Hypotéky zdražují, úroková sazba se přehoupla přes dvě procenta


Pozvolný růst úrokových sazeb hypoték pokračuje. V dubnu se průměrná úroková sazba dostala přes dvě procenta a její aktuální výše je 2,01%. Takto vysoká úroková míra bylo naposledy loni v únoru. Podrobnosti o aktuální situaci na hypotečním trhu se dozvíte na následujících řádcích.
Hypotéky na českém trhu stále zdražují a jejich dostupnost se zhoršuje. Zmíněný fakt se projevuje ve snižujících se počtech i objemech. V dubnu bylo sjednáno 8 555 hypoték, což je v porovnání s březnem pokles o 1 833 hypoték. V meziročním srovnání došlo také k poklesu a to o 487 hypoték. Objemy se oproti březnu snížili o 3,5 miliardy a jejich celkový objem poklesl v dubnu na 17,579 miliard korun. Podle slov hlavního analytika Josefa Rajdla ze společnosti Fincentrum mají banky nejvíce práce s maximálním limitem 15% objemů úvěrů pro hypotéky nad 80% hodnoty nemovitosti. Zájem výrazně převyšuje zmíněný limit, tudíž bude zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Zvyšování úrokových sazeb právě tohoto segmentu bude znamenat další růst průměrných úrokových sazeb hypoték na českém trhu.
Hypotéky se stávají méně dostupné a to díky zpřísňujícím se doporučením České národní banky (ČNB). Banky aktuálně nesmějí poskytnout hypotéku s vyšší zástavní hodnotou jak 90%. A situace se může ještě zhoršit. V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR čeká na schválení novela zákona o ČNB, jenž centrální bance udělí další pravomoci. Kdyby ČNB využila nově přidělených pravomocí v rozsahu naznačeném ve Zprávě o finanční stabilitě 2015/2016, pak by na hypotéku dosáhl málokdo. Hypotéky v průběhu dubna zdražila ČSOB, Hypoteční banka, Expobank a UniCredit Bank. Ovšem stále se drží průměrná výše hypotéky (již od listopadu 2016 si lidé půjčují přes dva miliony korun), která v dubnu byla 2 054 856 korun.
O hypotéky v důsledku omezení ČNB mírně klesá zájem. Banky nemohou již poskytovat vyšší jak 90 procentní hypotéky a tudíž musí lidé mít i vlastní finanční prostředky. Navíc není zapotřebí jen vlastní finanční prostředky, ale i vyšší bonitu. Hypoteční úvěr dostane méně lidí a tak nebude pokračovat loňský rekordní rok, kdy hypotéku dostal skoro každý.
Zdroj: www.finance.idnes.cz