Jak vyřídit hypotéku


Hypoteční úvěr je v dnešní době jednou z nejvyužívanějších finančních služeb. Proto také na trhu soupeří o klienty velké množství hypoték, především od všech velkých bank. Prvním posunem k úspěšnému vyřízení hypotéky je tak výběr takové banky, která vám bude nejvíce se svojí nabídkou vyhovovat a u které též budete splňovat její podmínky pro získání hypotečního úvěru. I tyto podmínky má každá banka vlastní, nemůžete tak počítat s tím, že když po vás – obrazně řečeno – bude chtít banka č. 1 pouze občanku a doklad o výši příjmu, tak po vás nebude banka č. 2 požadovat i doklady o momentálních finančních závazcích.

Výběr ideální banky je tedy nutným základem. Následně musíte podepsat a zaplatit tzv. rezervační smlouvu, před tímto krokem si určitě dobře přečtěte, zdali splňujete všechny podmínky vybrané banky pro uzavření hypotéky, protože splacení této rezervační smlouvy je nevratné. Poté je třeba si samozřejmě sjednat schůzku s poradcem, který s vámi bude detaily hypotéky domlouvat. Může po vás požadovat různé dokumenty a potvrzení – např. oprávnění k podnikatelské činnosti (živnostenský list apod.), pokud jste podnikatelem,  daňové přiznání za poslední rok či dva, pojistnou smlouvu o pojištění nemovitosti, výpis z katastru nemovitostí a další.  Seznam těchto dokladů vám standardně pošle předem, abyste si je mohli připravit.

 

Čerpat byste měli začít v horizontu čtyř týdnů

Pokud se na všem s poradcem domluvíte a potvrdíte žádost o získání hypotečního úvěru, přijde na řadu fáze, kdy bude banka vaši žádost posuzovat. Její rozhodnutí, zda vám hypoteční úvěr přidělí či nikoliv, se dozvíte většinou za jeden či dva týdny. Abyste mohli začít čerpat samotnou hypotéku, musíte ještě splnit podmínky banky k tomuto úkonu. Jedná se například o vinkulaci pojištění nemovitosti, či vklad zástavního práva na katastrálním úřadu. Celkové vyřízení hypotéky by vám tak mělo zabrat přibližně čtyři týdny.

 


Podobné recenze