Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč


Důchody se zvednou o necelou tisícovku

Důchodci mohou mít radost, od 1.ledna příštího roku by se měly jejich důchody výrazně navýšit – průměrná valorizace by podle předběžných propočtů měla činit přibližně 915 Kč měsíčně. V příštím roce dojde především k zásadní změně u základní výměry, díky čemuž si polepší hlavně ti, jenž mají důchody příliš nízké.

 

Valorizace se vztahuje na všechny typy důchodů

Plánovaná valorizace se týká nejen všech starobních důchodců, ale platí i pro ostatní druhy důchodů – na zvýšení se tak mohou těšit i osoby pobírající invalidní důchod (ve všech třech stupních) nebo lidé se sirotčím, vdoveckým a vdovským důchodem.

Změna je výhodná především pro ty s nižšími důchody

Podstatnou změnou je u nové výměry důchodů výrazné navýšení jejich základní výměry. Ta doposud dělala 9 % z průměrné mzdy, nově půjde o rovných 10 %. Zatímco v loňském roce byla základní výměra 2 700 Kč, po valorizaci od 1.1.2019 je její odhadovaná výše 3 230 Kč. Valorizace důchodů se samozřejmě týká i druhé, zásluhové části, tam už ale navýšení nebude tak vysoké.

Každý by měl dostat minimálně 560 Kč navíc

V praxi tak nové změny znamenají, že i lidé s nejnižším důchodem (dnes 3 470 Kč) si polepší o 560 Kč, u průměrného důchodu (dnes 12 303 Kč) se počítá se zvýšením o 915 Kč. Posílí se tak solidárnost důchodů, protože nově bude méně narůstat zásluhová složka penzí, zato základní výměra vzroste velmi výrazně. Změny tak potěší zejména občany s podprůměrnými důchody, u nich bude tentokrát valorizace příjemně vysoká, zvláště ve srovnání s předchozími roky.

Senioři nad 85 let dostanou další tisícovku navíc

Další novinkou, jež byla schválena, je speciální bonus pro všechny seniory, kteří dosáhnou věku 85 let. Ti budou k valorizaci ještě navíc dostávat měsíčně 1 000 Kč. Senioři od věku 100 let pak budou (stejně jako doposud) každý měsíc dostávat 2 000 Kč navrch.

Spočítejte si předpokládanou výši důchodu v aplikaci

Přesná čísla zatím ještě nejsou známa, velkou roli bude hrát především výše průměrné mzdy v ČR, od níž se počítá základní výměra.  Už teď si ale (alespoň orientačně) můžete spočítat, jak vysoký důchod budete pobírat od 1.ledna příštího roku. Aplikaci najdete na této stránce – https://kupnisila.cz/valorizace-duchodu/ a pro výpočet stačí pouze vyplnit do políčka B2 váš současný důchod, stisknout klávesu Enter a hned poté se vám zobrazí předpokládaná valorizace od 1.1.2019. Přesné informace o valorizaci budou známy až na podzim, proto raději berte výsledek této aplikace s rezervou. Finální čísla by se ale neměla nijak výrazně lišit.

Schválení ve sněmovně je vysoce pravděpodobné

Nová pravidla pro valorizaci důchodů už byla schválena vládou, k definitivnímu potvrzení je ale ještě musí schválit Poslanecká sněmovna. To by ale mělo být víceméně formalitou – strany, které se zvýšením souhlasí, mají ve sněmovně velkou většinu. Teoreticky by ještě této valorizaci mohl zabránit Ústavní soud, za předpokladu, že by někdo podal podnět – v roce 2010 už totiž Ústavní soud v této věci jednou zasáhl, když část zákona o důchodovém pojištění zrušil kvůli nízké míře zásluhovosti. Někteří kritici valorizace také upozorňují na příliš vysoké náklady pro státní rozpočet – v příštím roce by mělo jít o 11,5 miliardy, v budoucnu by pak tato částka měla postupně růst až na 16 miliard korun. V každém případě se ale mluví o důchodové reformě, která bude s výhledem do budoucna pravděpodobně nezbytným krokem – podle statistických údajů má počet osob v důchodovém věku neustále narůstat. Uvažuje se tak např. o zřízení Státního důchodového úřadu, jenž by prostředky určené k výplatě důchodů spravoval.


Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč
3.4 (68%) 5

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

18 zkušeností s Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč

 1. jan piska napsal:

  Chtel bych vedet,zda prizpevek 1000,-kc,pro duchodce majici 85 roku a vice,plati i pro dalsi roky.

 2. Pam napsal:

  Dobrý den,týká se zvýšení také invalidních důchodů 3.stupně? Dosavadní výše: 2466 Kč procentní a 2700 Kč základní…Nikdo nevěří, že je to takto málo. O kolik se důchod zvýší? Děkuji

 3. Ivo Patta napsal:

  Ke zmínce o úloze ÚS Brno poznamenám: Jedná se o typický příklad nepochopení principu financování I. důchodového pilíře jak ze strany stěžovatele, tak následně ze strany většiny právníků Ústavního soudu v Brně, kteří v cause Sochor v plénu rozhodovali. Výsledkem tohoto systémového omylu ústavních soudců je nález Ústavního soudu v Brně ze dne 16. 4. 2010. Ústavní soud tím potvrdil princip Perpetua mobile. Peníze již jednou vydané na důchody našich rodičů lze znovu vydat na naše důchody, až dosáhneme důchodového věku!

 4. JAROSLAV HANUŠ napsal:

  Jarda Mam duchod 9066,- o KOLIK BUDU MÍT VÍCE OD 1.1.2019. DĚKUJI ZA RYCHLOU ODPOVĚD.

 5. Bigi napsal:

  Bude někdo odpovídat na dotazy.proc se máme ptát když neodpovidate

 6. hana napsal:

  zdravim,mam starobni duchud 11568 kc kolik bude valorizace.

  vdovsky duchod kolik bude valorizace pro rok 2019

  predem dekuji Hana

 7. Bigi napsal:

  Nástup důchodu mám .17.8.2019 .je pro mě lepší jít na důchod ještě letos v prosinci??

 8. Jaroslav Nobotný napsal:

  Prostě další ohlupování Babišem . Proste bolsevik se v nem nezapře. Nivelace a zase nivelace. On a Zeman jsou hrobari Ceska

 9. Petr REjzek napsal:

  Zajímá mne zda s valorizací důchodů od R. 2019 bude též zvýšena částka, která bude ponechána důchodci, kterému jsou prováděny exekuční srážky. děkuji Petr

 10. RNDr.Pavel Malčík napsal:

  Líbí se mi ta “Vltava”, ale ať je to jak chceme, o výši důchodu důchodce nerozhoduje. Od toho jsou naši “chlebodárci” v parlamentu a o ještě jeden stupínek nahoru. Ti nejprve rozhodnou kolik si přidají sobě, a pak … snad
  zbude na ty méně potřebné.
  Nebylo-li by těch předchozích vlád a mocipánů Klausů, Kalousků, Bendů a jim podobných, kteří rozkradli republiku a několik biliónů korun, pak by snad i nejen důcodci mohli žít v naši zemi důstojně a ne čekat, zda se mocipáni uvolí přidat nějakou tu korunu pro částečnou eliminaci očekávaného zdražení.

 11. Karel napsal:

  Jestli se zvýší základní slořka důchodu na 3230,-Kč, musela by být průměrná mzda 32300,-Kč, což je blbost.

  A s těma 300,-Kč navíc nelze pro základní složku počítat, ta je určena výslovnš pro zásluhovou-procentní

  složku. Někdo to má zmatené a mám obavu, že i MPSV, protože ta kalkulačka z která vycházíte je údajně

  podle MPSV. Ten návrh zpracovávalo MPSV v únoru 2018 a teď je jehp složení jiné

  • Detlef napsal:

   No, zdá se že nevěřící (Tomáš) je teď sám nejvíce zmaten a nevěří ani tomu co je již dáno a psáno. Asi si bude muset počkat na leden 2019…Ale za zloděje Kalouska tomu tak i bylo – v létě se slibovalo a v lednu se nepřidávalo. Babišovi věřím stále víc a víc!!!

 12. Eva napsal:

  zvýšení důchodu: v průměru byl podán návrh asi 960,- Kč a teď v průmeru o 900,-Kč což taky nesouhlasí no a tím rozdílem vlastně důchodci platí důchodcům na 85 let tu tisícovku navíc. Jednoduchší by bylo se všech důchodců zbavit, protože jsme evidentně na obtíž a poslanci mužou mít zvýšení platů každý měsíc o 100 %. /. Kdysi p.Bělobrádek navrhoval zvýšení důchodu o 3.000,-Kč, pak se ten návrh záhadně vytratil,ztratil. Uvažujte o tété variantě.

  • Vilém napsal:

   Po podání žádosti o starobní důchod je občan povinen prokázat oprávněnost žádosti tím, že poplave přes Vltavu. Když doplave na druhý břeh, prokázal, že je dostatečně pracovně způsobilý a schopen se o sebe finančně postarat miminálně další rok. V takovém přáípadě by bylo přiznání důchodu zbytečným plýtváním statních financí, žádost se zamítá. Znovu požádat o starobní důchod může občan splněním podmínek podle přechozího odstavce nejdříve za jeden rok.

   Kdo nedoplave na druhý břeh Vltavy už starobní důchod potřebovat nebude

  • M.Novakov napsal:

   Zajímá mě když mam exekuci na důchod tak jestli mi může být zabaven a celá částka o co se mi důchod zvýší nebo jenom něco.. děkuji za odpověď M.Novakova9

 13. Georgie napsal:

  A myslí někdo na důchodce,kterým nelze vypočítat důchod a pobírají usmolenou hmotnou nouzi??? Nemají na léky,protože ne všechny léky jsou zadarmo.Na ty Babiš asi zvysoka hází svoje židovský lejno!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.