Jaké jsou hlavní druhy exekucí? 


Exekuce jsou v posledních letech čím dál diskutovanějším tématem a jinak tomu není ani v současné době, kdy hlavní roli ve zpravodajství hraje pandemie koronaviru. V tomto roce se totiž chystají zásadní změny, které by měly výrazně ulevit dlužníkům a pomoci těm, kteří se dostali do dluhové pasti. V tomto článku si řekneme, jaké druhy exekucí vlastně rozlišujeme – stručně řečeno, jde o exekuce na účet, na příjem a na majetek. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji.

Prvním krokem bývá exekuce na příjem (např. mzdu nebo důchod) 

Prvním a zároveň nejčastějším způsobem provedení exekučního výkonu je exekuce na příjem dlužníka – ať už se jedná o mzdu, kterou dostává od svého zaměstnavatele, nebo např. o důchod, jenž dostává vyplácený od státu. Tato exekuce se ale týká i jiných druhů příjmů – jedná se např. o různé sociální dávky, mateřský příspěvek apod. Pro dlužníka je výhodou alespoň to, že se mu exekuce strhává automaticky a nemusí se tak o nic starat, naopak velmi nepříjemné je to pro účetní ve firmách, které musejí ze zákona zpracovávat velké množství takovýchto požadavků. S exekutory totiž zaměstnavatelé musí spolupracovat a příslušnou část mzdy zaměstnanci strhnout. 

V této souvislosti stojí za zmínku že zrovna letos se už situace pro dlužníky trochu zlepšila – výrazně letos stoupá nezabavitelná částka, jež dlužníkovi musí vždy zůstat. Letos k navýšení této částky dochází dokonce hned 3x – nejdříve od 1.ledna na 6 608 Kč, následně 1.dubna na 6 908 Kč a konečně 1.července stoupne hned na 7 771,50 Kč.  

Další variantou jsou exekuce na účet 

Druhým krokem, který přichází na řadu, pokud dlužník nemá pravidelnou mzdu či jiný oficiální příjem, je exekuce na účet. V momentě, kdy k ní dojde, se často dlužník z ničeho nic ocitne i ve velkém mínusu. Vybrat si může pouze dvojnásobek životního minima (pozor – aktuálně vzhledem k současné krizi se tato částka zvedla na čtyřnásobek životního minima, tedy 15 440 Kč – opatření ale platí pouze do 31.12.2020). Zablokování účtu z důvodu exekuce provádějí banky na žádost exekutora, který má k jednotlivým údajům velmi rychlý přístup – pokud je tedy někdo v exekuci a přesto si založí účet, musí počítat s tím, že jeho zablokování může být otázkou dnů, maximálně týdnů. Pro osoby v exekuci je tak v současné době v podstatě nemožné mít vlastní bankovní účet, nicméně to se může již brzy změnit. Jak jsme již avizovali, chystají se velké změny v zákoně o exekucích a jednou z nich má být i zavedení tzv. chráněného účtu. Ten bude sloužit lidem v exekuci a ti tak budou moci využívat např. placení kartou, placení převodem apod., bez obav, že by jim peníze z tohoto účtu mohl exekutor zabavit.   

Nejnepříjemnější jsou mobiliární exekuce (zabavení majetku) 

Třetí, nejkrajnější a nejnepříjemnější formou exekuce je mobiliární exekuce, neboli zabavování majetku v bytě či domě dlužníka. Do této kategorie patří i exekuce na nemovitosti, auta atd. Mobiliární exekuce má svoje přísná pravidla a exekutoři už dnes běžně průběh natáčejí na kameru, aby zabránili případným spekulacím, že nepostupovali podle zákona. Před pár lety se rozšířil okruh věcí, které exekutor dlužníkovi nesmí vzít, stále je ale hodně věcí, které exekutor zabavit může, ať už jde o elektroniku, cennosti, domácí spotřebiče a mnoho dalších věcí. 

Specifickým druhem provedení exekuce je pak ještě přikázání pohledávky. V tomto případě jde o to, že osoba, která vám dluží peníze, musí místo vás zaplatit exekutorovi. Tato osoba se označuje jako poddlužník a může jim být kdokoli, kdo vám dluží. Na poddlužníka se následně obrátí samotný exekutor s tím, že poddlužník musí uhradit dlužnou částku přímo jemu. 

Dostat se do exekuce přitom nemusí být nic těžkého – stačí neuhradit nějakou pravidelnou platbu a pak na ni zapomenout, nemít jízdenku a nechat pokutu narůst na mnohanásobnou částku, sjednat si půjčky před výplatou, které pak nesplácíte, nebo třeba ručit za někoho z vašich blízkých, jenž pak přestane splácet.


Podobné recenze