Jak vybrat studentský účet – porovnání


Mít vlastní bankovní účet už je v dnešní době téměř samozřejmostí a platí to nejen pro běžné zaměstnance či podnikatele, ale i pro studenty. Ti mají možnost vybrat si z široké nabídky standardních účtů, ale celá řada bank má ve svém portfoliu také speciální studentské konto, které je tak pro tuto cílovou skupinu nejvhodnější. Studenti díky němu mohou získat různé slevy a zvýhodnění, na které ostatní klienti nemají nárok.

Které banky nabízejí studentský účet?

Studentský účet je doménou spíše větších bankovních ústavů, v současné době jej nabízejí např. Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank nebo MONETA Money Bank (bývalá GE Money). Naopak např. UniCredit Bank, která jej dříve měla, už nyní studentský účet nenabízí, speciální produkty pro studenty nemají ani jiné menší banky, jako např. Fio banka nebo mBank.

Jak zjistíte, který účet je pro vás nejvýhodnější?

Každý student má trochu jiné představy a požadavky – pro někoho je důležité, aby nemusel platit žádné poplatky, pro jiného hraje roli zejména možnost výběrů z bankomatů všech bank, někteří zase preferují účet s možností kontokorentu. Nejlepším řešením je tak projít si v klidu webové stránky s jednotlivými účty, zaměřit se na to, co je pro vás zásadní a porovnat si nabídky mezi sebou. Může se stát, že nakonec zjistíte, že se vám více vyplatí otevřít si účet zdarma třeba u Fio banky, nebo naopak oceníte nadstandardní služby některého z velkých bankovních ústavů.

Jaké vlastnosti jsou u studentského účtu důležité?

Při vybírání banky, u které si studentský účet sjednáte, se zaměřte na více parametrů – důležité jsou zejména poplatky za vedení účtu nebo za výběry z bankomatů, internetové bankovnictví, mobilní aplikace a další služby. Nezapomeňte se předem ujistit, zda se vás nabídka studentského účtu týká – každá banka má pravidla nastavené jinak, zvláště pokud jde o horní věkovou hranici.

Tipy na nejoblíbenější studentské účty u velkých bank:

 • Česká spořitelna – Osobní účet ČS II (FRESH účet) – pro mladé do 21 let stačí k vyřízení pouze občanský průkaz, od 21 let už je nutné potvrzení o studiu. Měsíčně jsou 2 výběry z bankomatů ČS zdarma, od 18 let je dostupný i kontokorentní úvěr.

  ceska sporitelna logo

  Česká spořitelna – Osobní účet ČS II (FRESH účet) – pro mladé do 21 let stačí k vyřízení pouze občanský průkaz

 • Komerční banka – Studentský účet G2 – účet mohou využívat studenti, ale i absolventi vysokých škol až do svých 30 let. Vedení účtu je až do 25 let zcela zdarma, studenti starší 18 let mohou využít povolený debet až 20 000 Kč.

  kb logo

  Studentský účet G2 – účet mohou využívat studenti, ale i absolventi vysokých škol až do svých 30 let

 • ČSOB – Studentské konto – bezplatný účet pro všechny studenty i absolventy ve věku od 15 do 30 let. Předností tohoto konta je např. neomezený počet výběrů z bankomatů z ČSOB zdarma, bezkontaktní platební karta nebo možnost jít na účtu do mínusu až 20 000 Kč.

  čsob logo

  ČSOB – Studentské konto – výběry z bankomatů z ČSOB zdarma nebo možnost jít na účtu do mínusu až 20 000 Kč

 • MONETA Money Bank – Studentský účet Genius Student – pouze pro studenty a maximálně do jejich 27 let – studenti nad 20 let musejí doložit potvrzení nebo ISIC kartu. Vedení účtu je zdarma, stejně tak jako všechny výběry z bankomatů vlastní banky.

  Moneta Money logo

  MONETA Money Bank – Studentský účet Genius Student – Vedení účtu je zdarma, stejně tak jako všechny výběry z bankomatů vlastní banky

 • Raiffeisenbank – eKonto STUDENT – od 12 do 26 let, od 19 let ale pouze na základě potvrzení o studiu. Spolu s účtem získáte i Evropskou kartu mládeže (EYCA), která vám přinese spoustu slev u mnoha obchodníků, dopravců atd.

  Raiffeisenbank logo

  Raiffeisenbank – eKonto STUDENT –Spolu s účtem získáte i Evropskou kartu mládeže, která vám přinese spoustu slev u mnoha obchodníků, dopravců

Další finanční produkty vhodné i pro studenty

Studenti sice nepatří mezi ty, kteří by si často brali úvěry, v každém případě možnost vzít si půjčku samozřejmě mají všichni, kterým už bylo alespoň 18 let. Pokud jste student a stačí vám pouze pár tisíc na krátkou dobu (maximálně na měsíc), určitě se vám vyplatí obrátit se na některou z nebankovních společností, jež poskytují první půjčku zdarma. V současné době se jedná např. o Zaplo.cz, Via SMS nebo Ferratum Micro.


Podobné recenze