Jak fungují předplacené platební karty?


Ještě donedávna jsme u nás v ČR rozlišovali dva základní typy bankovních platebních karet – debetní a kreditní. I když spousta lidí říká klasické debetní kartě kreditka, je mezi nimi podstatný rozdíl. Debetní karta je standardní platební karta, kterou víceméně automaticky dostanete k běžnému účtu, zatímco kreditní karta slouží k tomu, abyste si mohli nakupovat i v době, kdy zrovna nemáte dostatek peněz – je to vlastně určitý druh úvěrového produktu. Novinkou na českém trhu jsou předplacené platební karty, které si podrobněji představíme v tomto článku. 

V čem spočívá princip předplacených platebních karet?

Základním rozdílem oproti klasickým bankovním kartám je to, že předplacená karta není přímo spojená s žádným bankovním účtem. Mohou ji tak získat i lidé, kteří žádný účet u banky nemají, je navíc vhodná i pro děti, kteří na ni mohou dostávat kapesné. Další důležitou vlastností je anonymita – zatímco u debetních a kreditních karet je vždy na kartě napsané Vaše jméno, u předplacených nic takového na kartě není a Vaše osobní údaje ani nemusíte nikde oznamovat – kartu tak můžete využívat naprosto anonymně. Předplacenou kartou můžete platit na internetu (jak v českých, tak i v zahraničních e-shopech nebo aukčních portálech typu e-Bay), můžete si z ní vybírat peníze v bankomatech nebo s ní platit nákupy v kamenných obchodech. Ne každému se ale tento typ platební karty vyplatí – jsou s ní totiž spojené různé poplatky a je tak vhodná pouze pro určité skupiny lidí.

Pro koho jsou předplacené karty vhodné?

K hlavním cílovým skupinám, pro něž je tento platební prostředek výhodný, patří zejména:

  • děti a mládež
  • lidé s exekucí
  • lidé, kteří mají obavy z placení na internetu
  • ti, co chtějí kartu, která bude zcela anonymní

V čem jsou předplacené karty nevýhodné?

Tento typ platebních karet sice má celou řadu zajímavých předností, na druhou stranu je zde hned několik nevýhod – jedná se především o:

  • spoustu poplatků spojených s užíváním karty
  • maximální limity, které nejsou moc vysoké
  • jiná omezení, která brání plnému využití

Míra anonymity a různé stupně ověření karty

Mezi jednotlivými předplacenými kartami jsou samozřejmě rozdíly, nicméně jednu věc mají společnou – jejich držitelé mohou kartu používat v několika úrovních, podle toho, zda a jakým způsobem provedou její ověření a registraci. Pokud si kartu nijak neregistrujete a neuvedete žádné osobní údaje, budete na ní mít pouze nízký finanční limit, maximálně do 10 000 Kč. Pro aktivaci zvýšeného limitu (až 55 000 Kč za rok) už je třeba provozovateli karty nahlásit osobní údaje. Ty se ale nijak neověřují, takže si je můžete vymyslet, na druhou stranu pokud byste takovou kartu ztratili, o peníze nenávratně přijdete. Třetím stupněm je pak plná autorizace, kdy si necháte Vaše údaje ověřit např. na poště, přes pobočku Czech Point apod. V takovém případě můžete mít roční obrat až v řádu statisíců a kartu tak můžete využívat naplno.

Z jakých předplacených karet si u nás můžeme vybrat?

Jako první se na českém finančním trhu objevila – dnes už celkem známá – Blesk peněženka, postupně se k ní přidalo několik dalších předplacených karet. Aktuálně si tak v ČR mohou lidé vybrat z následujících produktů:

  • Blesk peněženka (první v ČR, možnost dobíjení přes terminály Sazky)
  • Napka (ideální pro mladé, peníze si mohou majitelé Napek posílat i mezi sebou)
  • Biip (předplacená karta vhodná zejména pro děti)
  • Cool karta (pouze pro ty, kteří jsou klientem ČSOB nebo Ery)
  • Dobrá karta COOP (dostupná pouze ve vybraných prodejnách obchodního řetězce COOP)
  • Freepay (novinka na trhu, musí se u ní platit měsíční poplatek 69 Kč)
  • MyUnicard (kartu si můžete koupit a dobíjet i na pobočkách pošty)

Podobné recenze