Jak získat z překlenovacího úvěru výhodnou hypotéku?


Na následujících řádcích se dozvíte o několika tipech, jak přejít z překlenovacího úvěru na výhodnou hypotéku. Jelikož se v dnešní době stále častěji lidé setkávají s refinancováním, je třeba napsat i o možnostech výhodného přechodu z překlenovacího úvěru na hypotéku. Otázka přechodu z překlenovacího úvěru je aktuální pro klienty, kteří si v blízké minulosti sjednali překlenovací úvěr. Na příkladu mladého páru z Prahy bude situace blíže popsána a vysvětlena.

Překlenovací úvěr byl pro tento pár vlastně jedinou možností, jak získat finance pro pořízení vlastního bydlení. V době, kdy o financování žádali, pracovali oba na živnostenský list a navíc poměrně krátce. Žádali o 3,2 milionu korun a navíc si pořizovali družstevní byt se zástavou domu rodičů. Pomoc jim byla nakonec nabídnuta ve Stavební spořitelně Raiffeisen. Byla jim nabídnuta úvěrová smlouva na 3,2 mil. Kč s úrokovou sazbou překlenovacího úvěru 4,4% p.a. a splatností 17 let. Měsíční splátka pouze úroků byla 11 734 Kč a úroková sazba řádného úvěru byla 3,9% se splatností 5 let. Uzavřena byla také smlouva o stavebním spoření na cílovou částku 3,2 mil. Kč s úrokovou sazbou 1%. Výše tohoto měsíčního spoření byla 8 036 Kč. Nutná měsíční částka ke složení pak tedy byla 19 770 Kč. Jak čas plynul, oba si našli dobře placená místa v Praze. Dobře si uvědomovali nevýhodnost úvěru. Změnu v nich vyvolali až billboardy se sazbami hypoték mezi 2 až 3 procenty.

Případu se ujala finanční poradkyně páru, která dostala zadání. Refinancování překlenovacího úvěru mělo zkrátit jeho splatnost na 15 let, jelikož se finanční situace páru znatelně zlepšila a měli dostatečnou bonitu. Bylo nutné nadále ručit domem rodičů. Poradkyně tak porovnala aktuální nabídky na finančním trhu a vybrala nejzajímavější. Bylo zapotřebí bance dodat vyčíslení stávajícího úvěru, které stavební spořitelny nerady vydávají a navíc si ho zpoplatňují poplatkem v řádu tisíců korun. Po jeho získání je nutno postupovat velice rychle, aby nepozbylo platnosti. Podpisem nové smlouvy ovšem věc vyřešena zdaleka nebyla. Stavební spořitelna nedovolila páru splatit úvěr pomocí naspořených financí na stavebním spoření. Peníze tak musel mladý pár vzít ze svých úspor a zaplatit celou výši 3,2 mil. Kč. Po třech měsících, které má spořitelna možnost peníze držet a drží je, se peníze páru vrátily. Nový hypoteční úvěr tak byl sjednán na 15 let s úrokovou sazbou 1,9% p.a. a fixací na 5 let. Měsíční splátka tak dělala 16 612 Kč.

Shrnutí pro klienty je následující:

  • U překlenovacího úvěru platí klienti úrok z celé částky až do okamžiku překlopení do řádného úvěru. Po dobu splácení překlenovacího se úvěr neumořuje a platí se pouze stále stejné úroky. Naopak u hypotečního úvěru úroky klesají s klesající dlužnou částkou.
  • Úroková sazba u překlenovacího úvěru je garantována jen po určitou dobu. Od začátku je garantována sazba následného řádného úvěru. Naopak u hypotéky existuje fixace, která klientovi garantuje úrok po dobu jejího trvání (1, 3 nebo 5 a více let). Následně je stanoven nový úrok.
  • Veškeré poplatky jsou u překlenovací úvěru zdvojovány, jelikož jsou uzavřeny smlouvy dvě (smlouva o stavebním spoření a smlouva o úvěru). Naopak u hypotéky platíte poplatky pouze jednou.
  • Několik stavebním spořitelen nedovoluje klientů refinancovat, kdežto u hypotečních úvěrů po uplynutí fixace tato možnost existuje.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Jak získat z překlenovacího úvěru výhodnou hypotéku?
4.5 (90%) 2

Podobné recenze