Jak poznat lichváře? - recenze, podvod, zkušenosti a diskuze


Podezřele nízké úroky, složité smluvní podmínky a nenápadné poznámky pod čarou. To jsou varovné signály, které by neměl žadatel o nebankovní úvěr přehlížet. Zákon totiž nedosáhne na všechny neférové poskytovatele půjček a nepozornost při podpisu smlouvy vás tak může přijít i pěkně draho.

Už přes dva roky chrání dlužníky zákon o spotřebitelském úvěru, který omezil přísné sankce poskytovatelů úvěrů, zpřehlednil porovnání jednotlivých půjček a dopřál žadatelům až dvoutýdenní lhůtu na rozmyšlenou, během které poskytovatel garantuje nabídnuté podmínky.

Jenže to platí právě a pouze pro spotřebitelské úvěry. Půjčky pro firmy a podnikatele zákon nereguluje. Obchodníci tak musí počítat s tím, že i nadále mohou narazit na lichvářské praktiky, jakou jsou skryté sankce a poplatky nebo úmyslně nepřehledné porovnání úvěrů se zavádějícím RPSN.

Nekompromisní trh

Pokud i přesto počítáte s podnikatelskou půjčkou, měli byste zbystřit a zaměřit se i na zdánlivé detaily nabízeného produktu. Zejména jde o nejrůznější poplatky a smluvní sankce. A nezáleží jen na jejich výši, ale i na důvodech, které si věřitel stanoví pro jejich uplatnění.

„Taktikou takzvaných úvěrových predátorů totiž často bývá navenek prezentovat velmi příznivé úrokové sazby, ale hluboko ve smluvních podmínkách ukrývat enormní pokuty, a to i za maličkosti. Třeba za opožděnou splátku i za to, že klient toto opoždění nenahlásil dopředu,“ říká Kateřina Karochová, šéfka zákaznického oddělení na Zonky.

Možností, jak mohou neféroví poskytovatelé půjček zneužívat důvěru klienta, jsou různé formulace ve smlouvě, na základě kterých se nízké a marketingově lákavé úrokové sazby po prvním roce splácení výrazně navýší.

Jednání na rovinu

Nejlepším vodítkem pro žadatele o spotřebitelský úvěr je opět zákon. Půjčky totiž mohly donedávna svobodně nabízet tisíce poskytovatelů. Dnes už pro to musí mít licenci od České národní banky. Náročným podmínkám pro její získání nakonec vyhovělo jen několik desítek z nich, a tak se trh výrazně „pročistil“. Serióznost každého z nebankovních poskytovatelů úvěrů si tak klient může sám ověřit na internetových stránkách ČNB.

Jenže stejně jako u regulace sankcí ani tady neplatí zákonné pravidlo pro podnikatelské úvěry. Obchodníkům tak nezbývá, než si firmy, od kterých si půjčují, sami pečlivě prověřit. Obecně přitom platí, že kvalitní smlouva o úvěru je jednoduchá a ve všech bodech srozumitelná. Poskytovatel je transparentní a nezdráhá se podmínky volně publikovat na internetu. Naproti tomu složité, nesrozumitelné a nápadně „výhodné“ smlouvy mohou skrývat velký problém.


Jak poznat lichváře?
5 (100%) 1

Podobné recenze