Finanční předsevzetí pro rok 2017


Nadcházející kalendářní rok 2017 přinese z finančního hlediska řadu novinek. Následujících několik předsevzetí je dobré dodržet, jelikož poté nepřijdete zbytečně o peníze. Rok 2016 byl ve znamení legislativní smršti do oblasti financí. Prvního prosince začaly platit dva zásadní zákony, jmenovitě se jednalo o nový zákon o spotřebitelském úvěru (zdražil úvěry i hypotéka) a o novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích (regulace provizí u životního pojištění). Další důležité změny se dočtete v předsevzetích pro rok 2017.

1. Hypotéka – vezměte si ji do dubna

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který byl zaveden na základě transpozice evropské směrnice. Zákon o spotřebitelském úvěru nově reguluje také hypotéky a mikropůjčky. Pro lidi je přínosný, jelikož přináší například možnost splatit hypotéku v době fixace zdarma nebo za minimální poplatek. Novinka je právo napadnout u soudu posouzení úvěruschopnosti provedené bankou, která musí posoudit přísněji možnosti klientova splácení.Tato novinka se zdá být pro klienta pozitivní, ovšem přináší mnohá nezodpovězená „ale“. Přísnější posuzování se nejvíce dotklo hypoték bez dokládání příjmu, které téměř vymizeli. Tato hypotéka byla možností pro podnikatele, jak získat finance a banky také méně akceptují výši jejich obratu v daňovém přiznání. Zákon sice začal platit začátkem prosince, ovšem jeho dopady bude možno pozorovat až v roce 2017. Podle slov analytičky společnosti Partners Lucie Drásalové se budou úroky zvyšovat v průběhu času. Aktuálně již došlo k navýšení o 0,2 až 0,5% a tak je doporučeno si současnou sazbu zafixovat co nejdříve.

Hypotéka - V listopadu vstoupila v platnost novela zákona o dani z nemovitosti a daň z nabytí nemovitosti bude platit vždy kupující a to ve výši 4% z kupní ceny.

Hypotéka – V listopadu vstoupila v platnost novela zákona o dani z nemovitosti a daň z nabytí nemovitosti bude platit vždy kupující a to ve výši 4% z kupní ceny.

Hypotéky jsou spojeny ještě s dalšími dvěma novinkami. V listopadu vstoupila v platnost novela zákona o dani z nemovitosti a daň z nabytí nemovitosti bude platit vždy kupující a to ve výši 4% z kupní ceny. V říjnu Česká národní banka zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték a banky přestaly nabízet hypotéky na 100% hodnoty nemovitosti. Maximální limit je 95% a od dubna 2017 klesne limit na 90%.

2. Je nutno provést korekci bankovních poplatků

Letos pokračovalo snižování sazeb na spořících produktech a nejlepší sazbou je aktuálně 0,53%. Podle slov manažerky bankovních služeb společnosti Partners Dagmar Prajzlorové bude snižování pokračovat a bude zaváděno stále více podmínek pro udržení úroku. Banky potřebují udržení hospodářských výsledků a znovu začínají vydělávat na poplatcích, které dříve zrušily. Například u ERA nebo ČSOB jsou postupně navyšovány poplatky za výběry z bankomatů cizích bank a  zpoplatněny jsou také nově vklady třetí osobou.

3. Navyšte si vklad na penzijní spoření na 3 000 Kč měsíčně

Stát od ledna 2017 více podpoří penzijní spoření. Zaměstnavatelé budou moci přispívat až 50 000 Kč ročně a to bez jinak povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Od ledna se také změní částka, která lidem umožní snížit daňový základ za vlastní platby a to z původních 12 000 Kč na dvojnásobek. Maximální roční daňová úspora tak bude 3 600 Kč. K maximální využívání této výhody je zapotřebí posílat si 3 000 Kč měsíčně.

4. Pravidelně investujte

Podle slov analytika Aleše Tůmy investiční fondy zaznamenaly nový rekord v podobě celkového objemu peněz více jak 400 miliard korun. Obecně se jedná o dobrou zprávu, ovšem podíl fondů na úsporách domácností je v České republice příliš malý. A banky by měly nabízet klientům intenzivněji  investice do fondů mnohem více, jelikož obchodně je pro ně zajímavější mít peníze klientů ve fondech než na účtech. Pro občany jsou nejpopulárnější smíšené strategie, které jsou cíleny na opatrnější investory, kteří mají problém se zacházením s volnými financemi v době nízkých úroků na spořících účtech.

5. Řiďte opatrněji pro levnější povinné ručení

Letošní rok byl ve znamení zdražování povinného ručení a růst bude pokračovat. Podle slov analytika neživotního pojištění společnosti Partners Zbyňka Kuběje se pojišťovny budou přetahovat o klienty s nižší pravděpodobností škody. Tento vývoj trhu povede k důkladnější a větší segmentaci řidičů. Pojišťovna Allianz to aktuálně zkouší a řidiče člení podle ujetých kilometrů. Zdražení postihne „chronické bourače“ a rizikové skupiny řidičů (řidiči tahačů návěsů). O bezproblémové řidiče budou pojišťovny bojovat obchodními slevami a dalšími pobídkami. Lze očekávat také další růst počtu a celkového objemu havarijního pojištění, jelikož řidiči si stále více uvědomují rizika a chtějí se chránit.

6. Upravte si smlouvu u životního pojištění

Životní pojištění bude od ledna 2017 spojeno s většími daňovými výhodami. Pokud bude mít klient správně nastavenou smlouvu, pak si bude moci snížit daňový základ o 24 000 Kč. Od ledna navíc může zaměstnavatel přispívat až do 50 000 korun ročně (částka je součtem pro penzijní a životní pojištění). Novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích vznikla jako reakce na takzvané přepojišťování smluv, jelikož poradci totiž uzavírali jednomu člověku opakovaně nové smlouvy. Novela ale má několik nedostatků. Řeší jen počáteční náklady a nikoliv náklady celkové. Nově nastavené strhávání poplatků v horizontu pěti let pojišťovnami vede k jejich celkovému navýšení a tím i ke zdražení některých produktů.


Podobné recenze