ING Bank ukončuje služby osobního bankovnictví. Klienty posílá k Raiffeisenbank


ING Banka přestává poskytovat osobní bankovní služby fyzickým osobám. Z nabídky do konce roku stáhne produkty ING Konto a ING Podílové fondy. Bankovní služby už bude nabízet pouze firemní klientele. Změna banky se týká téměř 400 tisíc stávajících klientů. Zrušeno bude 225 pracovních pozic.

Nizozemská ING Banka vstoupila na český trh v roce 1992 s vizí poskytování komplexních bankovních služeb klientům z řad občanů i firem. Stávající hospodářský vývoj však plány banky zhatil, alespoň co se českého bankovního trhu týká.

Ve čtvrtek 18. února 2021 ING Banka oznámila, že v druhé polovině letošního roku ukončí nabídku služeb osobního bankovnictví v ČR. Další světové trhy toto rozhodnutí neovlivní, tvrdí banka.

Na vině jsou nepříznivá hospodářská situace a covid

ING Banka původně plánovala služby osobního (retailového) bankovnictví naopak rozšířit o běžný bankovní účet, spotřebitelské úvěry a hypotéky. Nepříznivý hospodářský vývoj a také nejistota vyvolaná déle než rok trvající pandemií viru Covid-19 plánům vedl nakonec k opačnému rozhodnutí.

“S přihlédnutím k současné hospodářské situaci neočekáváme, že bychom v nejbližší době dosáhli potřebné velikosti a pozice na trhu, které by nám umožnily dosahovat v České republice udržitelného růstu. Chceme však, aby bylo o naše zákazníky dobře postaráno, a proto jsme pro ně zajistili atraktivní nabídku u Raiffeisenbank, banky s prověřeným zájmem o klienty a digitální zkušeností,” uvedl generální ředitel ING Česká republika Isold Heemstra.

375 000 klientů musí změnit banku, 225 zaměstnanců přijde o práci

Rozhodnutí ukončit osobní bankovnictví zasáhne 375 tisíc klientů, které u ING mají sjednaný spořicí účet či využívají podílové fondy, a bohužel také 225 zaměstnanců, jejichž pracovní pozice budou zrušeny. Respektive zrušeno bude 355 míst, 130 zaměstnanců však dostane do péče jiné klienty.

Všichni klienti ING Bank, kterých se tato změna týká, jsou informováni skrze internetového bankovnictví. Oznámení obsahuje doporučení na Raiffeisenbank, s níž ING Bank vyjednala výhodné podmínky v podobě zvýhodněných sazeb za převedení úspor a investic. Dohodu mezi oběma bankami však nejprve musí uznat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Novým zákazníkům Raiffeisenbank slibuje řadu výhodu

Novou banku si stávající klienti ING Banky samozřejmě mohou vybrat sami. Ve prospěch Raiffeisenbank hovoří bohaté zkušenosti z minulých let, kdy podobně převzala zákazníky eBanky, Citibank a Zuno banky. Půjde-li vše bez problémů a antimonopolní úřad dohodu schválí, má Raiffeisenbank v plánu začít klienty retailové části ING Banky aktivně oslovovat již v průběhu března.

“Součástí dohody je nabídka různých výhod a benefitů, zejména výhodného spoření a zachování podmínek u investičních produktů,” uvádí Raiffeisenbank. Jedná se například o jednorázový finanční bonus ve výši 500 Kč za převedení spořicího účtu k Raiffeisenbank a výhodnější úroková sazba 1 % až do částky 300 000 Kč na jeden rok. Podrobné údaje banky zatím nesdělily.

S nepříznivým ekonomickým vývojem bojuje Raiffeisenbank také. V loňském roce zaznamenala pokles zisku o 49 %, což vedlo k propuštění cca 7 % všech zaměstnanců. Situaci tak zachraňuje dobré úvěrové portfolio.

Raiffeisenbank se stala novým vlastníkem Equa bank

Pro český finanční trh to není a nebude jediná výrazná změna v tomto roce. Už na začátku února majoritní akcionář české dceřiné společnosti rakouská Raiffeisen Bank International oznámila převzetí Equa banky od fondu AnaCap Financial Partners. Do svého portfolia si tak česká Raiffeisenbank, která menší banku pohltí, zapíše dalších 480 tisíc klientů.

Součástí velké finanční skupiny RBI se letos stala také česká společnost Akcenta CZ, jeden z největších nebankovních devizových obchodníků v České republice. Hlavní podíl ve výši 70 % si ponechala mateřská společnost a 30% podíl připadne české dceři Raiffeisenbank. Tímto krokem dala Raiffeisen Bank International najevo, že usiluje o pozici lídra v obchodování s měnami ve střední a východní Evropě (CEE).

Další velkou změnou na českém finančnímu trhu bude sjednocení Moneta Money Bank s Air Bank, značkou Zonky a části Home Credit v rámci finanční skupiny PPF českého miliardáře Petra Kellnera, které je v jednání již od konce ledna.


Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *