Finanční gramotnost v ČR – jak jsme na tom?


Učit se hospodařit se svými příjmy začínáme mnohdy již v dětském věku, kdy dostáváme od rodičů kapesné a sami řešíme, za co peníze vydáme. V dospělosti se pak okolo nás točí mnoho možností, co si jak pořídit na splátky či úvěr. Bydlení, dovolenou, vybavení domácnosti…A tady mnoho lidí podlehne hezkým číslům, špatně si spočítají, co si mohou dovolit a problém je na světě. Umět dobře vycházet s penězi souvisí s finanční gramotností. Co to je a jak jsme my Češi na tom?

Co je finanční gramotnost

Finanční gramotnost lze definovat jako znalosti a vědomosti, které, pokud si člověk osvojí, je schopen dobře zacházet s penězi v nejrůznějších životních situacích. Zjednodušeně lze říci, že takový člověk je schopen dopředu přemýšlet o svých příjmech, výdajích (plánovaných i nečekaných), dokáže si vytvořit rezervu a umí si spočítat, zda bude v různých situacích schopen dostát svým finančním závazkům.

money-163502_640

Finanční gramotnost ve školách

Protože okolo peněz se dnes točí prakticky vše, je důležité naučit se jim porozumět co nejdříve. Proto byla v loňském roce zavedena povinná výuka finanční gramotnosti do základních škol.

Děti se tak naučí, proč je důležité plánovat rodinný rozpočet a jak na to, proč platit platební kartou, jaké jsou výhody používání internetového bankovnictví oproti návštěvám pobočky a podobně. Dozví se i o aktuálních problémech s předlužeností, s exekutory nebo s vyhlášením osobního bankrotu.

Porovnání se světem

Bohužel výsledky Mezinárodního průzkumu finanční gramotnosti z roku 2013, kterého se zúčastnilo 12 zemí, ukazují, že v Česku na tom moc dobře nejsme. Skončili jsme na 3. místě od konce, za námi bylo pouze Mexiko a Slovensko. Naopak na předních příčkách se umístili Japonci, Korejci a Indové. Samozřejmě míra finanční gramotnosti souvisí se vzděláním, lidé s vysokou školou na tom obecně bývají lépe než ti, kteří mají vychozenou pouze základní školu.

Ačkoli se většina Čechů považuje za finančně vzdělané, jen málokterá domácnost si vede rozpočet nebo zná přesnou výši svých měsíčních výdajů. Stejně tak ani ne 50 % domácností má vytvořenou rezervu (minimálně ve výši 3 platů) pro případ ztráty zaměstnání.


Podobné recenze