Exekuce – Výpis z evidence exekucí nově možno vyžádat na poště


Pokud si chcete být jisti skutečností, že osoba se kterou se dostáváte do obchodního vztahu nedluží peníze, pak vám proces značně zjednoduší Česká pošta. Výpis z evidence exekucí si je možno nově na počkání nechat na pobočkách s Czech POINTy vystavit.

Od začátku prvního prázdninového dne 1.července mohou lidé požádat na skoro 1000 pobočkách . Díky této možnosti se tak podstatně zvyšuje dostupnost informací o exekučních řízeních. Mimo ověření vlastní situace s dluhy mohou lidé také ověřovat solventnost osob, se kterými například navazují obchodní vztah. K získání údajů stačí zadat rodné číslo nebo jméno, příjmení a datum narození prověřované osoby.

Exekuce

Exekuce – požádejte o výpis z Centrální evidence exekucí (CEE) na pobočkách České pošty

O Centrální evidenci exekucí se ze zákona stará Exekutorská komora ČR. Podle slov Martina Tunkla, člena prezidia exekutorské komory, se díky rozšíření dostupnosti výpisů služba dostane do povědomí lidí jako efektivní a preventivní nástroj. V mnoha životních situacích se může stát, že člověk o svůj majetek nebo peníze přijde nikoli svou vinou. Důvodem může být vstup do právního vztahu s někým, na koho je již uvalena exekuce, což člověku může způsobit značné komplikace a také ztrátu. Jako příklad je uvedena paní Eva, která na internetu našla auto na prodej za dobrou cenu. Majitel s prodejem spěchal. Eva po zjištění, že je auto v dobrém stavu, podepsala kupní smlouvu a zaplatila peníze v hotovosti. S autem odjela, ovšem asi po měsíci paní Evu kontaktoval exekutor s tím, že převod vozidla byl neplatný. Proti prodejci bylo v té době již vedeno exekuční řízení a ze zákona měl muž zákaz se svým majetkem nakládat. Auto bylo exekutorem odvezeno a Eva se obrátila na právníka, který jí sdělil, že vymáhání bude velice složité, jelikož proti muži jsou vedeny i další exekuční řízení.

Ale nejen v takovémto případě je vhodné požádat o výpis z CEE. Dalším příkladem může být situace, kdy pronajímáte byt nájemníkovi, o kterém nevíte vůbec nic nebo pokud se rozhodnete půjčit peníze známému či kamarádovi. Výpis z Centrální evidence exekucí můžete získat také z webu www.ceecr.cz. Cena elektronického náhledu bez ohledu na počet stránek je 60 Kč.

Zdroj: www.finance.idnes.cz


Podobné recenze