Důchody se mají i příští rok zvednout v průměru o 900 Kč


Důchody patří mezi témata, která zajímají miliony lidí v Česku. Počet důchodců neustále roste a otázka valorizace důchodů je tak velmi sledovaná, zvláště pak v posledních letech, kdy došlo k výraznějšímu nárůstu. Jak na tom budou důchodci v příštím roce – mohou se těšit na další příjemné navýšení penzí?

Průměrný důchod se zvýší znovu o 900 Kč, stejně jako tomu bylo letos

V letošním roce se průměrný důchod navýšil o 900 Kč a o stejnou částku se podle posledních informací zvýší průměrný starobní důchod i v roce následujícím. Tak jako každý rok, valorizace důchodů se netýká pouze starobních důchodců, ale vyšší důchod budou mít i ti, jenž pobírají invalidní, sirotčí nebo vdovský důchod.

Podle platného zákona se měl od roku 2020 průměrný důchod zvýšit o cca 700 až 720 Kč. Vláda se ale nakonec rozhodla navýšit důchody v průměru stejně jako letos, takže se opět bude jednat o 900 Kč navíc pro ty, jenž pobírají průměrný důchod.

Původně plánovaná další změna výpočtu základní výměry nakonec neprošla

Zajímavé plány byly v otázce výpočtu důchodů. Ministerstvo práce totiž navrhlo, aby opět došlo k výraznějšímu navýšení základní výměry důchodu. Od letošního roku činí místo 9 % průměrné mzdy rovných 10 %, na příští rok se uvažovalo o další úpravě až na 10,6 nebo dokonce 10,9 % průměrné mzdy. Nakonec ale tento návrh nebyl schválen (nesouhlasilo s ním Ministerstvo financí) a základní výměra se tak i nadále bude počítat jako 10 % průměrné mzdy. 

Zásluhovost se nesníží, přesto si hodně polepší i lidé s nejnižšími důchody

Hlavním důvodem pro zachování stávajícího výpočtu byl fakt, že v případě vyššího podílu základní výměry by došlo k dalšímu poklesu zásluhovosti – jinými slovy sice by si výrazněji polepšili ti, jenž mají nejnižší důchody, ale naopak těm, jenž mají průměrné a nadprůměrné penze by důchod znovu stoupal pomaleji. Aby ale mohl být splněný slib o průměrné valorizaci o 900 Kč, přidá se všem důchodcům k zákonné valorizaci ještě dalších cca 180 až 200 Kč navíc – zásluhovost tak zůstane zachovaná a i ti s nejnižšími důchody by si měli polepšit minimálně o 420 Kč měsíčně. 

I přes výrazné zvýšení je podíl průměrného důchodu vůči průměrné mzdě nižší

Důchody se sice poslední roky zvyšují rekordním tempem, už se ale tolik nemluví o tom, že poměr průměrné penze a průměrné mzdy je pro důchodce stále horší a klesá už od roku 2013. Zatímco ještě v roce 2015 činil průměrný důchod 43 % průměrné mzdy, letos už je to jen 37 %. V absolutních číslech tedy sice důchody stoupají, při porovnání s platy si ale důchodci v posledních letech naopak pohoršili.

Orientačně si svůj důchod od ledna 2020 můžete spočítat už nyní

Pokud vás zajímá, jak vysoký důchod byste mohli mít od příštího roku, můžete si – zatím jen orientačně – jeho výši spočítat na některých webových stránkách, kde jsou k dispozici jednoduché kalkulačky. Vyzkoušet si je můžete např. na https://www.naseduchody.cz/valorizace-duchodu.html nebo na https://www.penize.cz/kalkulacky/valorizace-duchodu. Stačí pouze zadat váš dnešní důchod a hned se dozvíte, kolik – přibližně –  byste měli brát příští rok.

Přesné informace budou známy na podzim

Zatím ale nejsou známá přesná čísla, na finální informace si tak budeme muset počkat až do září, kdy už by měly být známy všechny potřebné parametry pro výpočet důchodů na rok 2020. Už v tuto chvíli je nicméně jasné, že senioři a ostatní lidé pobírající některý z důchodů se mohou těšit na další výrazné navýšení – průměrný důchod by měl stoupnout nad 14 000 Kč. V roce 2021 by pak průměrná penze mohla překročit hranici 15 000 Kč.


Podobné recenze