Hypotéky čeká revoluční změna!


Hypotéky čeká změna, jste připraveni?

Češi si zvykli, že pokud potřebují peníze na bydlení, není problém získat hypotéku. Ovšem již od 1.prosince 2016 začne platit nový zákon o spotřebitelském úvěru a s ním přicházejí i největší změny v historii hypoték. S novým zákonem bude sice jednodušší předčasné splacení, ale právě kvůli této výhodě se hypotéky budou zdražovat. Spolu s novým zákonem se výrazně do dění na hypotečním trhu zapojuje také Česká národní banka (ČNB), která se obává problémů s budoucími splátkami a zpřísňuje požadavky komerčním bankám.

Podle slov Libora Ostatka, šéfa makléřské společnosti Golem Finance, jde o milník v historii hypoték. Pro klienty bude sice jednodušší přejít k jinému bankovnímu domu, ovšem banky budou v poskytování hypoték i díky opatřením ČNB mnohem opatrnější. Změny přicházejí v době, kdy Češi mají vypůjčeny tři čtvrtě bilionu korun, přičemž jen za letošní rok nové hypotéky poprvé překonají hranici 200 miliard korun. České ekonomice se daří a lidé se nebojí zadlužovat a hypotéky jsou nejlevnější v historii. Banky o nové klienty bojují a průměrná úroková sazba je již pod dvěma procenty. Zájem o koupi bytů roste s čímž rostou i jejich ceny.

Hypotéky čeká revoluční změna

Hypotéky čeká revoluční změna

Zaváděné novinky „hypoteční boom“ postupně zchladí. S novým zákonem je možno hypotéku dříve celou splatit a toto „riziko“ si banky pojistí zdražením, aby předcházeli možnosti ztráty klienta dříve, než je termín kompletního splacení hypotéky. První banky již začali zdražovat v listopadu, kdy Komerční banka zdražila o 0,5%. Od prosince zvýší sazby Hypoteční banka a UniCredit Bank. Podle slov analytiků, ale konkurence bank nedovolí rychlé tempo ve zdražování. Podle nového zákona budou muset banky nově lidem říkat také kolik hypotéky ročně stojí včetně všech poplatků. Banky také musejí podrobně zkoumat, zda má klient dostatečné příjmy. Klient totiž bude moci až do tří let po poskytnutí hypotéky zpochybnit, že ho banka dostatečné neprověřila. Na základě tohoto zpochybnění by pak mohl klient splácet podle svých možností, například sto korun měsíčně.

Razantní změny prosazuje ČNB, která se bojí přehřátí trhu s hypotékami, což by mohlo ohrozit stabilitu českých bank. Aktuálně splácí hypotéku 600 000 Čechů a od ledna 2016 do listopadu 2016 jich přibylo téměř 100 000 lidí. ČNB upozorňuje, že pokud by měli počty majitelů hypoték stoupat, stoupne riziko, že noví klienti nebudou mít dostatečné příjmy. Zastavení růstu ekonomiky nebo růst nezaměstnanosti by mohlo být okamžitým problémem. ČNB již od října doporučila, aby komerční banky přestaly poskytovat stoprocentní hypotéky. Z pohledu bank se jedná o nejrizikovější úvěr, jelikož úvěr je poskytnut bez nutnosti vlastních finančních prostředků klienta. ČNB postupně chce zvyšovat procento vlastních financí klientů, kdy aktuálně se jedná o 5 procent a od dubna 2017 to bude již 10 procent. Navíc ale banky mohou těchto rizikových hypoték nabízet pouze omezené množství. Vynucování zmíněných doporučení umožní centrální bance novela zákona o ČNB, tudíž budou její doporučení závazná. Nabytí účinnosti nového zákona se očekává v druhé polovině roku 2017, nebo nejpozději na začátku roku 2018.

Zdroj: www.ihned.cz


Podobné recenze