Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč


Důchody se zvednou o necelou tisícovku

Důchodci mohou mít radost, od 1.ledna příštího roku by se měly jejich důchody výrazně navýšit – průměrná valorizace by podle předběžných propočtů měla činit přibližně 915 Kč měsíčně. V příštím roce dojde především k zásadní změně u základní výměry, díky čemuž si polepší hlavně ti, jenž mají důchody příliš nízké.

 

Valorizace se vztahuje na všechny typy důchodů

Plánovaná valorizace se týká nejen všech starobních důchodců, ale platí i pro ostatní druhy důchodů – na zvýšení se tak mohou těšit i osoby pobírající invalidní důchod (ve všech třech stupních) nebo lidé se sirotčím, vdoveckým a vdovským důchodem.

Změna je výhodná především pro ty s nižšími důchody

Podstatnou změnou je u nové výměry důchodů výrazné navýšení jejich základní výměry. Ta doposud dělala 9 % z průměrné mzdy, nově půjde o rovných 10 %. Zatímco v loňském roce byla základní výměra 2 700 Kč, po valorizaci od 1.1.2019 je její odhadovaná výše 3 230 Kč. Valorizace důchodů se samozřejmě týká i druhé, zásluhové části, tam už ale navýšení nebude tak vysoké.

Každý by měl dostat minimálně 560 Kč navíc

V praxi tak nové změny znamenají, že i lidé s nejnižším důchodem (dnes 3 470 Kč) si polepší o 560 Kč, u průměrného důchodu (dnes 12 303 Kč) se počítá se zvýšením o 915 Kč. Posílí se tak solidárnost důchodů, protože nově bude méně narůstat zásluhová složka penzí, zato základní výměra vzroste velmi výrazně. Změny tak potěší zejména občany s podprůměrnými důchody, u nich bude tentokrát valorizace příjemně vysoká, zvláště ve srovnání s předchozími roky.

Senioři nad 85 let dostanou další tisícovku navíc

Další novinkou, jež byla schválena, je speciální bonus pro všechny seniory, kteří dosáhnou věku 85 let. Ti budou k valorizaci ještě navíc dostávat měsíčně 1 000 Kč. Senioři od věku 100 let pak budou (stejně jako doposud) každý měsíc dostávat 2 000 Kč navrch.

Spočítejte si předpokládanou výši důchodu v aplikaci

Přesná čísla zatím ještě nejsou známa, velkou roli bude hrát především výše průměrné mzdy v ČR, od níž se počítá základní výměra.  Už teď si ale (alespoň orientačně) můžete spočítat, jak vysoký důchod budete pobírat od 1.ledna příštího roku. Aplikaci najdete na této stránce – https://kupnisila.cz/valorizace-duchodu/ a pro výpočet stačí pouze vyplnit do políčka B2 váš současný důchod, stisknout klávesu Enter a hned poté se vám zobrazí předpokládaná valorizace od 1.1.2019. Přesné informace o valorizaci budou známy až na podzim, proto raději berte výsledek této aplikace s rezervou. Finální čísla by se ale neměla nijak výrazně lišit.

Schválení ve sněmovně je vysoce pravděpodobné

Nová pravidla pro valorizaci důchodů už byla schválena vládou, k definitivnímu potvrzení je ale ještě musí schválit Poslanecká sněmovna. To by ale mělo být víceméně formalitou – strany, které se zvýšením souhlasí, mají ve sněmovně velkou většinu. Teoreticky by ještě této valorizaci mohl zabránit Ústavní soud, za předpokladu, že by někdo podal podnět – v roce 2010 už totiž Ústavní soud v této věci jednou zasáhl, když část zákona o důchodovém pojištění zrušil kvůli nízké míře zásluhovosti. Někteří kritici valorizace také upozorňují na příliš vysoké náklady pro státní rozpočet – v příštím roce by mělo jít o 11,5 miliardy, v budoucnu by pak tato částka měla postupně růst až na 16 miliard korun. V každém případě se ale mluví o důchodové reformě, která bude s výhledem do budoucna pravděpodobně nezbytným krokem – podle statistických údajů má počet osob v důchodovém věku neustále narůstat. Uvažuje se tak např. o zřízení Státního důchodového úřadu, jenž by prostředky určené k výplatě důchodů spravoval.


Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč
3.4 (68%) 5

Podobné recenze

Jedná se o podvod? Napište vaše zkušenosti.

Diskuze:

15 zkušeností s Rozhodnuto – důchody se v roce 2019 zvýší v průměru o 900 Kč

 1. JAROSLAV HANUŠ napsal:

  Jarda Mam duchod 9066,- o KOLIK BUDU MÍT VÍCE OD 1.1.2019. DĚKUJI ZA RYCHLOU ODPOVĚD.

 2. Bigi napsal:

  Bude někdo odpovídat na dotazy.proc se máme ptát když neodpovidate

 3. hana napsal:

  zdravim,mam starobni duchud 11568 kc kolik bude valorizace.

  vdovsky duchod kolik bude valorizace pro rok 2019

  predem dekuji Hana

 4. Bigi napsal:

  Nástup důchodu mám .17.8.2019 .je pro mě lepší jít na důchod ještě letos v prosinci??

 5. Jaroslav Nobotný napsal:

  Prostě další ohlupování Babišem . Proste bolsevik se v nem nezapře. Nivelace a zase nivelace. On a Zeman jsou hrobari Ceska

 6. Petr REjzek napsal:

  Zajímá mne zda s valorizací důchodů od R. 2019 bude též zvýšena částka, která bude ponechána důchodci, kterému jsou prováděny exekuční srážky. děkuji Petr

 7. RNDr.Pavel Malčík napsal:

  Líbí se mi ta “Vltava”, ale ať je to jak chceme, o výši důchodu důchodce nerozhoduje. Od toho jsou naši “chlebodárci” v parlamentu a o ještě jeden stupínek nahoru. Ti nejprve rozhodnou kolik si přidají sobě, a pak … snad
  zbude na ty méně potřebné.
  Nebylo-li by těch předchozích vlád a mocipánů Klausů, Kalousků, Bendů a jim podobných, kteří rozkradli republiku a několik biliónů korun, pak by snad i nejen důcodci mohli žít v naši zemi důstojně a ne čekat, zda se mocipáni uvolí přidat nějakou tu korunu pro částečnou eliminaci očekávaného zdražení.

 8. Karel napsal:

  Jestli se zvýší základní slořka důchodu na 3230,-Kč, musela by být průměrná mzda 32300,-Kč, což je blbost.

  A s těma 300,-Kč navíc nelze pro základní složku počítat, ta je určena výslovnš pro zásluhovou-procentní

  složku. Někdo to má zmatené a mám obavu, že i MPSV, protože ta kalkulačka z která vycházíte je údajně

  podle MPSV. Ten návrh zpracovávalo MPSV v únoru 2018 a teď je jehp složení jiné

  • Detlef napsal:

   No, zdá se že nevěřící (Tomáš) je teď sám nejvíce zmaten a nevěří ani tomu co je již dáno a psáno. Asi si bude muset počkat na leden 2019…Ale za zloděje Kalouska tomu tak i bylo – v létě se slibovalo a v lednu se nepřidávalo. Babišovi věřím stále víc a víc!!!

 9. Eva napsal:

  zvýšení důchodu: v průměru byl podán návrh asi 960,- Kč a teď v průmeru o 900,-Kč což taky nesouhlasí no a tím rozdílem vlastně důchodci platí důchodcům na 85 let tu tisícovku navíc. Jednoduchší by bylo se všech důchodců zbavit, protože jsme evidentně na obtíž a poslanci mužou mít zvýšení platů každý měsíc o 100 %. /. Kdysi p.Bělobrádek navrhoval zvýšení důchodu o 3.000,-Kč, pak se ten návrh záhadně vytratil,ztratil. Uvažujte o tété variantě.

  • Vilém napsal:

   Po podání žádosti o starobní důchod je občan povinen prokázat oprávněnost žádosti tím, že poplave přes Vltavu. Když doplave na druhý břeh, prokázal, že je dostatečně pracovně způsobilý a schopen se o sebe finančně postarat miminálně další rok. V takovém přáípadě by bylo přiznání důchodu zbytečným plýtváním statních financí, žádost se zamítá. Znovu požádat o starobní důchod může občan splněním podmínek podle přechozího odstavce nejdříve za jeden rok.

   Kdo nedoplave na druhý břeh Vltavy už starobní důchod potřebovat nebude

  • M.Novakov napsal:

   Zajímá mě když mam exekuci na důchod tak jestli mi může být zabaven a celá částka o co se mi důchod zvýší nebo jenom něco.. děkuji za odpověď M.Novakova9

 10. Georgie napsal:

  A myslí někdo na důchodce,kterým nelze vypočítat důchod a pobírají usmolenou hmotnou nouzi??? Nemají na léky,protože ne všechny léky jsou zadarmo.Na ty Babiš asi zvysoka hází svoje židovský lejno!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.