Dovolená – hotovost nebo karta?


Období letních prázdnin, kdy většina z nás cestuje na dovolenou do zahraničí, patří k nejpříjemnějším částem roku. Před samotným odletem nebo odjezdem je ale třeba myslet na spoustu věcí, jednou z těch nejdůležitějších je otázka financí. V dnešní době už je běžné, že v obchodech platíme pohodlně kartou a díky bezkontaktnímu placení je tento způsob ještě rychlejší a jednodušší. Jak to ale udělat při cestě do zahraničí – je lepší vzít si s sebou spíše hotovost nebo platební kartu?
Optimální je kombinace hotovosti i karty

Obecně je sice lepší platit v zahraničí kartou, na druhou stranu určitou hotovost byste měli mít vždy u sebe
Nejlepším řešením je jednoznačně kombinace obojího – měli byste si tak vzít jak platební kartu, tak dostatečnou hotovost. Obecně je sice lepší platit v zahraničí kartou, na druhou stranu určitou hotovost byste měli mít vždy u sebe – ne všude totiž karty akceptují, takže se tak vyhnete případným komplikacím. Přímo u sebe pak mějte jen menší část peněz, zbytek si pečlivě uschovejte, nejlépe v hotelovém trezoru nebo na nějakém jiném bezpečném místě. Určitě si také uložte číslo na vaši banku, abyste mohli v případě ztráty karty provést její okamžitou blokaci.
Dejte si pozor při směně korun za cizí měnu
Za české koruny si toho v zahraničí moc nekoupíte a tak je potřeba je před odletem směnit za příslušnou zahraniční měnu. Při nákupu valut ale buďte opatrní a nesměňujte si peníze na poslední chvíli – raději se podívejte, jaké kde nabízejí kurzy a vyberte si směnárnu, kde vám poskytnou nejvýhodnější kurz. Zvláště pokud jde o vyšší částky, byla by škoda, kdybyste se nechali zbytečně ošidit.
Vezměte si dostatek peněz, mohou přijít nečekané výdaje
Nemá smysl říkat konkrétní doporučenou částku, kterou si vzít s sebou – záleží na destinaci, době pobytu, programu zájezdu a mnoha dalších okolnostech. Vždycky ale buďte připravení na to, že během pobytu v zahraničí mohou přijít nečekané situace, kdy budete muset zaplatit větší sumu – raději si tak s sebou vezměte trochu více, než kolik skutečně plánujete utratit.
Visa a MasterCard – ne všude akceptují oba systémy

V některých zahraničních zemích se vám může snadno stát, že danou kartou platit nelze
Zatímco u nás drtivá většina obchodníků přijímá oba druhy platebních karet, v některých zahraničních zemích se vám může snadno stát, že danou kartou platit nelze. Např. v USA je více míst, kde berou pouze VISA karty, v některých evropských zemích je tomu zase přesně naopak a mnoho provozoven akceptuje pouze MasterCard. Nejlepším řešením je být připravený na obě varianty – pokud máte platební karty VISA i MasterCard, vezměte si obě dvě a na 99 % byste neměli mít žádný problém.
Výběr z bankomatů může být hodně drahý
Najít bankomat, z něhož byste si mohli peníze vybrat, je na většině míst snadné, musíte ale počítat s vysokými poplatky za výběr. Raději se ještě před cestou informujte, jaké poplatky si vaše banka za výběry v zahraničí účtuje, abyste pak nebyli nepříjemně překvapení, že si banka strhla příliš mnoho peněz (často se platí nejen fixní poplatek za výběr hotovosti z bankomatu, ale i určité procento z vybrané částky). Kromě vysokých poplatků je navíc na některých místech omezení výběru pouze do určité částky – i na to je třeba myslet předem.
Na internetu už v dnešní době najdeme informace prakticky o všem – velmi užitečným pomocníkem je i v oblasti financí. Před odjezdem na dovolenou si tak doma v klidu zjistěte veškeré potřebné informace, aby vás přímo na místě nic nezaskočilo a vaše dovolená proběhla v klidu a v pohodě. Nezapomeňte ani na cestovní pojištění – to vám může ušetřit spoustu peněz a hlavně zbytečných komplikací, které by teoreticky mohly nastat. Poradit vám mohou také ve vaší bance, kde si můžete vyřídit více věcí naráz (např. výměnu peněz, platební kartu, pojištění a další záležitosti).