Invalidní důchodci a slevy v městské i meziměstské dopravě


S pobíráním důchodu jsou neodmyslitelně spjaté různé slevy a jiná zvýhodnění. V případě městské i meziměstské hromadné dopravy je ale rozdílná situace u lidí, jenž pobírají klasický starobní důchod, a u lidí s invalidním důchodem, kteří mohou být i mladšího věku. Podívali jsme se na slevy pro invalidní důchodce v dopravě trochu podrobněji.

Vyšší slevy mají lidé s průkazy a ZTP a ZTP/P

Obecně platí, že vyšší slevy mají zejména lidé zvlášť těžce postižení. S průkazkou ZTP nebo ZTP/P mohou např. cestovat zdarma v městské hromadné dopravě nebo s výraznou slevou ve vlacích či autobusech – např. u RegioJetu, LEO Expressu i ČD je sleva 75 %.

U některých dopravců je sleva i pro invalidní důchodce 3.stupně

Řada dopravců poskytuje zvýhodněné podmínky i pro osoby pobírající invalidní důchod. Jedná se ale pouze o ty, kteří jej mají ve třetím (tedy nejvyšším) stupni a nejde o bezplatnou přepravu, ale pouze o slevu. Toto zvýhodnění se týká např. cestování vlakem s Českými drahami nebo cestování městskou hromadnou dopravou v některých městech.

Slevy pro invalidní důchodce u Českých drah

U Českých drah je spousta možností, jak získat slevu, v případě invalidních důchodců je ale vždy nutné si nejdříve vyřídit In Kartu. Pokud mají třetí stupeň invalidity, mohou si vybrat ze dvou možností – buď slevová aplikace IN Důchodce, která stojí 100 Kč na rok a přináší slevu 25 % při nákupu jízdenky, nebo aplikace IN 50, která je ale za zvýhodněnou cenu – pouze 550 Kč za rok při slevě plných 50 %. IN Důchodce se tak vyplatí spíše těm, kteří jezdí vlakem jen minimálně, naopak lidem cestujícím častěji se vyplatí pořídit si aplikaci IN 50.

Slevy pro invalidní důchodce v MHD

Lidé, kteří pobírají invalidní důchod, mohou mít slevu i na jízdenky v městské hromadné dopravě. I zde platí, že vyšší slevy se vztahují spíše na osoby tělesně postižené, nicméně celá řada měst poskytuje slevu i běžným invalidním důchodcům, pokud mají invaliditu třetího stupně. Jak jsou na tom se slevami pro ID v největších českých městech?

Praha – v pražské hromadné dopravě mají slevu invalidní důchodci, kteří mají třetí stupeň invalidity. Na webu pražského dopravního podniku je ale tato informace schovaná v dokumentu s tarifem, nicméně po předložení potvrzení o důchodu je vystavena průkazka s označením SP a a invalidní důchodce tak může kupovat levněji jak předplacené jízdenky, tak i jednorázové. Průkazka se tak vyplatí i těm, kteří nejsou z Prahy, ale často do ní jezdí – získají nárok na poloviční slevu, takže např. celodenní jízdenka je nebude stát 110 Kč, ale jen 55 Kč.

Brno – v Brně si mohou poživatelé ID 3.stupně koupit speciální roční kupón, který stojí 420 Kč. Na jeho základě si pak mohou kupovat zlevněné jednorázové jízdenky na MHD.

Ostrava – i zdejší dopravní podnik poskytuje slevu lidem s plným invalidním důchodem, ti mají nárok na stejnou slevu jako důchodci a senioři starší 65 let

Olomouc – v Olomouci mají lidé s ID 3.stupně možnost koupit si zlevněnou časovou jízdenku – stejně jako starobní důchodci, děti a studenti

Pardubice – v tomto městě mají invalidní důchodci se třetím stupněm invalidity nárok na občanské zlevněné jízdné, stejně jako starobní důchodci a všichni lidé nad 65 let

Liberec – zde si mohou poživatelé ID 3.stupně koupit zlevněné časové nepřenosné jízdné, které je i pro osoby nad 65 let a starobní důchodce

Hradec Králové – oproti všem výše zmíněným městům neposkytuje hradecký dopravní podnik pro invalidní důchodce žádnou slevu. Nárok na zvýhodněné jízdenky zde není na základě důchodu, ale pouze pro osoby starší 65 let.


Podobné recenze