Jak dlouho trvají převody peněz mezi bankami?


Poměrně často diskutovanou a hojně vyhledávanou otázkou je problematika rychlosti převodu peněz mezi jednotlivými bankami. Mnoho lidí důvěrně zná situaci, kdy potřebuje co nejrychleji někomu poslat peníze, nebo naopak netrpělivě očekává platbu od jiné osoby. V tomto článku se podíváme blíže na jednotlivé alternativy a řekneme si, které převody patří k těm nejrychlejším. 

Převod peněz mezi dvěma účty stejné banky

Pokud chcete někomu poslat peníze bezhotovostním bankovním převodem a dotyčná osoba má svůj účet u stejné banky, jedná se o úplně ideální situaci. Takovýto převod proběhne prakticky okamžitě a příjemce tak nemusí čekat. Je jedno, zda se jedná o velký bankovní ústav typu České spořitelny a Komerční banky, nebo o menší banku, jako je třeba mBank, Fio banka nebo ZUNO. Převod finančních prostředků v rámci stejné banky je vždy prakticky okamžitý, maximálně může trvat jen několik minut. Problém může nastat o víkendech, kdy je možné, že vám částka dorazí až v pondělí.

Převod peněz mezi dvěma různými bankami

Daleko složitější situace už ale nastává při převodu mezi dvěma různými bankami. Tam záleží na několika faktorech a je určitě dobré předem vědět, že v některých případech je tento proces trochu delší. Doba převodu mezi dvěma různými bankami závisí především na tom:

  • z jaké banky se peníze odesílají
  • do jaké banky se peníze odesílají
  • který den v týdnu je platební příkaz proveden
  • v jakém čase je platba provedena

Konkrétní časy a přesné podmínky převodu obvykle naleznete na webových stránkách jednotlivých bankovních institucí, obecně ale platí, že převod mezi dvěma odlišnými bankami obvykle proběhne nejpozději na druhý pracovní den. Pokud tedy provedete platbu např. v pondělí odpoledne, nejpozději během úterka by měly být peníze připsány na účet. Rychlost plateb závisí do značné míry také na konkrétní bance – některé jsou v tomto směru rychlejší a peníze připisují častěji, u jiných je naopak lhůta delší.

Velkou roli hraje také den, kdy platební příkaz provádíte – platby se běžně připisují hlavně v pracovních dnech, takže pokud peníze pošlete např. během soboty, musíte počítat s tím, že na účtě se objeví až v pondělí. Kromě víkendů se převody nedělají ani o státních svátcích, takže i s tímto faktem je třeba předem počítat, zvláště pokud se jedná o důležitou platbu.

Klíčovou roli v rychlosti převodu hraje přesný čas, v němž byl platební příkaz proveden. Každá banka má totiž trochu jiné limity a tak se může stát, že u jedné banky proběhne převod během několika hodin, u jiné zas musíte počkat do druhého dne.

Konkrétní časy se samozřejmě u jednotlivých bank liší, obecně ale platí, že převody peněz mezi bankami už jsou v dnešní době docela rychlé a v drtivé většině případů jsou peníze připsány nejpozději druhý pracovní den, velmi často pak ještě ten samý den, kdy jste platbu provedli (např. když pošlete peníze brzy ráno z České spořitelny, měly by být na účtu jiné banky ještě tentýž den).

Placený expresní převod peněz

Pokud je pro vás hodně důležité, aby platba proběhla co nejrychleji a nemůžete si dovolit příliš dlouho čekat, je zde možnost, jak převod peněz urychlit. Neplatí to sice pro všechny české banky, některé z nich ale nabízejí speciální placenou službu zrychleného (expresního) převodu peněz. V takovém případě máte jistotu, že peníze budou připsáný na účet příjemce ještě tentýž den, za zrychlenou platbu ale budete muset uhradit příslušný poplatek dle aktuálního ceníku.

Ne vždy se ale tato služba vyplatí – u některých bank je i standardní převod tak rychlý, že pokud jej zadáte např. ráno, peníze i tak dorazí ten samý den, rozdíl je pak maximálně v řádu několika hodin. Ideální je nejdříve si zjistit, jak je na tom s rychlostí převodů právě Vaše banka, můžete tak ušetřit peníze za expresní poplatek (někdy je jeho cena až kolem 200 Kč).

Převod peněz do zahraničí

Samostatnou kapitolou je pak převod finančních prostředků na účet u zahraniční banky. Tam už jsou – celkem pochopitelně – lhůty trochu delší, navíc za ně bývá často účtován nemalý poplatek. Doba převodu opět záleží na celé řadě okolností, ať už jde o samotnou banku, den, kdy platební příkaz zadáváte nebo přesný čas platebního příkazu. Obecně platí, že do zemí Evropské unie by neměl převod trvat déle než 5 dní, u ostatních zemí pak maximálně do 10 dní.

Roli hraje také měna, v níž se platba provádí. Z cizích měn je nejrychlejší platba v eurech, která obvykle trvá jen 2 pracovní dny, u britské libry cca 4 pracovní dny, u ostatních většinou do 5 dní. Je také třeba si uvědomit, že v zahraničních státech mívají státní svátky v jiných dnech, než je tomu v ČR a stejně jako u nás o svátcích převody peněz neprobíhají.

Jinou otázkou je cena takového převodu. Zde je mnohdy velký rozdíl mezi platbou provedenou přes internetové bankovnictví a platbou v hotovosti na přepážce banky. Hotovostní platba bývá výrazně dražší a můžete si tak připlatit i několik stovek navíc.

Každá banka má pro převod peněz do zahraničí trochu jiné podmínky – pokud tyto převody plánujete provádět často, určitě se předem informujte na přesná pravidla a případně zvažte, zda si nezaložit účet u jiné banky – můžete tím značnou částku ušetřit. 

Hotovostní vklad na pobočce banky

Potřebujete někomu poslat peníze a chcete, aby je měl na účtě okamžitě? Nebo nemáte vlastní bankovní účet, ale platbu lze provést pouze na účet druhé osoby? V takových případech je řešením hotovostní vklad přímo na pobočce dané banky. Ten lze vždy provést pouze v rámci jedné banky – nemůžete tak např. v Komerční bance vložit v hotovosti peníze na účet z ČSOB, vždy musíte navštívit pobočku banky, na jejíž účet chcete peníze vložit.

Této službě se říká vklad hotovosti na účet třetí osobou a je zpoplatněna. Nejedná se zrovna o levnou záležitost, např. u UniCredit Bank nebo u Fio banky je za tuto platební operaci účtován poplatek ve výši 70 Kč, u České spořitelny pak dokonce 80 Kč. Výhodou je ale rychlost, peníze jsou na účet připsány ihned, máte tak jistotu, že druhá osoba nebude muset na platbu čekat.

Ostatní platební metody

Kromě klasického bankovního platebního styku existují také další, alternativní metody, jak někomu poslat peníze, ať už v rámci České republiky nebo do zahraničních zemí. K nejznámějším platebním metodám patří zejména PayPal, který je oblíbený např. pro nákupy na internetu a placení za různé služby, pro převody peněz do zahraničí je hojně využívaná např. služba Western Union.

Ukázková tabulka převodů

Každá banka má trochu jiné limity a pracovní dobu, pro stručný příklad o rychlosti bankovních převodů jsme tak vybrali Českou spořitelnu, která je zatím stále bankou s největším počtem klientů v ČR.

Druh převodu Forma převodu Čas převodu Převod v rámci ČS Převod do jiné banky
Standardní příkaz Pobočka Otevírací doba Ve stejný den Nejpozději druhý den
Standardní příkaz Inter. bankovnictví Do 23.00 Ve stejný den Nejpozději druhý den
Standardní příkaz Sběrný box Do 12.00 Ve stejný den Následující den
Standardní příkaz Bankomat Do 22.00 Ve stejný den Nejpozději druhý den
Expresní platba Pobočka Do 12.30 Ve stejný den
Expresní platba Inter. bankovnictví Do 14.00 Ve stejný den
Hotovostní vklad Pobočka Otevírací doba Okamžitě Ve stejný den
Hotovostní vklad Bankomat Do 23.00 Ve stejný den Nejpozději druhý den

 


Jak dlouho trvají převody peněz mezi bankami?
4.1 (82.86%) 7

Podobné recenze