Jak uspořit v domácnosti bez snížení životní úrovně?


Příjmy českých domácností převyšují výdaje zhruba o 26 %, což nemusí znít úplně špatně. I tak jde ale o číslo velice subjektivní, neboť jsou rozdíly mezi jednotlivými domácnostmi stále velice markantní. Češi si uvědomují důležitost úspor nejenom v jejich domácnostech, mnohdy ale nevědí, jak na to. Samozřejmě jde ušetřit – a jde to i bez snížení naší životní úrovně. Proto si pojďme projít několik stěžejních bodů, které nám mohou rozhodně napomoci.

Mám toho správného dodavatele energií?

Jednou z možností jak v domácnosti uspořit, je zauvažování nad tím, zda máme toho nejvýhodnějšího dodavatele energií, kupříkladu elektřiny. Takových dodavatelů totiž působí na území České republiky rovnou několik desítek, a tak se může snadno stát, že nalezneme ještě výhodnější nabídku a ušetříme několik stovek korun. Od 1. 1. 2006 je možnost změny dodavatele elektřiny přístupná všem odběratelům, a to zcela bezplatně. Navíc můžeme bezpochybně říci, že čím vyšší spotřebu elektřiny máme, tím větší je naše šance na nalezení výhodné nabídky.

Pokud se chceme pustit do výběru nového dodavatele energií, měli bychom prvně prozkoumat všechny ceníky – a to může nějakou chvíli trvat. Využít je k tomu možné i mnohé online kalkulačky, měli bychom však dbát na to, aby byly zcela nezávislé a neměla je „pod palcem“ právě některá z těchto společností. V okamžiku, kdy nás zaujme samotná cena, a máme pocit, že je vyhráno, je ještě třeba projít samotné obchodní podmínky, ve kterých bychom se měli zaměřit na výpovědní lhůtu. Ta se pohybuje v rozmezí od jednoho do šesti měsíců, a pokud ji nedodržíme, hrozí nám vcelku velké sankce. Změnu dodavatele energií je ve většině případů možné řešit online a „staré“ společnosti ji může nahlásit i obchodní zástupce, kterému k tomu udělíme plnou moc. Změnu tak poznáme vlastně jen na konečné faktuře s vyúčtováním nové ceny energií.

Zisk levnější hypotéky

Na bydlení padne v České republice zhruba 27 % příjmu celé domácnosti, což je číslo celkem nadprůměrné – zvláště oproti jiným evropským státům. Krom energií výdaje na domácnosti ve velkém zatěžují také hypotéky, na které mnohdy padne i polovina příjmu. Pokud zrovna o hypotéku máme zájem, je vhodné udělat několik kroků k tomu, abychom získali tu nejvýhodnější nabídku a méně zatížili náš rozpočet v příštích několika letech. A o jakéže kroky to jde?

 • Pokud na to máte časové možnosti, nespěchejte. Osobně navštivte několik bankovních domů a porovnejte nabídky. Mohou se mírně lišit od těch, které jsou zveřejněny na webových stránkách.
 • Pakliže máte zájem o jednu konkrétní hypotéku, zkuste informativně navštívit třeba dvě či tři pobočky stejné banky. Dobře naladěný pracovník vám může poradit, jak závazek financovat výhodněji. Bručoun se špatným dnem třeba pár informací vynechá a vy kvůli tomu můžete platit více. K tomu se rozhodně ptejte i na slevy a možnost využití různých akcí!
 • Pokud na to máte, využijte rady nezávislého odborníka. Rozhodně jde o jednu z nejlepších investic, nezávislý finanční expert totiž nemá důvod k tomu, aby nějaké společnosti či bance nadržoval.

Jak uspořit v domácnosti bez snížení životní úrovně?
4.5 (90%) 2

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

5 zkušeností s Jak uspořit v domácnosti bez snížení životní úrovně?

 1. Mirek napsal:

  Nám se docela úspěšně daří už druhým rokem spořit, potom co jsme přešli ke Comfort Energy se už nemusíme tolik ohlížet na spotřebu, což je pro mě ulehčující, protože máme doma rádi teplo a u minulého dodavatele se občas stalo, že jsme dopláceli i přes 8000,- Kč a pořád myslet na to aby zbylo na doplacení elektřiny mě moc nebavilo…

 2. Soňa napsal:

  My jsme před několika lety přešli ke Comfort energy a opravdu se nám to vyplatilo. Faktury nám chodí včas, máme o všem přehled a ceny jsou oproti tomu co jsme platili předtím o hodně nižší. A jelikož se nám narodilo druhé dítě, tak nám to pomáhá ušetřit nějakou tu korunu…

  • František napsal:

   S Vaším názorem, že se dá ušetřit s Comfort Energy souhlasím. Docela mi to vytrhlo trn z paty, když jsem k nim přešel. A kdybych musel pořád platit ty ceny jako předtím… noo, neumím si to úplně představit.

 3. Martin napsal:

  Taky jsem u Bohemia Energy a nedám na ně dopustit, nejen, že jsou levnější, ale je znát, že mají o zákazníka zájem. Nejen, že mi sami nabídli slevu, ale všechno s přepisem zařídili, mám zkušenosti jen se slušným jednáním.

 4. Iveta napsal:

  Sjednávali za nás přechod k jinému dodavateli plynu a elektřiny.Z vlastních zkušeností NEDOPORUČUJI!!!!!!!!!Při problému přestali komunikovat a ty si zákazníku poraď jak umíš.Stali se z nás černí odběratelé a před odpojením hodin nás zachránil bývalý dodavate(Bohemia Energy).Situaci jsem řešila od začátku letošního roku a posílali mě jeden k druhému a nakonec mi budoucí dodavatel YELLO ENERGY přislíbil,že je vše v řešení a nebylo.Po 3týdnech stále černý odběr a Bohemia to zvládla dát do pořádku během týdne.Slib,že na plyně ušetříme ročně 8tis. byl též klamný jelikož za měsíc odběru platíme o cca 1700kč víc než by bylo u Bohemie.Varuji touto cestou všechny před nekalými praktikami dodavatele YELLO a Sfinancemi.Jsem zvědavá zda se mi podaří vůbec zjistit čí to byla chyba:-(nejvíc,ale moje,že jsem se nechala NACHYTAT NA ÚSPORU:-(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.