Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč


Důchody se zvednou o necelou tisícovku

Důchodci mohou mít radost, od 1.ledna příštího roku by se měly jejich důchody výrazně navýšit – průměrná valorizace by podle předběžných propočtů měla činit přibližně 915 Kč měsíčně. V příštím roce dojde především k zásadní změně u základní výměry, díky čemuž si polepší hlavně ti, jenž mají důchody příliš nízké.

 

Valorizace se vztahuje na všechny typy důchodů

Plánovaná valorizace se týká nejen všech starobních důchodců, ale platí i pro ostatní druhy důchodů – na zvýšení se tak mohou těšit i osoby pobírající invalidní důchod (ve všech třech stupních) nebo lidé se sirotčím, vdoveckým a vdovským důchodem.

Změna je výhodná především pro ty s nižšími důchody

Podstatnou změnou je u nové výměry důchodů výrazné navýšení jejich základní výměry. Ta doposud dělala 9 % z průměrné mzdy, nově půjde o rovných 10 %. Zatímco v loňském roce byla základní výměra 2 700 Kč, po valorizaci od 1.1.2019 je její odhadovaná výše 3 230 Kč. Valorizace důchodů se samozřejmě týká i druhé, zásluhové části, tam už ale navýšení nebude tak vysoké.

Každý by měl dostat minimálně 560 Kč navíc

V praxi tak nové změny znamenají, že i lidé s nejnižším důchodem (dnes 3 470 Kč) si polepší o 560 Kč, u průměrného důchodu (dnes 12 303 Kč) se počítá se zvýšením o 915 Kč. Posílí se tak solidárnost důchodů, protože nově bude méně narůstat zásluhová složka penzí, zato základní výměra vzroste velmi výrazně. Změny tak potěší zejména občany s podprůměrnými důchody, u nich bude tentokrát valorizace příjemně vysoká, zvláště ve srovnání s předchozími roky.

Senioři nad 85 let dostanou další tisícovku navíc

Další novinkou, jež byla schválena, je speciální bonus pro všechny seniory, kteří dosáhnou věku 85 let. Ti budou k valorizaci ještě navíc dostávat měsíčně 1 000 Kč. Senioři od věku 100 let pak budou (stejně jako doposud) každý měsíc dostávat 2 000 Kč navrch.

Spočítejte si předpokládanou výši důchodu v aplikaci

Přesná čísla zatím ještě nejsou známa, velkou roli bude hrát především výše průměrné mzdy v ČR, od níž se počítá základní výměra.  Už teď si ale (alespoň orientačně) můžete spočítat, jak vysoký důchod budete pobírat od 1.ledna příštího roku. Aplikaci najdete na této stránce – https://kupnisila.cz/valorizace-duchodu/ a pro výpočet stačí pouze vyplnit do políčka B2 váš současný důchod, stisknout klávesu Enter a hned poté se vám zobrazí předpokládaná valorizace od 1.1.2019. Přesné informace o valorizaci budou známy až na podzim, proto raději berte výsledek této aplikace s rezervou. Finální čísla by se ale neměla nijak výrazně lišit.

Schválení ve sněmovně je vysoce pravděpodobné

Nová pravidla pro valorizaci důchodů už byla schválena vládou, k definitivnímu potvrzení je ale ještě musí schválit Poslanecká sněmovna. To by ale mělo být víceméně formalitou – strany, které se zvýšením souhlasí, mají ve sněmovně velkou většinu. Teoreticky by ještě této valorizaci mohl zabránit Ústavní soud, za předpokladu, že by někdo podal podnět – v roce 2010 už totiž Ústavní soud v této věci jednou zasáhl, když část zákona o důchodovém pojištění zrušil kvůli nízké míře zásluhovosti. Někteří kritici valorizace také upozorňují na příliš vysoké náklady pro státní rozpočet – v příštím roce by mělo jít o 11,5 miliardy, v budoucnu by pak tato částka měla postupně růst až na 16 miliard korun. V každém případě se ale mluví o důchodové reformě, která bude s výhledem do budoucna pravděpodobně nezbytným krokem – podle statistických údajů má počet osob v důchodovém věku neustále narůstat. Uvažuje se tak např. o zřízení Státního důchodového úřadu, jenž by prostředky určené k výplatě důchodů spravoval.


Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč
3.4 (68%) 5

Podobné recenze