I letos došlo k výraznému nárůstu průměrné mzdy


Jedním z důležitých ukazatelů, které jasně prokazují, jak se daří české ekonomice a jak stoupá životní úroveň našich občanů, je výše jejich průměrné mzdy, resp. její medián. V tomto směru si v posledních letech rozhodně nemůžeme stěžovat – mzdy rostou velmi rychlým tempem a i když životní úroveň zdaleka nedosahuje takové výše jako např. v Německu nebo v řadě jiných západních zemí, tak i přesto už se u nás dostává na velmi slušnou úroveň. Důležitým faktem je i dramatický pokles nezaměstnanosti, kde patříme mezi nejúspěšnější země v Evropě a v některých regionech je nezaměstnanost v podstatě nulová – např. v Praze si sežene práci či brigádu prakticky každý, kdo opravdu pracovat chce.

I letos se průměrná mzda výrazně zvedla

Také v letošním roce pokračoval trend z posledních let a průměrná mzda tak opět poskočila prudce nahoru. Podle posledních výpočtů od ČSÚ za 1.čtvrtletí tohoto roku aktuálně činí 32 466 Kč, tedy oproti loňsku stoupla o velmi slušných 7,4 % (pokud to bereme nominálně, reálně jde o růst 4,6 %).

Stoupl i medián, který se pomalu blíží ke 30 000 Kč

Neméně důležitým – pro mnoho lidí možná i relevantnějším – ukazatelem je medián. I u něj došlo k velkému nárůstu, i on stoupl o 7,4 % za rok a dělá tak 27 582 Kč (je ale docela zajímavý rozdíl mezi mediánem u mužů a žen – zatímco muži jej mají 29 936 Kč, ženy jen 24 982 Kč). Brzy tak můžeme očekávat, že i medián mzdy překročí kulatou hranici 30 000 Kč, ekonomický růst tomu zatím napovídá.

Výše průměrné mzdy ovlivňuje např. výši důchodů

Průměrná mzda a její růst není dobrou zprávou jen pro samotné zaměstnance, ale radost z ní mohou mít i starobní a invalidní důchodci. Základní výměra důchodu se totiž vypočítává právě z průměrné mzdy a čím vyšší je, tím vyšší je pak i důchod. I díky tomu (a samozřejmě také díky změně výpočtu, kdy základní výměra tvoří už ne 9, ale rovných 10 % průměrné mzdy, tak důchody v posledních letech začaly stoupat mnohem rychlejším tempem. I v příštím roce by si tak senioři měli polepšit v průměru o 900 Kč, podobně jako tomu bylo letos. 

Jak rostla průměrná mzda za posledních 20 let?

Když se ohlédneme do minulosti, zjistíme, že od roku 2000 se průměrná výplata zvedla opravdu rapidně – zatímco ještě v roce 2000 činila něco kolem 12 000 Kč, v roce 2007 už překročila hranici 20 000 Kč, roku 2012 překročila 25 000 Kč a v loňském roce už bezpečně přesáhla 30 000 Kč. Platy tedy rostou rychlým tempem a ač je mnoho lidí nespokojených, česká ekonomika si vede velmi dobře. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet a dál a zda např. nepřijde ekonomická krize, nicméně zatím nejsou důvody obávat se nějakých dramatických změn k horšímu.

Zásadním problémem je extrémní zdanění práce

Jednu negativní věc bychom ale závěrem přece jen rádi zmínili. Zdanění práce je u nás skutečně extrémně vysoké a stát z naších mezd ukrajuje obrovské částky – daň z příjmu fyzických osob, zdravotní pojištění, sociální pojištění.. Např. zrušení DPFO by pro všechny zaměstnance přineslo výrazné zvýšení platů i životní úrovně.

Srovnání se sousedními státy

Na jednu stranu je určitě skvělé, že nezaměstnanost klesá a platy rostou, když se ale podíváme, jak vysoké platy mají u našich nejbližších sousedů, naše čísla už v tomto světle zas tak dobře nevypadají. Např. v takovém Německu je průměrná mzda v přepočtu na naše koruny 96 896 Kč, v Rakousku pak dokonce více než 100 000 Kč (obojí již v roce 2017). Naopak Slovákům nebo Polákům závidět nemusíme, polská průměrná mzda je téměř shodná s naší a na Slovensku činí jen 26 594 Kč. Veškeré údaje o mzdách jsou oficiální a pocházejí z příslušných statistických úřadů jednotlivých států.


I letos došlo k výraznému nárůstu průměrné mzdy
5 (100%) 4

Podobné recenze