Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků?


Registr dlužníků

Registr dlužníků patří v poslední době mezi čím dál častěji skloňovaná témata. Získat půjčku je velmi snadné a bohužel, spousta lidí si bere úvěry zcela zbytečně nebo si sjednávají nesmyslně drahé a nevýhodné půjčky. Počet zadlužených lidí tak neustále roste a spolu s tím se zvyšuje i počet těch, co mají záznam v registru dlužníků.

Jak se člověk do registru může dostat a jaké komplikace to znamená?

Dostat se do některého z registrů dá nejčastěji tím, že si člověk vezme např. půjčku od banky, kterou pak přestane splácet. Nemusí jít však vždy pouze o úvěry – v registru se může Vaše jméno ocitnout i z jiných důvodů. Často se jedná např. o nesplacené účty za telefon, stejně tak může jít např. o neuhrazené pohledávky za internet, kabelovou televizi nebo jiné služby.

Lidé, kteří mají v registr dlužníků záznam, mohou v běžném životě narazit na různé komplikace a problémy. Jedním z nich je např. to, že jim nepůjčí žádná banka – pokud tedy budou chtít úvěr, budou mít šanci na úspěch pouze u nebankovních společností, kde jsou mnohem vyšší úroky a poplatky. Další problémy pak mohou nastat, když si budou chtít třeba sjednat nový tarif u mobilního operátora nebo koupit zboží na splátky – i v takové situaci jim může být na základě zápisu v registru žádost zamítnuta. 

Co udělat, kdy zjistíte, že máte zápis v registru?

Pokud zjistíte, že se vaše jméno v některém z registr dlužníků ocitlo, logicky by mělo být ve Vašem zájmu dosáhnout jeho výmazu. Aby k němu mohlo dojít, musíte ale nejdříve svoje závazky vyrovnat a teprve pak je možné požádat o jeho odstranění. To ale bohužel není zrovna rychlá záležitost.

Jak dlouho může trvat, než k výmazu dojde a jak celý proces urychlit?

Záleží na tom, o jaký dluh se jednalo, resp. u jaké společnosti jste závazek měli. Např. v nebankovním registru (NRKI) dojde k výmazu po 6 měsících, v bankovním registru (BRKI) po roce. Pokud šlo o dluh u telekomunikačního operátora (např. O2 apod.) dojde k výmazu také po roce, horší ale je, pokud máte záznam v registru SOLUS – tam zůstává celé 3 roky po splacení dluhu.

Kromě zaplacení dlužné částky můžete výmaz z registru urychlit tím, že s firmou, které jste dlužili rozvážete smlouvu. Je tedy třeba napsat dopis, ve kterém jednak podáte výpověď smlouvy a jednak odvoláte souhlas se zpracováním osobních údajů. Každý registr má ale trochu jiné podmínky, takže si je nejdříve prostudujte, případně se poraďte s odborníkem.

Alternativy, jak získat půjčku i se záznamem v registru

Co ale dělat, když nutně potřebujete půjčit a nemůžete čekat, než bude záznam z registru vymazán, nebo prostě nemáte na jeho splacení? Řešením jsou nebankovní půjčky bez registru, jež se zaměřují právě na tento typ klientů. Nejčastěji se jedná o rychlé a krátkodobé půjčky, některé společnosti ale nabízejí i vyšší úvěry. Celkem bez problémů pak můžete získat půjčku na základě ručení nemovitostí, kde není překážkou ani záznam v registru, ani se nemusejí dokládat příjmy.

Zajímají vás další otázky? Zeptejte se nás v komentářích.


Podobné recenze