou vytáhnout z nesnází i naopak více potopit. Situace však nedosahuje takových mezí, jako ve Velké Británii, kde jsou právě tyto zápůjčky stále více využívány k zajištění základních lidských potřeb, mezi které patří i nákup potravin.

Problémem a trnem v oku britské vlády je především nedostatečné prověření žadatelů a jejich schopnosti splácet. K tomu navíc dochází k tzv. rolování zápůjček – ke splacení první je používána zápůjčka druhá a poskytující společnosti si toho příliš nevšímají. Zvláště tady je třeba poohlédnout na lepší situaci v České republice, kdy jsou sice nebankovní firmy také velmi benevolentní, ale mají zároveň své hranice. Ve Velké Británii je plánováno velké omezení pro tento rozrůstající se sektor finančních služeb, a to především s ukazujícím se nebezpečím – zhruba osm milionů místních domácností je už totiž bez jakýchkoli úspor.


Podobné recenze